Co to jest implant zębowy?

Implant zębowy – po umieszczeniu w kości szczęki lub żuchwy – zastępuje korzeń usuniętego zęba. Przypomina śrubę. Zrobiony jest z materiałów dobrze tolerowanych przez organizm:

  • tytanu – materiału niezwykle trwałego, który w 99 proc. zostaje w pełni zintegrowany z kością,
  • tlenku cyrkonu (ceramiczne) – wytrzymałego i doskonale integrującego się z naturalnymi tkankami materiału; jest jednak mniej stabilny i krócej stosowany w stomatologii niż tytan. 

Do implantu zęba (tzw. wszczep) przykręca się łącznik. To na nim osadzona zostanie korona. Połączenie implant-łącznik musi być idealne, bardzo szczelne. Inaczej korona na implancie się nie utrzyma. 

Jak przebiega leczenie implantologiczne?

Przed wszczepieniem implantu pacjent konsultuje się z lekarzem. Lekarz przeprowadza badania diagnostyczne..Pacjent wypełnia formularze chorobowe i odpowiada na pytania o stan zdrowia, zażywane leki, lekarz sprawdza kondycję jamy ustnej. A następnie lekarz zleca badania: zdjęcie rentgenowskie, tomografię komputerową, rzadziej rezonans magnetyczny.

Dzięki nim można ocenić jakość kości oraz zlokalizować wszelkie struktury anatomiczne. Jeśli okaże się, że w wyniku utraty zęba i korzenia doszło do zaniku kości, lekarz może podjąć decyzję o wytworzeniu wymaganej ilości tkanki kostnej (augmentacji).

Ważne: Przeciwwskazaniami do wykonania implantu zębów są m.in.: niekontrolowana cukrzyca, przyjmowanie leków z bifosfonianami, radioterapia, choroby przyzębia, bruksizm (zgrzytanie i zaciskanie zębów), palenie, picie alkoholu.

Biorąc pod uwagę predyspozycje pacjenta, jego styl życia, stan jamy ustnej, wyniki badań lekarz tworzy plan leczenia.

Etapy leczenia implantologicznego 

  1. Wszczepienie implantu – to zabieg chirurgiczny wykonany w znieczuleniu miejscowym lub w pełnej narkozie. Jest bezbolesny. Trwa od 30 minut do 2 godzin. Lekarz nacina i odwarstwia błonę śluzową, wywierca w kości otwór, wprowadza implant i zaszywa ranę. Implant nie jest widoczny w jamie ustnej.
  2. Gojenie się rany i osteointegracja (bezpośrednie zrośnięcie się sztucznego korzenia z kością)/ Proces ten trwa: w żuchwie – około 3 miesięcy, w szczęce – co najmniej 6 miesięcy. Różnica ta wynika z odmiennej struktury kości szczęki i żuchwy. Dzięki temu procesowi organizm nie traktuje wszczepionego implantu jako ciała obcego, które należy odrzucić, lecz jako część kości.
  3. Wkręcenia śruby gojącej – po zintegrowaniu się implantu z kością lekarz nacina błonę śluzową nad wszczepem, odsłania go i wkręca w implant tzw. śrubę gojącą. Dzięki niej proces gojenia skraca się. Regeneracja trwa 14 dni, a śruba ta jest widoczna w jamie ustnej.
  4. Wykonanie koron, mostów lub protez ruchomych wspartych na implantach. Proces – w zależności od liczby, lokalizacji i ustawienia odbudowywanych zębów – trwa od 4 do 8 tygodni. Lekarz pobiera wyciski protetyczne lub wykonuje skan pozostałych zębów pacjenta. Następnie razem z pacjentem ustala kolor korony. Aby dopasować go do zabarwienia sąsiadujących zębów, lekarz korzysta ze specjalnego wzornika odcieni. Ostateczna decyzja o kolorze przyszłych zębów należy do pacjenta. Wizytę kończy wykonanie korony tymczasowej na implancie, która zapewnia pacjentowi estetyczny wygląd do momentu założenia gotowej korony.

Mając już określone wielkość, kształt i kolor, w laboratorium wykonuje się łącznik, na którym jest mocowana korona, oraz samą koronę. Łączniki mogą być standardowe lub indywidualnie dopasowane. Te drugie zapewniają większy komfort, lepszy profil wyłaniania korony z dziąsła, ładniejszy wygląd oraz lepszą szczelność pomiędzy łącznikiem a dziąsłem (zmniejsza ryzyko zapalenia dziąseł wokół implantu).

Prace laboratoryjne trwają zwykle od kilku do kilkunastu dni (w zależności od liczby koron). W tym czasie zostaje przygotowana korona, most lub proteza. Jeżeli pacjent zdecydował się na łącznik indywidualny lub indywidualizowany, protetyk wykonuje również i ten element.

Na ostatniej wizycie odbywa się mocowanie łącznika i cementowanie korony na implancie. Cement silnie przytwierdza koronę i wypełnia wszelkie mikroszczeliny. Z drugiej strony takie mocowanie korony na implancie pozwala na jej szybkie zdjęcie bez uszkodzeń. Dzięki temu jest możliwe przeprowadzanie ewentualnych napraw, leczenie chorób, albo wymiana korony na implancie. Wiązanie cementu przy temperaturze ciała następuje w ciągu 5-6 min. W przypadku naświetlenia – po 2 minutach.

