Plastyka krocza – na czym polega?

Plastyka krocza przestała już być tematem tabu. Na operację plastyczną decyduje się coraz więcej kobiet, które m.in. są niezadowolone z wyglądu swoich narządów płciowych, odczuwają dyskomfort podczas stosunków. Mianem plastyki okolic intymnych określa się wiele różnorodnych zabiegów. Do najpopularniejszych zabiegów ginekologii estetycznej należą:

  • labioplastyka – to inaczej plastyka warg sromowych, którą wykonuje się w celu poprawy wyglądu zewnętrznych narządów płciowych;
  • powiększanie punktu G – to zabieg wstrzyknięcia w okolice punktu G specjalnej substancji. Jest polecany kobietom, które nie odczuwają przyjemności podczas stosunków seksualnych;
  • modelowanie warg sromowych – jest zabiegiem polegającym na uwypukleniu warg sromowych poprzez wstrzyknięcie w nie preparatu zawierającego kwas hialuronowy;
  • hymenotomia – to operacja nacięcia błony dziewiczej, którą przeprowadza się u kobiet, których błona śluzowa jest od urodzenia wyjątkowo twarda, co utrudnia inicjację seksualną.

Oprócz tego w obrębie krocza wykonuje się również: laserowe usuwanie blizn, które powstały po cesarskim cięciu lub nacięciu krocza bez pęknięć, a także laserowe leczenie nietrzymania moczu. 

Operacja plastyczna pochwy – dla kogo jest przeznaczona?

Powody, dla których kobiety poddają się operacjom plastycznym narządów płciowych, są różne. Wskazaniami do przeprowadzenia zabiegów ginekologii estetycznej są między innymi:

  • niezadowolenie z wyglądu narządów płciowych, 
  • odczuwanie bólu podczas stosunków płciowych,
  • odczuwanie bólu w trakcie uprawiania sportu,
  • suchość pochwy,
  • obniżenie jakości pożycia seksualnego,
  • nietrzymanie moczu,
  • nawracające infekcje intymne.

Na operacje tego typu często decydują się kobiety po wielokrotnych porodach, przedłużającym się porodzie, albo po urodzeniu dużego dziecka. 

Warto wiedzieć: W trakcie porodu może dochodzić do nadmiernego rozciągnięcia mięśni pochwy, albo uszkodzenia mięśni dna miednicy.

Wymienione czynniki mogą prowadzić do powiększenia się przedsionka pochwy, rozciągnięcia wejścia do pochwy i obniżenia krocza. Czasami poród siłami natury może wywoływać nie tylko rozciągnięcie, ale nawet pęknięcie pochwy. To również jest wskazaniem do zabiegu. Zmiany, które zachodzą w obrębie narządów płciowych w czasie porodu, często prowadzą do obniżenia satysfakcji z życia seksualnego, bólu w czasie stosunków.

Operacja plastyczna warg sromowych

Oprócz plastyki pochwy, coraz częściej wykonywane są zabiegi plastyki warg sromowych. Są one wskazane w przypadkach przerostu warg sromowych mniejszych. Zniekształcenie warg sromowych może być dziedziczne, spowodowane porodami, urazami krocza podczas wypadku lub w trakcie stosunku płciowego. 

Wygląd warg sromowych często jest powodem dyskomfortu psychicznego, złego samopoczucia i niezadowolenia z życia seksualnego. Czasami przerośnięte wargi sromowe wywołują ból, a nawet są przeszkodą do uprawiania seksu. Zbyt duże wargi sromowe mogą być powodem częstych infekcji intymnych, otarć, a także dyskomfortu podczas noszenia obcisłych ubrań i uprawiania sportów (jeździectwo, jazda na rowerze). 

Plastyka pochwy – jakie są przeciwwskazania?

Plastyki krocza nie można przeprowadzić u wszystkich kobiet. Do najważniejszych przeciwwskazań należą: 

  • potwierdzona ciąża,
  • planowana ciąża,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • zły ogólny stan zdrowia,
  • choroba nowotworowa.

Zabieg plastyki pochwy

Plastyka pochwy jest operacją, do której pacjentka musi się przygotować. Konieczne jest też wykonanie badań.

Przygotowanie do zabiegu

Pierwszym etapem przygotowania do zabiegu jest dokładny wywiad z lekarzem, który będzie przeprowadzał plastykę krocza. Podczas rozmowy lekarz przedstawia, jak przebiega zabieg, jak pacjentka musi się do niego przygotować i jakie są zalecenia po zabiegu. Specjalista musi również poznać oczekiwania pacjentki i opowiedzieć jej o tym, jakich efektów może się spodziewać. 

Niektóre gabinety oferują symulację efektów zabiegu przygotowaną w specjalnym programie komputerowym. 

Pacjentka powinna poinformować specjalistę o wszystkich przyjmowanych lekach oraz chorobach, na które cierpi. Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie podstawowych badań:

  • morfologia krwi,
  • oznaczenie grupy krwi,
  • wskaźniki krzepnięcia krwi,
  • poziom glukozy we krwi,
  • poziom elektrolitów,
  • EKG,
  • badanie ginekologiczne,
  • cytologia,
  • USG.

Około miesiąc przed planowanym zabiegiem pacjentka powinna zrezygnować z przyjmowania leków hormonalnych, w tym tabletek antykoncepcyjnych. 

Przez dwa tygodnie przed zabiegiem należy przestać przyjmować leki, które wpływają na rozrzedzenie krwi albo w inny sposób oddziałują na układ krzepnięcia. Zalicza się do nich m.in. leki zawierające kwas acetylosalicylowy (aspiryna i polopiryna). 

Co najmniej dwa dni przed zabiegiem trzeba zrezygnować z leków przeciwbólowych należących do grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych, a także z paracetamolu. 

W dniu operacji nie można palić papierosów, a na minimum 6 godzin przed operacją pacjentka powinna być na czczo.

Przebieg zabiegu

Zabieg plastyki krocza można przeprowadzić już po około trzech miesiącach od porodu, jeśli kobieta nie karmi piersią. Po operacji plastycznej pochwy nie można karmić piersią przez minimum 24 godziny. Termin procedury planuje się tak, aby nie przypadała w czasie miesiączki.

Operacje plastyczne krocza przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, rzadziej w znieczuleniu rdzeniowym. W trakcie zabiegu w zależności od indywidualnych potrzeb pacjentki wykonuje się:

  • plastykę tylnej i przedniej ściany pochwy,
  • plastykę krocza,
  • operację przepukliny zagłębienia odbytniczo-macicznego,
  • odtworzenie mięśni dna miednicy.

Zazwyczaj podczas zabiegu wykonuje się nacięcie w tylnej ścianie pochwy. Następnie usuwa się nadmiar tkanek i zaszywa wejście do pochwy. Do szycia cięć wykorzystuje się rozpuszczalne szwy, dzięki czemu rany szybciej się goją. Operacje tego typu trwają zazwyczaj około 2 godzin.

Plastyka pochwy i krocza – rekonwalescencja

Po zabiegu pacjentka musi pozostać w szpitalu. Hospitalizacja trwa zazwyczaj jeden dzień. Pobyt w szpitalu może trwać dłużej, jeśli wystąpią jakieś komplikacje. 

Po kilku dniach możliwy jest powrót do aktywności fizycznej. Rany goją się zazwyczaj około tygodnia. Przez ten czas utrzymywać się może obrzęk operowanych okolic. Pacjentka może też odczuwać ból i dyskomfort okolic intymnych. Może wystąpić również podwyższona temperatura.

Ważne: Jeśli ból po plastyce pochwy jest silny i bardzo dokuczliwy, można go złagodzić środkami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty.

Zalecenia po plastyce pochwy

Po operacji plastycznej pochwy niezwykle ważna jest odpowiednia higiena. Codziennie należy się delikatnie podmywać i osuszać jednorazowym ręcznikiem papierowym. Okolic intymnych nie należy pocierać. Po każdym podmywaniu okolice intymne warto pielęgnować preparatem odkażającym.

Operowanych okolic nie należy nadmiernie moczyć, w związku z czym odradza się korzystanie z wanny. Ważne jest również częste oddawanie moczu i niedopuszczanie do nadmiernego napełnienia pęcherza. Przez około 7 dni należy ograniczać siedzenie oraz nie powinno się napinać krocza. 

Przez dwa tygodnie po zabiegu należy zrezygnować z wysiłku fizycznego i podnoszenia ciężkich rzeczy. 

Do pożycia seksualnego można wrócić najwcześniej po miesiącu od operacji. Jeśli rany nie są w pełni zagojone, czas ten może wydłużyć się nawet do dwóch miesięcy. 

Żeby efekty zabiegu utrzymywały się jak najdłużej, zaleca się regularne ćwiczenia mięśni Kegla. 

Powikłania po plastyce pochwy

Plastyka pochwy to bezpieczna operacja, jednak wiąże się z pewnym ryzykiem wystąpienia powikłań. Najczęstszym powikłaniem są obrzęki oraz krwiaki w obszarze w miejscu przeprowadzenia zabiegu. Krwiaki wchłaniają się, a obrzęki stopniowo zanikają.   

Mogą też wystąpić krwawienia i swędzenie, ryzyko infekcji intymnych. Po operacji tylnej ściany pochwy czasami pojawiają się problemy z nietrzymaniem stolca. Z kolei plastyka przedniej ściany pochwy wiąże się z ryzykiem wystąpienia infekcji pęcherza moczowego i problemów z oddawaniem moczu.

