Czym jest plastyka powiek?

Zabieg plastyki powiek (blefaroplastyki, blepharoplastyki) wykonuje się po to, by zredukować nadmiar wiotkiej skóry. Z wiekiem staje się ona coraz mniej elastyczna. Efekt? Zmęczony wyraz twarzy, a nawet zwężenie pola widzenia przez opadającą powiekę górną. 

Operacja powiek może być jednak koniecznością również w przypadku osób młodych. Zdarzają się bowiem wady genetyczne powodujące problemy z powiekami.

Plastyka powiek pozwala pacjentom odzyskać pewność siebie i usunąć wrażenie zmęczonej twarzy. Oczy odzyskują młody wygląd, wydają się większe i są bardziej symetryczne. 

Zakres plastyki powiek dostosowany jest indywidualnie do potrzeb konkretnego pacjenta. Operacja może obejmować blefaroplastykę powieki górnej oraz dolnej – usuwającą „worki” pod oczami. Może stanowić również połączenie obu tych metod.

Blepharoplastyka

Nazwa ta pochodzi od greckich słów „blefaro” (powieka) oraz „plastos” (formowanie). W praktyce zabieg ten oznacza usunięcie nadmiaru skóry powiek górnych lub dolnych, a także likwidację przepuklin tłuszczowych wokół oczu pacjenta.

Co ciekawe, zabiegi na powieki były opisywane w literaturze medycznej od czasów średniowiecza. Pierwszy tekst poświęcony operacji plastyki powiek pochodzi z XV wieku. Jego autorem jest Aulus Cornelius Celsus, który opisał korekcję powiek w dziele „Di Re Medica”.

Kto może poddać się plastyce powiek?

Pacjent, który chciałby się poddać zabiegowi na powieki, powinien cieszyć się dobrym zdrowiem. Nie powinien mieć żadnych aktywnych chorób (czy też stanów przedchorobowych). Osoba ta nie powinna mieć problemów z emocjonalnością i zdrowiem psychicznym, a przy tym oczekiwać możliwych do osiągnięcia efektów plastyki powiek.

Większość pacjentów poddających się korekcji powiek to osoby w wieku 35-65 lat. Jeśli problem z stanem powiek jest dziedziczny, wiele osób poddaje się korekcji w młodym wieku.

Wskazania do zabiegu plastyki powiek

Nie istnieją ograniczenia wiekowe do przeprowadzenia operacji plastyki powiek. Operacja może być przeprowadzana ze względu na wskazania kosmetyczne, jak i funkcjonalne. W przypadku osób młodych mogą je stanowić zarówno wady wrodzone, jak i nabyte (np. uszkodzenia nerwów i mięśni).

Zwężenie szpary powiekowej może powodować problemy ze wzrokiem i prawidłowym odprowadzaniem łez nawilżających powierzchnię oka. To również wskazanie do przeprowadzenia korekcji powiek.

Kolejne wskazania do zabiegu plastyki powiek obejmują m.in.: 

 • obecność przepuklin tłuszczowych, potocznie zwanych „workami pod oczami",
 • wady mięśni (np. nadmiernie rozbudowana część mięśnia okrężnego oka),
 • nadmiar skóry,
 • ptozę (opadanie powieki) – może być związana z wiekiem, jednak w niektórych przypadkach jest to przypadłość dziedziczna.

Jak przygotować się do zabiegu na powieki?

Operacje plastyczne powiek wymagają często nie tylko konsultacji chirurgicznej, ale również okulistycznej. Podczas nich pacjent musi przedstawić historię przebytych chorób (zaburzenia krążenia, cukrzyca, jaskra, albo inne choroby oczu), zabiegów. Znaczenia ma również fakt, czy pacjent nosi okulary albo szkła kontaktowe.

Zdecydowanie nie zaleca się wykonywania zabiegu w okresie okołomiesiączkowym (dwa dni przed nią lub przez pierwsze dni jej trwania). 

14 dni przed planowaną operacją pacjent nie powinien:

 • przyjmować leków zaburzających krzepliwość krwi (np. aspiryny czy ibuprofenu),
 • palić papierosów,
 • jeść potraw z dodatkiem czosnku, imbiru czy żeń-szenia,
 • opalać twarzy,
 • nakładać makijażu, tuszu do rzęs oraz kremów.

Z kolei przez co najmniej trzy dni przed terminem operacji plastycznej powiek nie wolno pić alkoholu. 

Przed zabiegiem lekarz zleca pacjentowi badania. Powinny być wykonane dwa tygodnie przed operacją. Operacja korekty powiek zostanie wykonana wyłącznie, gdy pacjent ma prawidłowe wyniki badań.

Wśród zleconych badań są: oznaczenie wskaźników krzepnięcia oraz grupy krwi, morfologia, elektrolity i markery stanu zapalnego (CRP, OB). 

Warto zbadać także czynność wątroby oznaczając poziom aminotransferaz, ocenić ogólny stan zdrowia wykonując dodatkowo badanie ogólne moczu oraz stężenie glukozy we krwi. Pacjentom poleca się również zaszczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. 

 Ważne: Operacji plastycznych powiek nie powinno się przeprowadzać u pacjentów z wydłużonym czasem krzepnięcia krwi.

Przeciwwskazania do operacji plastycznych powiek

W przypadku wystąpienia któregoś z poniższych przeciwwskazań operacja plastyczna powiek jest odradzana lub przekładana na późniejszy termin.

Przeciwwskazania do wykonania operacji powiek:

 • ciąża,
 • egzema powiek,
 • nieleczone nadciśnienie tętnicze,
 • nawracające infekcje powiek,
 • poważne choroby ogólnoustrojowe,
 • stany po chemioterapii,
 • problemy ze zdrowiem psychicznym,
 • zaawansowana cukrzyca,
 • zaburzenia w gojeniu się ran (np. tworzenie się bliznowców),
 • wystąpienie infekcji skóry w okolicy, która ma być operowana.

Na czym polega operacja powiek? 

Klasyczną operację plastyki powiek przeprowadza się stosując znieczulenie miejscowe. Zazwyczaj trwa ona około godziny. W trakcie zabiegu chirurgicznego usuwany jest nadmiar skóry, a także tkanki tłuszczowej (w przypadku, gdy występują przepukliny tłuszczowe). Po zabiegu zostają założone szwy. 

Umiejscowienie szwów na granicy rzęs (przy powiece dolnej) lub w załamaniu powieki (powieka górna) sprawia, że są one praktycznie niewidoczne. Wkrótce po zabiegu mogą być zastąpione plastrami. W efekcie prawdopodobieństwo powstania blizn jest mocno zredukowane. 

Niewielki obrzęk oczu może się utrzymywać do 14 dni. Najlepiej w tym czasie zrezygnować z pracy, tym bardziej, że po zabiegu należy nosić przyciemnione okulary i ograniczyć aktywność fizyczną.

Korekcja powiek górnych 

Chirurgiczna korekcja powiek górnych polega na usunięciu nadmiaru skóry, czasem z niewielką ilością tkanki tłuszczowej.

Korekta powiek górnych odbywa się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, czasem też w ogólnym, jeżeli oprócz nadmiaru skóry występuje opadanie powiek z powodu zaburzenia mięśnia dźwigacza. Zabieg wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym. Cięcie wykonuje się w naturalnych zmarszczkach. 

W niektórych przypadkach wykonywana jest tzw. przezspojówkowa plastyka powiek (wykonywana bez widocznych nacięć). Ten zabieg jest często wspomagany laseroterapią.

Korekcja powiek dolnych

Chirurgiczna korekta powiek dolnych wykonywana jest zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym. Cięcie wykonywane jest tuż pod rzęsami dolnymi. Chirurg oddziela skórę od tkanki tłuszczowej i mięśni, zaś nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej wycina. 

Blizna po operacji jest niewielka, ukryta pod rzęsami. Jej fragment mieści się w naturalnej zmarszczce tzw. kurzej łapce, więc jest praktycznie niewidoczna.