Wymiana korony na implancie – jeśli będzie konieczna – nie jest ani bolesna ani kłopotliwa.

Jeśli korona na implancie zacznie się ruszać (obluzowana korona na implancie), być może wystarczy tylko ponowne zacementowanie. Należy jednak udać się do gabinetu, w którym implanty i korony mocowano. 

Od wszczepienia implantu do zakończenia całego procesu może minąć nawet rok. Jeśli u pacjenta trzeba wykonać np. zabieg podwyższania dna zatoki szczękowej (dodawanie materiału zastępującego kość lub dodawanie kości), wtedy na zakończeniu uzupełniania ubytku czeka się jeszcze dłużej.

Jakie są rodzaje koron?

Korony na implantach mogą być zrobione z różnych materiałów: 

    • korona akrylowa ma kolor naturalnych zębów; jej wadą jest nietrwałość, dlatego stosuje się ją jako uzupełnienie tymczasowe;
    • korona porcelanowana podbudowie z metalu – ma naturalny wygląd, jest trwała, dlatego jest w stanie przyjmować spore obciążenia; mocuje się ją w koronach zastępujących zęby trzonowe;
    • korona porcelanowa na podbudowie ze złota, bardziej estetyczna;
    • korona pełnoceramiczna – wykonana w całości z wysokiej jakości porcelany; podobnie jak naturalne zęby częściowo przepuszcza światło, daje duże możliwości wyboru koloru, dzięki czemu nie odbiega wyglądem od naturalnych zębów; stosuje się ją w tzw. strefie estetycznej szczęki i żuchwy. 

Jak czyścić korony na implantach?

Dzięki materiałom, z których wykonane są korony, nie wdaje się w nie próchnica. Nie oznacza to jednak, że wymagają mniej starannej pielęgnacji niż naturalne zęby. Do ich higieny należy używać: 

  • manualnej lub elektrycznej szczoteczki do zębów, 
  • jednopęczkowej szczoteczki – do krawędzi korony lub mostu,
  • szczoteczek międzyzębowych oraz nici dentystycznych – do miejsca, gdzie łączy się implant z wkładem,
  • irygatorów.

Przy niewłaściwych nawykach może rozwinąć się np. periimplantitis, schorzenie podobne do paradontozy. Objawia się zapaleniem tkanek wokół implantu. Najczęściej wywołane jest nieodpowiednią higieną jamy ustnej, stresem, czynnikami genetycznymi, paleniem papierosów lub cukrzycą.

Jeśli implant sąsiaduje z zębami ze stanem zapalnym, mogą one doprowadzić do infekcji zdrowej tkanki.

Czy koronę na implancie można zniszczyć?

Koronę na implancie można uszkodzić tak samo, jak można złamać własny ząb. Do takiej sytuacji zwykle dochodzi przy gryzieniu bardzo twardego przedmiotu. Naturalny ząb można wtedy odłamać. W koronie na implancie może odprysnąć ceramika. Konieczna jest wówczas naprawa lub wymiana. 

Bardzo rzadko natomiast zdarza się, aby uszkodzony został sam implant.
Niekorzystne dla osób z implantami są również tzw. parafunkcje zgryzowe. To np. gryzienie paznokci, długopisów itd. Korony na implantach, chociaż doskonale przygotowane do obciążeń, zwykle po pewnym czasie nie wytrzymują uporczywych nacisków. Kończy się to uszkodzeniami ceramiki i koniecznością naprawy lub wymiany korony na implancie.
Tego typu zaburzenia powinny być leczone. 

Koronom szkodzi też bruksizm (zgrzytanie zębami). Zaleca się wtedy używanie na noc tzw. szyny relaksacyjnej.

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania o korony na implantach

  • Ile kosztuje korona na implancie?

    Ceny – na podstawie danych z 133 klinik oraz od 96 lekarzy – za korony na implantach wynoszą od 2 500 zł do 3 990 zł. Sprawdź ofertę z Twojego miasta!

  • Jaka korona na implant?

    Korony na implantach mogą być zrobione z różnych materiałów. Korona akrylowa ma kolor naturalnych zębów, jednak jej wadą jest nietrwałość, dlatego stosuje się ją jako uzupełnienie tymczasowe. Korona porcelanowa na podbudowie z metalu ma naturalny wygląd i jest trwała, dlatego jest w stanie przyjmować spore obciążenia. Mocuje się ją w koronach zastępujących zęby trzonowe. Z kolei korona pełnoceramiczna jest wykonana w całości z wysokiej jakości porcelany. Podobnie jak naturalne zęby częściowo przepuszcza ona światło i daje duże możliwości wyboru koloru, dzięki czemu nie odbiega wyglądem od naturalnych zębów. Stosuje się ją w tzw. części estetycznej szczęki i żuchwy.

  • Po jakim czasie od wszczepienia implantu umieszcza się na nim koronę?

    Po wszczepieniu implantu zazwyczaj można osadzić na nim tymczasową koronę, którą wymienia się na stałą po okresie od 4 do 6 miesięcy.

Umów wizytę!

Jeśli Ty także myślisz o wykonaniu korony na implantach, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę leczenia spośród 56 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.

Zadzwoń do nas:22 417 40 58 (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)

Źródła: