Czym jest obrzezanie?

Jest jedną z najstarszych procedur chirurgiczno-urologicznych i polega na usunięciu części napletka.

Ważne: Zabieg wykonywany jest z powodów religijnych oraz typowo medycznych.

Zabieg wykonywany jest z powodów religijnych oraz typowo medycznych.
Wskazaniem do wykonania zabiegu jest m.in. stulejka, załupek. W przeważającej większości procedurę tę wykonujemy w znieczuleniu miejscowym poprzez wykonanie kilku nakłuć w okolicy podstawy prącia i podaniu środka znieczulającego. Czas trwania zabiegu to około 45-60 minut. Po zabiegu, pacjent wraca do domu tego samego dnia. Obrzezania nie zalecamy u młodych chłopców z wrodzonymi wadami prącia, ponieważ napletek może zostać wykorzystany do rekonstrukcji penisa w przyszłości.

Wskazania do zabiegu 

W praktyce urologicznej najczęstszą sytuacją, w której wykonujemy obrzezanie jest stulejka – schorzenie polegające na stopniowym zwężaniu się napletka. Dochodzi wówczas do coraz trudniejszego zsuwania napletka (stulejka niecałkowita) aż do całkowitego braku możliwości jego zsunięcia (stulejka całkowita).

W niektórych przypadkach pacjent może swobodnie zsunąć napletek podczas braku erekcji, jednak we wzwodzie czynność ta jest utrudniona, co może powodować m.in. dolegliwości przy stosunku (stulejka czynnościowa). Taki stan jest również wskazaniem do wykonania obrzezania.

Inną sytuacją jest krótkie wędzidełko prącia i nawrotowe jego zrywanie. Dochodzi wówczas do bliznowacenia co również w niektórych przypadkach jest wskazaniem zabiegu.

Kolejnym wskazaniem są nawrotowe infekcje w obrębie żołędzi prącia i napletka oraz towarzyszące im zakażenia układu moczowego. W takim przypadku obrzezanie będzie pomocne w utrzymaniu higieny w obrębie narządu. Warto wspomnieć, że długie zwlekanie z zabiegiem, nawrotowe infekcje, stan zapalne w obrębie napletka mogą doprowadzić do całkowitego zarośnięcia się napletka i ryzyka zatrzymania moczu. Ponadto przewlekła stulejka w skrajnych przypadkach może prowadzić do wystąpienia raka prącia.

Procedurę możemy wykonać również aby polepszyć życie seksualne. Odsłonięta po obrzezaniu żołądź poprzez przewlekłe drażnienie staje się mniej wrażliwa na bodźce co wydłuży czas stosunku. W związku z powyższym obrzezanie jest szczególnie warte rozważenia u pacjentów z przedwczesnym wytryskiem.

Coraz więcej pacjentów decyduje się na zabieg ze względów higienicznych i estetycznych. Obrzezanie ułatwia utrzymanie prącia w czystości. W przypadku niezadowolenia z wyglądu swojego prącia (np. w przypadku nadmiaru marszczącej się skóry) po wykonaniu zabiegu obserwujemy podniesienie atrakcyjności mężczyzny w jego własnych oczach oraz idący za tym wzrost pewności siebie.

Przeciwwskazania do zabiegu

Są to wszelkie wady wrodzone w obrębie prącia, ponieważ napletek może zostać wykorzystany do rekonstrukcji penisa w przyszłości (tutaj spodziectwo, wierzchniactwo, niecałkowite wykształcenie cewki moczowej, skrzywienia i deformacje prącia).
Niewyrównane zaburzenia krzepnięcia krwi oraz zły stan ogólny chorego również nie pozwalają na wykonanie zabiegu.

Przygotowanie do zabiegu

Zwykle obrzezanie wykonywane jest w ramach procedury jednodniowej bez noclegu co pozwala na zminimalizowanie ilości rzeczy jakie należy zabrać ze sobą na zabieg. Dobrą praktyką jest pozbycie się owłosienia okolicy operowanej. Na wizytę kwalifikacyjną oraz w dniu zabiegu należy przygotować listę przyjmowanych leków, chorób na które leczy się pacjent, wyników ostatnio wykonywanych badań, NIP pracodawcy celem wystawienia zwolnienia lekarskiego w razie konieczności. Całą biżuterię oraz wszelkie metalowe elementy w ciele chory powinien pozostawić w domu.

Zalecenia po zabiegu

Oszczędzający tryb życia i ograniczenie forsownego wysiłku fizycznego. Założone szwy są rozpuszczalne, w związku z powyższym bezwzględnie przeciwwskazane jest branie kąpieli w wannie oraz zbiornikach wodnych takich jak basen, jezioro itp. Ważna jest szczególna higiena miejsca operowanego, przemywanie odpowiednim środkiem oraz częsta zmiana opatrunków aby zapobiec infekcji. Powrót do życia seksualnego możliwy jest po wygojeniu rany czyli mniej więcej po około 4 tyg.

Zabieg obrzezania – jaki jest jego przebieg?

Obrzezanie u dorosłych pacjentów wykonują lekarze urolodzy. Dobrą praktyką jest przeprowadzenie wizyty kwalifikacyjnej na kilka dni przed zabiegiem. Konsultacja ma miejsce aby przekazać choremu jak przygotować się do procedury, jakie informacje na temat swojego zdrowia musi posiadać oraz jakie badania należy wykonać.

Z pacjentem przeprowadzony jest szczegółowy wywiad medyczny, lekarz pyta pacjenta o jego ogólny stan zdrowia:

  • choroby przewlekłe (cukrzyca sprzyja powstawaniu stulejki, a gdy pacjent zmaga się z chorobami układu krzepnięcia niezbędne jest odpowiednie przgotowanie przedzabiegowe);
  • przyjmowane leki (jeśli pacjent przyjmuje leki przeciwkrzepliwe to przed zabiegiem, pod kontrolą lekarza prowadzącego, leczenie w odpowiednim czasie należy odstawić);
  • uczulenia (na leki – lidokaina używana jest do znieczulenia miejscowego, lateks – jest składnikiem rękawiczek jałowych, w których operator przeprowadza zabieg);
  • obecność metalowych wszczepów, obecność implantów kardiologicznych np. stymulatora serca (ma to znaczenie przy użyciu noża elektrycznego używanego m.in. do koagulacji krwawiących naczyń).

W dniu zabiegu pacjent proszony jest o przyniesienie aktualnych wyników badań laboratoryjnych świadczących o prawidłowym funkcjonowaniu układu krzepnięcia: PT, INR, APTT oraz morfologia.

Dodatkowo podczas wizyty lekarz kwalifikuje do rodzaju znieczulenia: miejscowe/ogólne. W przeważającej większości zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym (znieczulenie podawane w okolicach podstawy prącia), a chory pozostaje świadomy przez cały czas trwania zabiegu i wychodzi do domu tego samego dnia, po zabiegu.

Kolejnym krokiem jest badanie fizykalne: lekarz bada pacjenta i ostatecznie kwalifikuje do zabiegu; na tym etapie możliwe jest ustalenie z pacjentem jaką technikę obrzezania preferuje (jeśli pozwalają na to warunki anatomiczne).

Techniki obrzezania

Uwzględniając ilość pozostawionej blaszki zewnętrznej napletka (skóry prącia): 

  • ciasne (tight) – skóra w trakcie wzwodu jest nieprzesuwalna,
  • luźne (loose) – skóra w trakcie wzwodu jest przesuwalna,

Uwzględniając położenie blizny:

  • niskie (low) –  następuje wycięcie większości blaszki wewnętrznej napletka, a blizna ma miejsce w niewielkiej odległości od żołędzi prącia;
  • wysokie (high) - następuje wycięcie jedynie części blaszki wewnętrznej napletka, a blizna ma miejsce w większej odległości od żołędzi prącia (nawet kilka centymetrów),

Mamy zatem cztery możliwości:

  1. Low and tight (niski i ciasny)
  2. Low and loose (niski i luźny)
  3. High and tight (wysoki i ciasny)
  4. High and loose (wysoki i luźny)

Procedura krok po kroku 

Przed zabiegiem miejsce operowane zostaje umyte oraz odpowiednio obłożone przy użyciu jałowych serwet.

Następnie operator podaje znieczulenie nakłuwając prącie dookoła u jego podstawy; po kilku minutach wykonujący zabieg sprawdza efekt znieczulenia - w chwili gdy okolica prącia jest znieczulona operator przechodzi do wykonywania zabiegu.

Część napletka ze zwężającym pierścieniem zostaje wycięta. W razie współwystępowania krótkiego wędzidełka lekarz wykonujący zabieg wykonuje jego plastykę. Krwawiące naczynia zaopatruje się przy pomocy diatermii lub szwu chirurgicznego – podkłucie. Po uzyskaniu satysfakcjonującej hemostazy operator zeszywa pojedynczymi szwami wchłanialnymi blaszkę zewnętrzną i wewnętrzną napletka. Na ranę nałożona zostaje maść z antybiotykiem oraz jałowy opatrunek uciskowy, prącie przy pomocy plastra prącie zostaje uniesione do góry celem uzyskania lepszej hemostazy. Pacjent wraca do domu tego samego dnia.

Laser CO2

Obrzezanie można również wykonać przy pomocy lasera CO2. W tego typu zabiegu do przecinania skóry i tkanki podskórnej używamy właśnie lasera, powoduje to jednoczasowe zamykanie drobnych naczyń krwionośnych i w konsekwencji mniejsze krwawienie. Do zalet procedury w porównaniu do tradycyjnej chirurgii należy również szybsze gojenie tkanek, mniejszy obrzęk i odczyn zapalny oraz lepsza hemostaza (mniejsze krwawienie).

Przy pomocy lasera można wykonać również inne zabiegi w chirurgii prącia takie jak: plastyka wędzidełka, usunięcie grudek perlistych i kłykcin kończystych.

Powikłania

Zabieg obrzezania obarczony jest niskim ryzykiem wystąpienia powikłań zagrażających zdrowiu lub życiu. Jeżeli chodzi o kraje rozwinięte, to do powikłań dochodzi u mniej niż 0,4 proc. pacjentów.

W przypadku każdego zabiegu chirurgicznego mogą pojawić się powikłania. W przypadku obrzezania zwykle po zabiegu występują: ból, obrzęk, zaczerwienienie, miejscowe sączenie/krwawienie, nadwrażliwość żołędzi i okolicy operowanej. Wszystkie z wyżej wymienionych najczęściej samoistnie ustępują po kilkunastu dniach. 

Po zabiegu

Po zabiegu niezwykle istotne jest zastosowanie się do zaleceń. Obrzęk po zabiegu jest naturalnym następstwem zabiegu I ustępuje w przeciągu kilku dni. Zalecane jest ograniczenie wysiłku fizycznego I oszczędzający tryb życia przez minimum 4-6tygodni. Higiena rany przy pomocy preparatów takich jak Octenisept. Profilaktycznie stosuje się maść z antybiotykiem celem zapobieżenia miejscowej infekcji. Niezwykle istotną praktyką jest regularna zmiana opatrunków.

Aby zapobiec rozpuszczeniu się wchłanialnych szwów zalecane jest jedynie branie prysznica, bez kąpieli w jakichkolwiek zbiornikach wodnych I wannie. Wstrzemięźliwość seksualna musi być zachowana do czasu wygojenia się rany.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o obrzezanie

  • Na czym polega obrzezanie?

    Obrzezanie polega na wycięciu napletka, który osłania żołądź prącia. Obrzezanie może być całościowe lub częściowe. Obrzezanie częściowe to usunięcie tylko części napletka, a nacięcie wykonywane jest w taki sposób, aby blizna nie była widoczna. Obrzezanie całościowe polega na pełnym usunięciu napletka.

  • Co to jest obrzezanie?

    Obrzezanie to zabieg medyczny mający na celu usunięcie napletka prącia. Z reguły przeprowadzany on jest z powodów kulturowych, ale także w celu leczenia schorzeń prącia – np. stulejki.

  • Jak wygląda obrzezanie?

    Obrzezanie przeprowadzane jest po miejscowym znieczuleniu podawanym u nasady prącia. Zabieg właściwy w zależności od metody chirurgicznej polega na nacięciu skóry napletka w różnej odległości od żołędzia.

  • Czy obrzezanie wydłuża orgazm?

    Receptory umiejscowione w napletku potęgują odczucia podczas stosunku. Usunięcie napletka powoduje zmniejszenie wrażliwości prącia, a co za tym idzie: wydłużenie stosunku. Brak napletka nie wydłuża natomiast samego orgazmu.

  • Czy zabieg obrzezania jest niebezpieczny?

    Operacja resekcji napletka (obrzezanie) klasyfikowana jest jako zabieg stosunkowo bezpieczny, o ile jest przeprowadzany w higienicznych warunkach gabinetu zabiegowego.

  • Obrzezanie – jak długi jest pobyt w szpitalu?

    Jeśli nie pojawia się powikłania (np. z krwawienie podczas zabiegu), pacjent zostaje wypisany do domu jeszcze w tym samym dniu.

  • Ile kosztuje obrzezanie?

    Cena zabiegu w zależności od kliniki waha się od 1000 do 4000 złotych.

Obrzezanie przed i po – zdjęcia

Chcesz zobaczyć jak wygląda penis po zabiegu obrzezania? Zdjęcia znajdujące się w poniższej galerii zostały wykonane u tych samych pacjentów przed i po procedurze.


Obrzezanie - opinie pacjentów

Poniżej przeczytasz opinie pacjentów, którzy zdecydowali się na obrzezanie. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od mężczyzn, którzy zapisali się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

Bardzo zadowolony
  
Daniel

Szybko i sprawnie - względy estetyczne po zabiegu na najwyższym poziomie !

Opinia o: Gabinet Urologiczny dr Piotr Szulc, Wrocław (lek. Piotr Szulc)

Źródła: