Usunięcie macicy

Usunięcie macicy to zabieg przeprowadzany najczęściej po wykryciu mięśniaków lub zmian nowotworowych w endometrium, trzonie albo szyjce macicy. Operację wykonuje się również u kobiet mających problemy z obniżeniem lub wypadaniem tego narządu  …więcej »

Leczenie endometriozy

Endometriozę można leczyć farmakoterapią, jednak w celu osiągnięcia najlepszych efektów, metodę tę warto połączyć z operacją. U kobiet planujących zajście w ciążę zabiegi są mniej radykalne. Pacjentki, którym nie zależy na płodności, mogą zdecydować się na histerektomię  …więcej »

Leczenie mięśniaków macicy

W przypadku stwierdzenia mięśniaków macicy, lekarz może zalecić pacjentce histerektomię. Jeśli jednak guz będzie niezłośliwy, warto rozważyć tak zwaną operację oszczędzającą. Taki zabieg można przeprowadzić zarówno klasycznie, jak i przy użyciu laparoskopu  …więcej »

Leczenie nadżerek szyjki macicy

Nadżerka to mała ranka, która powstaje w śluzówce wyściełającej szyjkę macicy. Nieleczona może przeistoczyć się w raka szyjki macicy, dlatego w przypadku wystąpienia objawów takich jak plamienia między miesiączkami i upławy o nieprzyjemnym zapachu, warto skonsultować się z lekarzem  …więcej »