Rekonstrukcja pochwy – jakie daje efekty?

Efekty plastyki pochwy to przede wszystkim zwężenie pochwy oraz poprawa napięcia jej mięśni. Dzięki temu pochwa odzyskuje elastyczność, mięśnie waginalne – prawidłowe napięcie i stają się mocniejsze. Pacjentka odzyskuje kontrolę nad kurczeniem się tych mięśni, co ma wpływ na zwiększenie doznań podczas stosunku.

Operacje plastyczne w obrębie zewnętrznych narządów płciowych poprawiają ich wygląd. symetrię oraz „odmładzają” je.

Plastyka pochwy – NFZ 

Wydawać by się mogło, że operacje plastyczne pochwy zawsze trzeba opłacić z własnej kieszeni. W rzeczywistości jednak operacje tego typu mogą być finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzieje się tak w przypadku znacznego obniżenia ścian pochwy, co powoduje nietrzymanie moczu. Zabiegi wykonywane ze względów estetycznych nie są finansowane z NFZ.

FAQ, czyli najczęstsze pytania dotyczące plastyki pochwy

  • Ile zwolnienia lekarskiego po plastyce pochwy?

    Po plastyce pochwy pacjentka dostaje zwolnienie lekarskie na około 30 dni. Okres zwolnienia może być różny w zależności od stanu pacjentki i stopnia skomplikowania zabiegu.

  • Jak długo utrzymują się efekty operacji?

    Niestety, po operacji plastyki pochwy problem rozciągnięcia mięśni może powrócić. Często pochwa ponownie rozciąga się po kolejnym porodzie, albo na skutek zmian hormonalnych w okresie menopauzy.

  • Jakie powikłania występują po plastyce pochwy?

    Najczęstszymi powikłaniami po operacji plastycznej w obrębie krocza są krwiaki, które wchłaniają się po kilku dniach. U niektórych kobiet występuje również zbliznowacenie w operowanym obszarze, co może wywoływać dyskomfort i utrudniać współżycie.

  • Po jakim czasie od zabiegu należy zgłosić się na kontrolę?

    Czas pierwszej kontroli po operacji ustala lekarz. Najczęściej jest to około 7 dni.

  • Czy przed operacją plastyki pochwy trzeba usunąć spiralę antykoncepcyjną?

    Tak, przed poddaniem się operacji plastycznej pochwy konieczne jest usunięcie wkładki domacicznej.

Plastyka pochwy - opinie pacjentek

Poniżej przeczytasz opinie pacjentek, które zdecydowały się na plastykę pochwy. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od kobiet, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

Plastyka pochwy
  
Sabina

Zabieg bezbolesny, naprawdę. Nawet ból pooperacyjny przypominał ból po porodzie, aż sama się dziwiłam.

Opinia o: BALI CLINIC, Warszawa (lek. Michał Barwijuk)
Plastyka pochwy
  
Pati

Zabieg przeprowadzony świetnie, w dobrych warunkach.

Pozytywna
  
Angelika

Brak komplikacji, co do efektu jeszcze nie wiem.

Opinia o: Multi Clinic Centrum Medyczne, Łódź (dr n. med. Robert Bartkowiak)
Jestem zadowolona z zabiegu. Będę polecać
  
Ania

Jestem bardzo zadowolona.

Opinia o: Szpital Specjalistyczny CDT MEDICUS, Lubin (lek. Paweł Sadowski)

Źródła:

  • Małgorzata Uchman-Musielak, "Ginekologia plastyczna", PZWL, Warszawa, 2015, ISBN: 978-83-200-5020-2
  • Josef E. Fischer, "CHIRURGIA. Urologia. Ginekologia", Medipage, Warszawa, 2013, ISBN: 978-83-61104-61-2
  • Michael P. Goodman, red. wyd. pol. Michał Barwijuk, Piotr Kolczewski, "Ginekologia plastyczna. Chirurgia narządów intymnych kobiety", PZWL, 2018, ISBN: 978-83-200-5501-6
  • Monist Marta, Kulik-Rechberger Beata, Rechberger Tomasz, "Zespół zbliznowaciałej pochwy jako powikłanie po klasycznej plastyce pochwy", Ginekologia Polska, 2011, ISSN: 0017-0011
  • Aleksandra Bartuzi, Konrad Futyma, Tomasz Rechberger, "Odległe powikłania i częstość reoperacji po zabiegach rekonstrukcji dna miednicy z użyciem materiałów syntetycznych", Przegląd menopauzalny, 2011, ISSN: 1643-8876
  • Portal Zdrowia Seksualnego, "Suchość pochwy w okresie okołomenopauzalnym" (portalzdrowiaseksualnego.pl)
  • Wikipedia, "Pochwa człowieka" (pl.wikipedia.org)
  • Wikipedia, "Ginekologia estetyczna" (pl.wikipedia.org)