Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

Laserowa operacja wady wzroku

Jeszcze kilkanaście lat temu posiadanie wady wzroku wiązało się z koniecznością noszenia okularów lub soczewek kontaktowych do końca życia. Obecnie, dzięki urządzeniom laserowym, możliwe jest całkowite uwolnienie się od okularów i pozbycie się wady. Rozwiązanie to jest szczególnie atrakcyjne dla osób, które nie tolerują soczewek kontaktowych, a noszenie okularów jest dla nich uciążliwe lub wręcz niemożliwe ze względu na styl życia czy charakter wykonywanej pracy.

Korekcja wzroku przy użyciu lasera ma na celu odpowiednie wymodelowanie kształtu rogówki oka - tak, aby promienie świetlne, które do niego wpadają, były skupiane na siatkówce i pozwalały uzyskać wyraźny, dokładny obraz. W przypadku posiadania wady wzroku, takiej jak krótkowzroczność i nadwzroczność, możliwe jest wykonanie korekcji laserowej wzroku, pod warunkiem, że wada oscyluje w zakresie od -10 do +6 dioptrii. W przypadku astygmatyzmu zabieg można przeprowadzić do około +6 dioptrii, lecz stopień korekcji jest w znacznej mierze uzależniony od grubości rogówki.

Stopień zastosowanej korekcji laserowej jest ustalany indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego oraz wykonanych badań. Niezależnie od tego parametru, zabieg jest szybki i bezbolesny - czas pracy lasera to zwykle kilkadziesiąt sekund, a łączny czas, jaki pacjent spędza na sali operacyjnej to najczęściej 15-20 minut. Wadę wzroku można usuwać się bez dotykania oka, a komfort pacjenta zwiększa znieczulenie miejscowe, które jest podawane w postaci kropli do oczu.

Warto pamiętać: Efekty laserowej korekcji wzroku są uzależnione od budowy anatomicznej oka i gojenia pooperacyjnego - na końcowy efekt zabiegu wpływa zarówno grubość rogówki, jak i promień jej krzywizny.

Laserowa korekcja wzroku. Przeciwwskazania do zabiegu

U niektórych pacjentów przeprowadzenie korekty wzroku laserem mogłoby być bardzo ryzykowne ze względu na możliwość wystąpienia powikłań pozabiegowych.

Na liście przeciwwskazań do laserowej korekcji wzroku, miejscowych i ogólnych, znajdują się m.in.:

 • choroby oczu takie jak jaskra, zaćma i odwarstwienie siatkówki
 • wszczepiony rozrusznik serca
 • schorzenia reumatologiczne, neurologiczne i autoimmunologiczne
 • cukrzyca
 • zaburzenia pracy tarczycy i nadnerczy
 • schorzenia hematologiczne (białaczki, skazy)
 • choroby laryngologiczne
 • problemy dermatologiczne takie jak trądzik
 • alergie (w ostrej fazie)
 • padaczka

W czasie trwania zabiegu konieczna jest ścisła współpraca pacjenta z lekarzem i stosowanie się do jego poleceń.

Laserowa korekcja wzroku. Przygotowanie

Badanie przed laserową korekcją wzroku

Do zabiegu laserowej korekcji mogą przystąpić tylko te osoby, które przejdą badania kwalifikacyjne. Wywiad na temat stanu zdrowia i kompleksowe badania okulistyczne nie tylko określą rodzaj i wielkość wady, ale również pozwolą lekarzowi wskazać wszelkie przeciwwskazania i wyeliminować możliwe powikłania.

Istotne jest także to, że do zabiegu zostają zakwalifikowani tylko pacjenci, którzy ukończyli 21. rok życia. Granica wieku została precyzyjnie określona, bowiem wcześniej wady wzroku mogą się jeszcze rozwijać, co znacząco wpływa na kwalifikację do leczenia – w przypadku laserowej terapii wada wzroku pacjenta musi być stabilna i nie ulegać żadnym zmianom od co najmniej 12 miesięcy.

O czym jeszcze należy pamiętać, przygotowując się do operacji laserowej oczu? Na 2-3 tygodnie przed zabiegiem należy zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych miękkich, ponieważ długo noszone mogą czasowo zmienić kształt rogówki. W przypadku korzystania z soczewek twardych trzeba zrezygnować z ich noszenia na miesiąc przed planowaną procedurą.

Tuż przed zabiegiem

W dniu zabiegu w organizmie pacjenta nie mogą być obecne żadne ogniska zapalne, dlatego zaleca się przeprowadzenie kontroli stomatologicznej oraz internistycznej na kilka dni lub tygodni przed operacją. Jeżeli pacjent zachoruje, będzie miał opryszczkę, lub – w przypadku kobiet – miesiączkę – trzeba będzie poinformować o tym lekarza mającego przeprowadzić zabieg, wówczas zostanie on przesunięty na inny możliwy termin

W trakcie konsultacji przedzabiegowej należy poinformować lekarza o stale przyjmowanych lekach, może się bowiem okazać, że niektóre z nich trzeba będzie odstawić. Nie należy też rozpoczynać lub odstawiać już przyjmowanych środków antykoncepcyjnych przez okres trzech miesięcy przed i po zabiegu.

Na dwie doby przed laserową korekcją wad wzroku nie należy spożywać napojów alkoholowych, kawy i innych napojów zawierających kofeinę, ponieważ mają one właściwości odwadniające. Jakikolwiek wpływ na uwodnienie rogówki może zmienić jej wymiary i kształt, co ma znaczenie dla efektu pooperacyjnego. W dniu zabiegu należy zrezygnować również z nakładania makijażu. Zaleca się staranne umycie głowy, twarzy (ze szczególnym uwzględnieniem oczu) oraz nie używanie dezodorantów i perfum. Elementem przygotowania do zabiegu powinno być również zapewnienie sobie transportu z kliniki, gdyż po zabiegu nie można prowadzić pojazdów, a także zabranie ze sobą okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, gdyż oczy po laserowej korekcji są niezwykle wrażliwe na światło.

Właściwe przygotowanie się do zabiegu zapewnia nie tylko zadowalający efekt laserowej korekcji wady wzroku, ale i zwiększa jego bezpieczeństwo. Dlatego też, należy z pełną starannością przestrzegać zaleceń, przekazanych przez lekarza.

Metody korekcji wzroku laserem

Korekcję wzroku laserem można wykonać kilkoma metodami, które różnią się od siebie między innymi techniką wykonywania zabiegu. Odpowiedni sposób dobiera się indywidualnie do pacjenta, biorąc pod uwagę takie aspekty jak grubość rogówki czy styl życia. Niezależnie od wybranej metody poprawa wzroku jest odczuwana praktycznie od razu, jednak na ostateczny efekt zabiegu trzeba poczekać do czterech tygodni.

Metody laserowej korekcji wad wzroku możemy podzielić na 3 najważniejsze kategorie:

 • Metody powierzchniowe, polegające na usunięciu nabłonka z rogówki a następnie modelowanie laserem excimerowym płytkich struktur rogówki - powierzchni rogówki. Najnowocześniejsza technika stosowana przy tej metodzie pozwala na precyzyjne laserowe bezdotykowe usuwanie nabłonka,
 • Metody głębokie, polegające na modelowaniu głębokich struktur rogówki po wcześniejszym ich odkryciu odpreparowaną częścią fragmentu rogówki zwaną “płatkiem”. Obecnie do wytworzenia płatka używa się lasera femtosekundowego. Po zakończeniu laserowania laserem excimerowym płatek wraca na swoje miejsce. Metody te są niezastąpione przy korekcji dużych wad wzroku, dalekowzroczności i w wielu innych trudnych przypadkach
 • Metody polegające na wytworzeniu mikrosoczewki wewnątrz rogówki, zwane czasami “mikrosoczewkową korekcją wzroku”. Są to najnowsze metody stosowane obecnie do korygowania krótkowzroczności i astygmatyzmu. Niepodważalną zaletą tej metody jest brak ingerencji w strukturę nabłonka. Przednia powierzchnia rogówki pozostaje w zasadzie nienaruszona.

Do najpopularniejszych metod laserowej korekcji wzroku zalicza się:

 1. LASEK - nabłonek usuwany jest przy pomocy specjalnego roztworu a następnie wiązka lasera excimerowego wykorzystywana jest do wymodelowania powierzchniowych warstw rogówki. Nabłonek naturalnie odbudowywuje się w czasie 2-3 dni.
 2. LASIK oraz FemtoLASIK - w tej metodzie nabłonek rogówki zostaje odpreparowany w postaci płatka i odsunięty na bok, a wiązka lasera modeluje zrąb rogówki. Po zakończeniu modelowania płatek ponownie nasuwany jest na rogówkę; ostrość widzenia odzyskiwana jest już po kilku godzinach, co umożliwia natychmiastowy powrót do codziennych aktywności. W metodzie FemtoLasik płatek odpreparowany jest dodatkowym laserem femtosekundowym dzięki czemu wielokrotnie zwiększa się precyzję zabiegu.
 3. SmartSurface - najbardziej zaawansowana metoda w kategorii metod powierzchniowych, w której laser precyzyjnie usuwa wyłącznie tę część nabłonka rogówki, którego usunięcie jest niezbędne do dalszego jej modelowanie. Następnie promień lasera modeluje rogówkę usuwając wadę wzroku. W ostatniej fazie zabiegu laser wygładza rogówkę przy pomocy technologii SmartPulse®. Dzięki temu uzyskuje się nieskazitelnie gładką powierzchnię. W rezultacie pacjenci doświadczają natychmiastowych wyników w postaci ostrego widzenia – zaraz po zabiegu. Okres pełnego powrotu do zdrowia jest krótszy a jakość widzenia poprawia się szybciej w porównaniu do tradycyjnych powierzchniowych metod korekcji wzroku.
 4. ReLEx® SMILE zwana też Lentivu®, w trakcie którego, za pomocą lasera femtosekundowego, wewnątrz rogówki odpreparowywana jest mikrosoczewka (lentikula), która zmienia moc optyczną rogówki tak, by korygować w ten sposób wadę wzroku. Metoda ReLEx® SMILE wykorzystuje tylko jeden laser femtosekundowy, a nacięcie rogówki jest minimalne. Zabieg mikrosoczewkowy, jako jedyny nie uszkadza przednich struktur rogówki i nie uszkadza nabłonka.
 5. SmartSight® - procedura podobna do ReLEx®SMILE, lecz bardziej zaawansowana technologicznie. Laser femtosekundowy tworzy wstępnie zdefiniowaną, dostosowaną do wady wzroku, mikrosoczewkę w tkance śródmiąższowej rogówki i wykonuje małe obwodowe nacięcia w górnej warstwie rogówki. Po laserowaniu chirurg może łatwo usunąć mikrosoczewkę przez bardzo małe nacięcia. Różnica pomiędzy SmartSight® a ReLEx®SMILE czy Lentivu® jest taka, że w metodzie SmartSight® laser femtosekundowy skanuje wcześniej naszą tęczówkę a następnie kontroluje najmniejszą mikrorotację oka, która może zdarzyć się w trakcie zabiegu, co znacznie zwiększa szanse na precyzyjną korekcję astygmatyzmu ale też uniemożliwia wytworzenie astygmatyzmu dla oka, które go wcześniej nie posiadało. Kontrola mikrorotacji oka jest możliwa wyłącznie w metodzie SmartSight®. Ten bardzo bezpieczny zabieg laserowy nie wykorzystuje żadnego rodzaju płatka rogówki i nie ma ablacji (modelowania) laserowej, jak w przypadku laserów excimerowych używanych dla metod Lasek, Lasik, FemtoLasik, SmartSurface. Usunięcie soczewki w metodzie SmartSight®. Niewątpliwie metoda SmartSight® jest przyszłością precyzyjnych zabiegów korekcji wzroku. 

Powikłania po laserowej korekcie wzroku

Choć leczenie wady wzroku laserem jest uznawane za skuteczne i bezpieczne, to jednak, - jak każda interwencja chirurgiczna - jest obarczone pewnym ryzykiem powikłań. Zaliczamy do nich przede wszystkim zespół suchego oka, który polega na obniżeniu ilości i jakości wytwarzanego filmu łzowego. Takie objawy mogą pojawić się w dużym nasileniu bezpośrednio po zabiegu, szczególnie po powierzchniowych technikach operacyjnych, jednak zwykle ulegają wycofaniu w ciągu tygodnia. Należy się liczyć jednak z różnego stopnia nasileniem zespołu suchego oka po operacjach laserowej korekcji wzroku w okresie kilku miesięcy po operacji.

Ważne: Po zakończonej operacji na powierzchni oka pozostaną przez pewien czas okresowe ubytki nabłonka, dlatego nie można zapominać o odpowiedniej higienie. Jej brak mógłby spowodować zakażenie. Ryzyko infekcji znacznie obniża stosowanie kropli zawierających w swoim składzie antybiotyk.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o korekcję wady wzroku laserem

Pacjenci zastanawiający się nad tym jak leczyć wadę wzroku laserowo często mają wiele wątpliwości związanych zarówno z kwalifikacją do zabiegu, procedurą oraz zachowaniem po zabiegu. Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące korekty wady wzroku metodą laserową.

 • Ile kosztuje laserowa korekcja wzroku?

  Cena laserowej korekcji wzroku jest uzależniona od wielu aspektów, m.in. wybranej metody (zobacz listę metod), lokalizacji i renomy placówki oraz lekarza przeprowadzającego zabieg. Ceny zaczynają się już od 1000 zł, a kończą na 7200 zł. Ostateczny koszt procedury jest ustalany podczas wizyty wstępnej u specjalisty.

 • Czy laserową korekcję wzroku wykonuje się raz na całe życie i wada już nie powraca?

  Celem laserowej korekcji wzroku jest trwałe usunięcie wady. Do sytuacji, w której nie zostaje ona usunięta w 100% dochodzi niezwykle rzadko, nie można jednak tego wykluczyć. Przeczytaj więcej o tym, jak przebiega zabieg laserowej korekty wady wzroku.

 • Czy po laserowej korekcie wzroku trzeba pozostać w szpitalu?

  Ze względu na to, iż zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, nie ma potrzeby hospitalizacji pacjenta. Po wykonanej procedurze może on wrócić do domu.

 • Czy to po operacji laserowej oczu można prowadzić samochód?

  U niektórych osób bezpośrednio po zakończeniu zabiegu mogą wystąpić niewielkie wahania ostrości wzroku czy problem z kontrastem w warunkach zmierzchowych, dlatego warto zorganizować sobie transport na okres po operacji i nie przyjeżdżać do kliniki własnym samochodem. Taki stan może trwać do kilku tygodni po operacji jednak jest to uzależnione od techniki operacyjnej.

 • Czy po korekcji wzroku laserem trzeba regularnie chodzić do okulisty?

  Pierwsza wizyta kontrolna u lekarza powinna mieć miejsce już następnego dnia po zabiegu. Specjalista sprawdza wówczas stan wady oraz to, czy rogówka goi się prawidłowo. Jeśli pacjent po operacji miał założoną specjalną ochronną soczewkę kontaktową, wówczas jest ona zdejmowana. Na kolejne wizyty zwykle należy umówić się tydzień, miesiąc, kwartał oraz rok po zabiegu. Ilość i częstotliwość konsultacji ustala okulista.

 • Czy można wykonać laserową korekcję wzroku na NFZ?

  Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje w tej chwili operacji laserowej oczu. Osoby zainteresowane tym zabiegiem muszą zatem wykonać go prywatnie.

Korekcja wzroku laserem - opinie pacjentów

Poniżej przeczytasz opinie pacjentów, którzy zdecydowali się na laserową korektę wzroku. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od osób, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

Korekcja wzroku
  
Szpek

Zabieg przeszedł bezproblemowo.Teraz delikatnie przeskoczyłem na szkła minusy z plusów, ale lekarz przed zabiegiem poinformował mnie, że tak może być. Lekarz wypisał mi receptę na szkła i już zamówiłem. Przypuszczam, że koniec lutego lub marzec będzie już koniec z okularami. :-) Bo lekarz powiedział że trzeba czasu

Opinia o: Eyemed, Lublin (dr n. med. Paweł Klonowski)
Polecam klinikę BlikPol
  
Adrian

Miałem zabieg EBK - zupełnie bezbolesny, niepotrzebnie się stresowałem. Jestem tydzień po zabiegu, więc efektów stwierdzić jeszcze nie mogę.

Opinia o: Blikpol Sopot ul. Haffnera, Sopot (lek. Witold Czuszyński)
Blikpol- Sopot
  
Gosmix80

Jak na moją wadę OP + 5,5 i OL + 6,5 + astygmatyzm i lekkie plamki zaćmy to zabieg oceniam dobrze. Bardzo długo na moich oczach pracował laser. Po 2 tygodniach wada w lewym oku wróciła do + 3 a w prawym oku +2. Zobaczymy jak na miesięcznej wizycie kontrolnej wada się zatrzyma. Ogólnie zabieg oceniam dobrze i polecam tą klinikę BLIKPOL w Sopocie

Opinia o: Blikpol Sopot ul. Haffnera, Sopot (dr n. med. Judyta Aniśko-Słomińska)
Na plus
  
Gabriela

Bezboleśnie i szybko.

Opinia o: Swissmed Centrum Zdrowia S.A., Gdańsk (lek. Piotr Klikowicz)
Fachowość i precyzja
  
Krzysztof

Szybko i sprawnie

Jestem bardzo zadowolony
  
Jarosław

efekt super

Nie idzie przechwalić
  
Oko

Widzę

Opinia o: Medical Margaret Spa, Łódź (lek. Maciej Brocki)

Umów wizytę!

Jeśli Ty także borykasz się z wadą wzroku, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę laserowego leczenia wady wzroku spośród 15 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.

Zadzwoń do nas: 22 417 40 66 (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)

Źródła:

 • George L. Spaeth, "Chirurgia okulistyczna", Wrocław, 2016, ISBN: 978-83-65373-56-4
 • Joanna Wierzbowska, "Kompendium nowoczesnych metod korekcji wad wzroku", Warszawa, 2020, ISBN: 978-83-65471-80-2
 • Diogo Leitão Caldas, Renato Ambrósio Jr, "Laser Vision Correction" (www.researchgate.net), Handbook of Biophotonics, 2013