Powiększenie punktu G 

Punkt G, czyli punkt Grafenberga, uważany jest za najbardziej wrażliwy punkt erogenny na kobiecym ciele. Jest położony w przedniej części pochwy, blisko wejścia do pochwy i jest wyczuwalny jako niewielkie, delikatnie szorstkie zgrubienie. U większości kobiet punkt ten odróżnia się w dotyku od innych części pochwy (delikatnie wypukły). Jest to miejsce, w którym występuje skupisko gruczołów, zakończeń nerwów czuciowych oraz naczyń krwionośnych. 

Rozmiar punktu G to około 1,5 na 2 cm. U niektórych kobiet punkt ten jest mniejszy albo zbyt płaski, co może być powodem braku satysfakcji seksualnej. Punkt G zmniejsza się wraz z wiekiem (szczególnie dzieje się to w okresie menopauzy). Poza tym z wiekiem stopniowo zmniejsza się liczba receptorów czuciowych w okolicach punktu G. 

Zabiegowi powiększania mogą poddawać się również młode kobiety, które odczuwają niewielką przyjemność podczas kontaktów seksualnych. Im bardziej uwydatniony jest ten punkt, tym bardziej intensywne doznania seksualne. 

Zdobądź voucher na wizytę antykoncepcyjną
Masz wątpliwości dotyczące
antykoncepcji?
Umów się na wizytę z voucherem -75 zł

Kobietom, których punkt G jest niewystarczająco duży, z pomocą przychodzą zabiegi ginekologii estetycznej. Najbardziej popularnym z nich jest powiększanie punktu G, dzięki czemu punkt erogenny jest większy, bardziej wypukły, lepiej wyeksponowany. Poza tym wypełniony przez specjalną substancję punkt G łatwiej stymulować podczas seksu. W związku z tym kobiety, u których powiększono ten punkt, mogą odczuwać większą satysfakcję podczas stosunków seksualnych. 

Ważne: Augmentacja punktu G – opinie pacjentek są w większości pozytywne, a kobiety, które przeszły zabieg, są zadowolone z poprawy jakości życia seksualnego

Ostrzykiwanie punktu G – wskazania do zabiegu

Głównym powodem, dla którego kobiety decydują się na zabieg augmentacji punktu G, jest niezadowolenie z życia seksualnego i brak satysfakcji seksualnej podczas stosunków. Zabieg jest przeznaczony w szczególności dla kobiet, które:

 • niedawno urodziły dziecko i ich doznania seksualne są mniej intensywne,
 • są po okresie menopauzy, który powoduje zmniejszanie się punktu G,
 • mają nieprawidłową budowę okolic intymnych,
 • nie odczuwają przyjemności podczas stosunków seksualnych,
 • nie odczuwają orgazmu pochwowego.

Dodatkowo zabieg jest wykonywany pomocniczo w trakcie leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu.

Augmentacja punktu G – przeciwwskazania

Powiększanie punktu G jest zabiegiem mało inwazyjnym. Praktycznie nie istnieją więc przeciwwskazania, które na stałe wykluczają możliwość wykonania zabiegu. 

Powiększania punktu G nie wykonuje się u kobiet ciężarnych i karmiących piersią. Poza tym przed przeprowadzeniem zabiegu konieczne jest wyleczenie wszelkich infekcji intymnych, czy zapalenia pochwy. 

Przeciwwskazaniem są także upławy. Dodatkowo termin przeprowadzenia zabiegu należy zaplanować tak, żeby nie przypadał w terminie miesiączki. 

Powiększenie punktu G - metody

Powiększanie punktu G wykonuje się na kilka sposobów, a do wypełnienia stosowane są różne preparaty. Wśród metod rozróżnia się: 

 • powiększanie punktu G kwasem hialuronowym,
 • powiększanie punktu G własnym tłuszczem,
 • powiększanie punktu G rekombinowanym kolagenem.

Obecnie, ze względu na liczne zalety kwasu hialuronowego, do augmentacji punktu G najczęściej używane są preparaty na bazie kwasu hialuronowego. Jest to substancja, która naturalnie występuje w organizmie człowieka. Odpowiada za utrzymanie odpowiedniego nawilżenia, jędrności i elastyczności tkanek. Poza tym jest to substancja bezpieczna, rzadko wywołuje reakcje alergiczne. 

Czasami powiększaniu punktu G towarzyszą inne zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej. Popularne są: chirurgiczna korekta wyglądu warg sromowych, powiększanie oraz ujędrnianie warg sromowych, które często wykonuje się z użyciem kwasu hialuronowego. 

Ostrzykiwanie okolic intymnych preparatami zawierającymi kwas hialuronowy daje efekt odmłodzenia, ujędrnienia i poprawy elastyczności. Oprócz mało inwazyjnych zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego wykonywane są zabiegi liposukcji wzgórka łonowego, zmniejszenie łechtaczki czy plastyki pochwy.

Powiększenie punktu G – jak przebiega zabieg?

Zabieg augmentacji punktu G jest niechirurgiczny, mało inwazyjny i bezpieczny. Powinien być wykonywany przez ginekologa, albo ginekologa specjalizującego się w ginekologii estetycznej. 

Przygotowanie do zabiegu

Zabieg augmentacji punktu G jest stosunkowo prosty, więc nie jest wymagane specjalne przygotowanie. Konieczna jest jednak konsultacja przedzabiegowa z lekarzem. 