Podczas korekcji powiek dolnych usuwany może być także nagromadzony tłuszcz okołogałkowy. To on przyczynia się do powstawania „worków” pod oczami. 

Operacja opadających powiek

Głównym powodem tego, że pacjenci decydują się na operację opadających powiek, jest zamiar poprawienia wyglądu. U kobiet utrudniają one też wykonanie codziennego makijażu. Zdarza się, że powieki opadają już tak bardzo, że utrudnia to widzenie albo uniemożliwia noszenie okularów.

Korekcję opadających powiek przeprowadza się z reguły w znieczuleniu ogólnym, a zabieg trwa średnio godzinę. Polega on na chirurgicznym usunięciu nadmiaru skóry, tkanki tłuszczowej oraz uniesieniu brzegu rzęsowego powieki górnej do prawidłowego poziomu za pomocą plikacji lub skrócenia mięśnia dźwigacza powieki górnej. Uniesienie opadającej powieki dolnej polega na wykonaniu zabiegu kantopeksji bocznej.

Cięcia prowadzone są w naturalnych załamaniach powiek górnych oraz bezpośrednio pod rzęsami powiek dolnych. Dzięki temu blizny znajdują się w miejscach niedostrzegalnych przy otwartych oczach. 

Jeżeli zabieg przeprowadzony jest w znieczuleniu miejscowym, pacjent może opuścić klinikę niebawem po operacji. Jednak w przypadku znieczulenia dożylnego może wrócić do domu po upływie doby.

Laserowy lifting powiek

Dawniej zabieg podnoszenia kojarzył się wyłącznie z inwazyjnymi, chirurgicznymi operacjami. Podejście to zmieniło się razem z rozwojem technologii laserowej. Zastosowanie lasera w medycynie estetycznej pozwala dziś na wykonywanie bezoperacyjnego liftingu powiek. Jest bardzo mało inwazyjny, dlatego ryzyko powikłań jest minimalne, a regeneracja dużo krótsza.

Ważne: Laserowy lifting powiek rozwiązuje nie tylko problem wiotkiej opadającej powieki. Likwiduje też zmarszczki, kurze łapki, cienie i worki pod oczami, a nawet  nieprawidłową grubość, strukturę i koloryt skóry na powiekach i wokół oczu.

Zabieg laserowy stosuje się na:

 • powiekę górną (część ruchoma i nieruchoma),
 • powiekę dolną (część ruchoma i nieruchoma),
 • wewnętrzną część powieki dolnej od strony śluzówki (tzw. endolifting powieki dolnej).

Laserowy lifting powiek polega na podgrzaniu głębokich warstw skóry powiek i okolicy oka od strony zewnętrznej oraz wewnętrznej. Wiotkie włókna kolagenowe skóry powiek natychmiast skracają się. Później tworzą się nowe zdrowe i silne włókna.

Wśród wskazań do wykonania laserowego liftingu powiek są:

 • tzw. kurze łapki,
 • wiotka i opadająca powieka górna,
 • zmarszczki powieki dolnej i górnej,
 • „worki” i cienie pod oczami,
 • wiotkość skóry w okolicach oczu.

Zalecenia po plastyce powiek

W pierwszych trzech dniach po zabiegu plastyki powiek pacjent najmocniej odczuwa ból, zaś opuchlizna osiąga największe natężenie. Przykładanie zimnych kompresów nie tylko zmniejsza wówczas dyskomfort i obrzęk, ale także powstające po zabiegu sińce.

Zaleca się spanie z głową na podwyższeniu. Zapobiega to zbieraniu się płynu w tkankach otaczających oczy. Nie tylko zmniejsza to obrzmienie, ale też przyspiesza gojenie. 

Obrzęk może się utrzymywać przez: 

 • trzy do pięciu dni, jeśli usuwano samą skórę, 
 • do dwóch tygodni, jeśli wycinano również tkankę tłuszczową. 

Po poddaniu się plastyce powiek nie należy wykonywać żadnych ćwiczeń fizycznych, ani dźwigać ciężkich przedmiotów. Trzeba dużo odpoczywać, najlepiej spędzić wiec ten czas w domu.

Najczęściej po upływie tygodnia usuwa się szwy.

Warto wiedzieć: Blizny po zabiegu plastyki powiek pozostają niewidoczne. Wszystkie cięcia wykonuje się bowiem w obrębie spojówki – po wewnętrznej stronie powiek.

Po plastyce powiek pacjent musi dbać o odpowiednią ochronę skóry przed słońcem. Zaleca się stosowanie kremu z filtrem SPF 15 (lub wyższym). Oczy będą wrażliwe na światło, stąd konieczne jest noszenie okularów przeciwsłonecznych. 

Szczególnie w początkowym okresie po zabiegu należy stronić od alkoholu i papierosów (opóźniają gojenie ran). Nie należy też nosić soczewek kontaktowych, bowiem powodują one wysuszenie oka. Podobnie jak oglądanie telewizji i praca przed komputerem.

Nadmierne mruganie także może zwiększać opuchliznę.  

Do uprawiania sportu można powrócić po dwóch-trzech tygodniach. Efekt plastyki powiek widoczny jest najczęściej po miesiącu. W tym czasie niemal całkowicie zanika obrzęk tkanek.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o operacje plastyczne powiek

 • Czy zabieg plastyki powiek można wykonać w ramach NFZ?

  Jeśli nadrzędnym celem zabiegu jest poprawa wyglądu pacjenta, operacja opadających powiek nie zostanie przeprowadzona na NFZ. Narodowy Fundusz Zdrowia zrefunduje procedurę tylko wtedy, jeśli zaistnieją wskazania zdrowotne, np. zaburzenia widzenia lub nawracające zapalenie spojówek.

 • Jaka jest ostateczna cena zabiegu operacji plastyczne powiek?

  Ostateczną cenę zabiegu można określić dopiero podczas wizyty kwalifikacyjnej. Zależy ona m.in. od zakresu ingerencji chirurgicznej, techniki operacyjnej oraz metody znieczulenia - wszystko to lekarz omawia podczas konsultacji. Można jednak przyjąć, że średni koszt procedury wynosi 3200-3300 zł.

 • Jaki jest zakres zabiegu usunięcie nadmiaru skóry powiek dolnych wraz z nadmiarem tkanki tłuszczowej?

  Jest to zabieg mający na celu usunięcie nadmiaru skóry oraz nadmiaru tkanki tłuszczowej. Przy korekcji powiek dolnych cięcie wykonuje się tuż pod rzęsami dolnymi. Następnie zostaje oddzielona skóra od tkanki tłuszczowej i mięśni, a nadmiar skóry i mięśni wycięty. Podczas zabiegu często usuwa się nagromadzony tłuszcz okołogałkowy, który przyczynia się do powstawania nieestetycznych worków. Plastyka powiek dolnych może w dużym stopniu poprawić wygląd i nadać okolicom oczu blasku.

 • Jakie są zalecenia przed zabiegiem plastyki powiek?

  Przede wszystkim nie zaleca się wykonywania zabiegu w okresie okołomiesiączkowym (2 dni przed oraz pierwsze 2 dni trwania miesiączki).Natomiast na 14 dni przed planowanym zabiegiem nie należy:- nie można przyjmować leków zaburzających krzepnięcie krwi np. z grupy salicylanów (Polopiryna, Aspiryna, itp.), Acard, witaminy E- z pokarmów należy unikać czosnku, imbiru i żeń-szenia;- na 2 tygodnie przed operacją i 6 po operacji należy zaprzestać palenia papierosów, przez minimum 3 dni przed zabiegiem nie pić alkoholu;- przeciwwskazane opalanie twarzy przez 14 dni przed zabiegiem;- przyjmowanie Rutinoscorbin lub Aescin 2 tabl. rano i 2 tabl. wieczorem przez 14 dni przed zabiegiem;- w przypadku zabiegu w okolicy twarzy nie wykonywać makijażu oraz nie stosować podkładu, tuszu do rzęs oraz kremów;- wyniki badań powinny być wykonane ok. 14 dni przed zabiegiem – zabiegi są wykonywane tylko przy prawidłowych wynikach badań.

 • Jak skutecznie pozbyć się worków pod oczami?

  Zmiany te noszą nazwę przepukliny tłuszczowej. Worki pod oczami usuwane są tradycyjnie podczas operacji plastycznej nazywanej blepharoplastyką. Podczas, której chirurg wykonuje nacięcie na dolnej powiece, zaraz pod linią rzęs i odkrywa leżący pod skórą tłuszcz. Następnie usuwa tłuszcz oraz nadmiar skóry z powieki dolnej. Obecnie w celu usunięcia przepuklin, lekarze unowocześnili technikę zabiegu o wykonywanie nacięć we wnętrzu powieki. Tego typu technika nie narusza mięśni powieki i w ten sposób ryzyko opadania powieki jest w dużej części wyeliminowane. (zapytaj naszego Doradcy)

 • Kto jest najlepszym kandydatem do zabiegów plastycznych powiek?

  Idealnymi kandydatami do chirurgicznej korekcji powiek są osoby ogólnie zdrowe, bez zaburzeń psychicznych. Zabieg nie jest wskazany u osób, które mają problemy z nadczynnością tarczycy, cierpią na niewydolność gruczołów łzowych, mają nadciśnienie lub chorują na serce lub cukrzycę. Osoby cierpiące na jaskrę lub z powodu odwarstwienia siatkówki wymagają dodatkowych badań okulistycznych.

 • Ile kosztuje korekcja powiek?

  Plastyka chirurgiczna powiek kosztuje zwykle od 4000 do 7000 zł. Cena zabiegu jest uzależniona m.in. od renomy danej placówki.

Opinie Pacjentów po operacjach plastycznych powiek

Gosia B.

Perfekcyjnie
  

Zabieg przebiegł bezproblemowo, w bardzo dobrym kontakcie z lekarzem zarówno przed jak i po. Nie ma powikłań ani bólu, powieki są symetryczne i goją się szybko. Na efekt końcowy trzeba jeszcze troszkę poczekać ale przewiduję, że będzie pięknie.

Opinia o: Ryszard Bratoś Chirurgia Plastyczna, Łódź (dr n. med. Ryszard Bratoś)
Jerzy L

Cały zabieg był przeprowadzony bardzo dobrze
  

Jestem bardzo zadowolona

Opinia o: Medical Margaret Spa, Łódź (lek. Maciej Brocki)
Paweł

Jestem zadowolony
  

Wszystko było zgodnie z moimi oczekiwaniami

Opinia o: Prestige Clinic, Wrocław (lek. Piotr Rataj)

Umów wizytę!

Jeśli Ty także chcesz poddać się operacji plastycznej powiek, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę spośród 123 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.

Zadzwoń do nas: 22 417 40 24 (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)

Źródła:

 • Kaszuba A. (red. wyd. pol.), "Procedury zabiegowe i diagnostyczne w dermatologii i medycynie estetycznej", Edra Urban& Partner, Wrocław, 2012, ISBN: 978-83-7609-730-5
 • Kobus K., "Atlas chirurgii plastycznej", Medsport, Warszawa, 2004, ISBN: 83-908701-7-7
 • Fratila A., Zubcov-Iwantscheff A., Coleman W.P., "Atlas chirurgii powiek i okolicy okołooczodołowej", Medipage, Warszawa, 2019, ISBN: 978-83-65946-29-4
 • Kryst L., "Chirurgia szczękowo-twarzowa", PZWL, Warszawa, 2012, ISBN: 978-83-200-4295-5
 • Holle J., "Chirurgia plastyczna", PZWL, Warszawa, 2013, ISBN: 978-83-200-4642-7
 • Padlewska K., "Medycyna estetyczna i kosmetologia", PZWL, Warszawa, 2014, ISBN: 978-83-200-4483-6
 • Wikipedia, "Eyelid" (en.wikipedia.org)
 • Wikipedia, "Blepharoplasty" (en.wikipedia.org)