Usunięcie znamienia barwnikowego

Lekarze wykonujący usunięcie znamienia barwnikowego

Posiadamy w ofercie 20 specjalistów w 42 polskich miastach, którzy są ekspertami od tej usługi. Lekarze przyjmują pacjentów w 116 różnych placówkach. Usługa usunięcie znamienia barwnikowego jest najczęściej wykonywana przez chirurga ogólnego i dermatologa.

dr n. med. Artur Sandelewski

chirurg ogólny, lekarz medycyny estetycznej

w San-Medical Centrum Medyczne

ocena 4,8 / 5  (36 opinii)
dr n. med. Józef Kurek

chirurg ogólny

w AVIMED

ocena 4,3 / 5  (4 opinii)
lek. Maciej Orłowski

chirurg ogólny

w Klinika Intima Art&Este

lek. Martyna Sikora

ginekolog-położnik

w Klinika Intima Art&Este

lek. Dawid Lisiecki

ginekolog-położnik

w Klinika Intima Art&Este

dr n. med. Norbert Zapotoczny

chirurg naczyniowy, flebolog, proktolog, chirurg ogólny

w VenoMedica

lek. Magdalena Sitarska

chirurg ogólny, chirurg onkolog

w VenoMedica

lek. Arkadiusz Gryglak

chirurg ogólny, chirurg naczyniowy

w VenoMedica

lek. Kamil Dąbrowski

chirurg onkolog

w VenoMedica

lek. Tomasz Tomczyk

chirurg ogólny, chirurg naczyniowy (w trakcie specjalizacji)

w VenoMedica

lek. Elżbieta Melerowicz-Rembiałkowska

dermatolog, wenerolog

w Szpital Medicus Bonus Środa Wielkopolska

dr n. med. Krzysztof Nowak

chirurg onkolog

w Szpital Medicus Bonus Środa Wielkopolska

lek. Paweł Gołaszewski

chirurg ogólny, proktolog, flebolog

w GOYA Medical

lek. Błażej Jasiuk

proktolog, chirurg ogólny, flebolog

w GOYA Medical

lek. Aleksandra Starościak

chirurg ogólny

w Klinika Medyczna Wilmed

lek. Grzegorz Wawrzynowski

chirurg ogólny, flebolog

w Klinika Medyczna Wilmed

lek. Michał Nycz

lekarz

w Skin Laser Lubelscy - Katowice

dr n. med. Arkadiusz Jundziłł

chirurg ogólny, chirurg plastyczny

w Stadmedica Centrum Medyczne

dr hab. n. med. Adam Durczyński

chirurg ogólny, transplantolog, chirurg onkolog

w CODE Centrum Medyczne

dr n. med. Piotr Hogendorf

chirurg ogólny, transplantolog, chirurg onkolog

w CODE Centrum Medyczne

Usunięcie znamienia barwnikowego - informacje

Znaczenie kliniczne znamion barwnikowych wynika z faktu, że mogą wskutek transformacji ulec zezłośliwieniu i stanowić punkt wyjścia czerniaka – jednego z najniebezpieczniejszych nowotworów. Walka z nim opiera się przede wszystkim na profilaktyce oraz wczesnym wykrywaniu, które w większości przypadków ratuje życie.

Kiedy usuwać pieprzyki?

Konsultacje dermatologiczne, usługi dermatochirurgiczne w oparciu o diagnostykę komputerową to oferta krakowskiego Centrum Medycznego Zdrowie. Czerniak i znamiona barwnikowe, obok grzybic, łysienia i dermatoskopii, stanowią w powyższym zakresie główny profil działalności terapeutycznej placówki. Standardowe metody leczenia znamion barwnikowych dysplastycznych obejmują chirurgiczne usunięcie zmiany w jak najwcześniejszym stadium tym bardziej, że wcześnie wykryty czerniak nie musi być wyrokiem śmierci – wyjaśniają specjaliści, którzy w diagnostyce czerniaka stosują cyfrową mikroskopię epiluminescencyjną.

Nieprawidłowości rozwojowe skóry o charakterze wrodzonym często ujawniają się w późniejszym okresie i utrzymują się do końca życia. W Krakowie, ich diagnostyką oraz leczeniem zajmują się także specjaliści LEA Clinic, a zakres ich usług obejmuje zmiany o różnym podłożu, włącznie ze znamionami barwnikowymi barwnikowymi komórkowymi, wśród których występują znamiona dysplastyczne (pojedyncze) i wrodzone z możliwością zezłośliwienia. W przypadku podejrzenia raka czerniaka, metodą usunięcia jest zabieg chirurgiczny i badanie histopatologiczne.

Pojawienie się asymetrii kształtu, wyraźne, ostre odgraniczenie od skóry zdrowej, zmiana koloru i nierzadko jego asymetria z szybkim powiększaniem się to niepokojące cechy na jakie należy zwrócić uwagę i sprawę skonsultować z dermatologiem, zwraca uwagę dr n.med. Iwona Pniewska, specjalista dermatolog–wenerolog, która świadczy swoje usługi w ramach warszawskiej placówki MEDIX art derm. W zakresie diagnostyki wykonuje badanie wideodermatoskopem, a zmianę usuwa chirurgicznie w celu dalszej analizy tkanki pod mikroskopem.

Przed wycięciem znamienia nie pobiera się wycinków do badania, ponieważ grozi to zezłośliwieniem zmiany, zgodnie dołączają do wcześniejszych opinii specjaliści Gabinetu Fenomed w Bydgoszczy.Tu również bezpiecznie zdiagnozujemy pieprzyki - płaskie w formie plam barwnikowych lub wyniosłe o gładkiej lub brodawkowatej powierzchni. Znamiona o podwyższonym ryzyku określone na podstawie badania dermatoskopowego, znamiona narażone na stałe drażnienie (wrodzone) lub zlokalizowane w miejscach widocznych np. twarz, szyja to medyczne wskazania do ich chirurgicznego wycięcia lub ścięcia horyzontalnego.

W zależności od aktywności znamion barwnikowych, prof. dr hab. med. Waldemar Placek, specjalista dermatolog-wenerolog, podejmuje decyzje o konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego lub dalszej obserwacji zmian. Asymetryczne, o nierównych brzegach,  ze średnicą większą niż 6 mm i nagłym wzrostem – takie zmiany specjalista kwalifikuje się do usunięcia. Znamiona poddane obserwacji analizuje się na podstawie odczytów zapisanych w pamięci komputera. Prof. Placek swoje usługi świadczy w ramach Naukowo-Badawczego i Naukowo-Szkoleniowego Ośrodka Dermatologii Estetycznej, Dermatochirurgii i Fotodermatologii Derm-art w Gdyni.

Pieprzyki są wadą rozwojową wynikającą ze zgromadzenia w zdrowej skórze komórek barwnikotwórczych (melanocytów), które wskutek promieniowania UV mogą ulec zezłośliwieniu, wyjaśnia dr n. med. Anna Stocka, specjalista dermatolog-wenerolog z DermaDent w Szczecinie. Tu również na podstawie dermatoskopii odbywa się ocena i kwalifikacja do usunięcia chirurgicznego, a metodę z wyboru stanowi wycięcie wrzecionowate: eliptyczne lub łódkowate w znieczuleniu miejscowym. Uzyskany materiał oddaje się do badania histopatologicznego.

Więcej na temat usunięcie znamienia barwnikowego