Podczas konsultacji lekarz musi poznać oczekiwania pacjentki, poinformować ją o efektach, jakie można osiągnąć, a także o ewentualnych skutkach ubocznych. Specjalista musi również dowiedzieć się, jaki jest ogólny stan zdrowia pacjentki i czy nie istnieją u niej żadne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. 

Pacjentka, która poddaje się zabiegowi, powinna mieć również aktualne badanie ginekologiczne oraz cytologię. 

Przebieg zabiegu

Zabieg powiększania punktu G jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym nasiękowym. Oznacza to, że znieczulenie podaje się tylko w miejsce, które jest poddawane zabiegowi. 

Po podaniu znieczulenia za pomocą cienkiej igły iniekcyjnej lekarz wstrzykuje w śluzówkę pochwy preparat, który wypełnia tkanki. Preparat wstrzykuje się w przednią ścianę pochwy, około 5 cm od wejścia do pochwy.  

Jednorazowo w tkanki wstrzykuje się niewielką ilość preparatu, który uwypukla punkt G. Zabieg trwa około 15-30 minut. 

Postępowanie po zabiegu

Zabieg powiększania punktu G jest zabiegiem mało inwazyjnym i praktycznie nie wymaga rekonwalescencji. Nie jest konieczna hospitalizacja. Pacjentka może tego samego dnia wrócić do domu i do wykonywania swoich codziennych obowiązków. Już po kilku godzinach od zabiegu można uprawiać seks. Niektórzy specjaliści zalecają jednak, żeby przez około 3 dni po zabiegu powstrzymać się od kontaktów seksualnych. 

Wstrzykiwany podczas zabiegu preparat stopniowo jest metabolizowany w organizmie, dlatego efekt powiększenia punktu G nie jest trwały. W zależności od indywidualnych uwarunkowań efekt utrzymuje się maksymalnie przez około 2 lata. 

Augmentacja punktu G – skutki uboczne

Zabieg powiększenia punktu G wiąże się z niewielkim ryzykiem wystąpienia efektów ubocznych. Do najczęstszych z nich należą:

 • krwawienie, 
 • krwiak w miejscu wykonania iniekcji,
 • obrzęk w okolicach wejścia do pochwy,
 • plamienie.

Oprócz tego może występować niewielki ból. Zwykle dyskomfort znika samoistnie już następnego dnia po zabiegu. 

Żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań, przez 3 tygodnie przed zabiegiem zaleca się ograniczenie, a najlepiej całkowitą rezygnację z palenia tytoniu i picia alkoholu. Poza tym, żeby uniknąć rozwoju infekcji, konieczna jest odpowiednia higiena miejsc intymnych. 

Zabieg powiększania punktu G – cena

Koszty augmentacji punktu G są bardzo zróżnicowane. Cena waha się od około 1000 do 4000 zł. Wybierając klinikę, w której ma być wykonany zabieg powiększania punktu G, nie należy kierować się wyłącznie ceną. Warto poznać opinie pacjentek, które korzystały z jej usług, a także dowiedzieć się co nieco o specjalistach wykonujących zabiegi. 

Ważne: Przy powiększenie punktu G cena zabiegu zazwyczaj nie zawiera kosztu konsultacji przedzabiegowej, który wynosi około 100-200 złotych. Cena zabiegu zależy od ilości preparatu wypełniającego

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania dotyczące powiększania punktu G kwasem hialuronowym

 • Jak długo utrzymuje się efekt powiększania punktu G?

  Efekt powiększania punktu G utrzymuje się od roku do dwóch lat. Czas ten jest zależny od indywidualnych uwarunkowań i tego, jak szybko organizm kobiety rozkłada preparat wypełniający. Po tym czasie wielkość punktu G wraca do pierwotnej i konieczne jest ponowne wykonanie zabiegu.

 • Kto przeprowadza zabieg powiększania punktu G?

  Najczęściej zabieg augmentacji punktu G jest przeprowadzany przez specjalistę ginekologii estetycznej i plastycznej. Czasami procedurę przeprowadza ginekolog - położnik.

 • Czy zabieg powiększania punktu G jest bolesny?

  Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym nasiękowym, w związku z czym nie jest bolesny. W trakcie wstrzykiwania preparatu może jednak wystąpić uczucie rozpierania. Niewielki dyskomfort może być odczuwany również po zabiegu.

 • Czy efekty zabiegu są odczuwalne od razu?

  Zazwyczaj na efekty zabiegu powiększenia punktu G trzeba poczekać około dwóch tygodni. W pierwszym okresie po zabiegu okolice intymne mogą być podrażnione i obrzęknięte. Poza tym należy zaczekać, aż rozpocznie się ujędrniające działanie kwasu hialuronowego.

 • Ile kosztuje powiększenie punktu G?

  Koszt powiększenia punktu G zależy od miasta oraz kliniki, w której jest wykonywany zabieg. Cena zabiegów tego typu waha się od około 1000 do 4000 zł. Do kosztów usługi należy doliczyć cenę konsultacji: około 100-200 zł.

 • Czy zabieg powiększenia punktu G jest bezpieczny?

  Powiększanie punktu G z użyciem kwasu hialuronowego to zabieg nieinwazyjny i w pełni bezpieczny. Stosowane w trakcie zabiegu preparaty wypełniające punkt G zostały przetestowane i dopuszczone do użytku.

Źródła: