Iniekcje podśluzówkowe i ich zastosowanie w leczeniu chrapania

Chrapanie to problem bardzo częsty, który nie ma tendencji do samoistnego zanikania, a z wiekiem wręcz się pogłębia. Kiedy zaczyna zakłócać nocny wypoczynek naszym najbliższym (a nawet sąsiadom), zaczynamy poszukiwać sposobów na rozwiązanie hałaśliwego problemu. Jedną z najnowszych metod jest leczenie chrapania iniekcjami podśluzówkowymi - innowacyjny zabieg, który cechuje się wysoką skutecznością.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Nawet u 45% zdrowych dorosłych występuje problem nocnego chrapania. Kiedy powietrze przepływa przez jamę ustną i nos, napotykając na przeszkodę zaczyna wpadać w wibracje. Turbulentny przepływ powietrza jest powodem nieprzyjemnych dźwięków, które zaburzają sen naszego partnera - bo sami zazwyczaj możemy nie zdawać sobie sprawy z istnienia problemu. Mimo, że znane są liczne przyczyny chrapania łatwe do eliminacji, jak palenie tytoniu, alergeny w powietrzu czy spanie na plecach, ich usunięcie nie zawsze odnosi pozytywny skutek. Urządzenia, służące do wysuwania żuchwy, dla wielu osób również nie są wygodnym rozwiązaniem. 

Skuteczne leczenie chrapania

Innowacyjną techniką leczenia chrapania są iniekcje podśluzówkowe: prosty zabieg, który można wykonać w gabinecie laryngologicznym. Nowa, małoinwazyjna metoda leczenia chrapania, zwana snoreplatyką iniekcyjną, została zaprezentowana na corocznym spotkaniu American Academy of Otolaryngology–Head and Neck Surgery Foundation w 2000 r. Środek, który jest używany w tym zabiegu, pod inną nazwą - Fibro Vein, był od lat wykorzystywany w Polsce w leczeniu żylaków metodą skleroterapii.

Iniekcje podśluzówkowe - czym są i w jaki sposób leczą chrapanie?

Podczas iniekcji podśluzówkowej w podniebienie miękkie wstrzykiwany jest środek, który powoduje jego utwardzenie w procesie włóknienia. Ta struktura anatomiczna, kiedy wpada w drgania, staje się głównym źródłem nieprzyjemnych dla otoczenia dźwięków. Standardowo używanym środkiem jest siarczan sodowy tetradecylu (SDS), który jest uważany za wysoce bezpieczny i skuteczny. Do osiągnięcia optymalnych efektów może być konieczne wykonanie kilku wstrzyknięć. W badaniach lekarzy z Waszyngtonu potrzebne były średnio 2 zabiegi, aby zauważyć korzystne skutki. Zaleca się, aby zachować przerwę 6-8 tygodniową pomiędzy kolejnymi wstrzyknięciami. W tym czasie włóknienie nadal postępuje, dlatego ostateczny rezultat zabiegu można ocenić dopiero po tym okresie.

Ważne: Przerwa między zabiegami iniekcji podśluzówkowej nie powinna być krótsza niż 6 - 8 tygodni.

 Dla kogo metoda iniekcji podśluzówkowej?

Iniekcje podśluzówkowe w leczeniu chrapania są idealnym rozwiązaniem dla osób, u których chrapanie nie ma żadnej możliwej do ustalenia przyczyny. Rozważając zabieg iniekcji podśluzówkowej w celu zmniejszenia chrapania, lekarze z American Academy of Otolaryngology zalecają, aby każdy z kandydatów wcześniej poddał się badaniom w kierunku bezdechu sennego. Możliwe, że z pomocą badań uda się ustalić przyczynę chrapania i rozpocząć odpowiednie leczenie przyczynowe. Snoreplastyka iniekcyjna nie jest bowiem wskazana jako metoda leczenia dla osób z obturacyjnym bezdechem sennym

Uwaga: Iniekcja podśluzówkowa nie jest wskazana dla osób z obturacyjnym bezdechem sennym. Dlatego ważne jest badanie w kierunku leczenia bezdechu sennego.

Jak wykazują autorzy publikacji, zamieszczonej w Otolaryngology Head and Neck Surgery - bezpośrednio po zabiegu iniekcji podśluzówkowej aż 92% pacjentów zauważa poprawę w zakresie ograniczenia częstotliwości chrapania. Według obserwacji, przeprowadzonych po 19 miesiącach, 75% uczestników badania nadal było usatysfakcjonowanych jego wynikami.  Równie dobre rezultaty uzyskano w badaniu, opublikowanym w czasopiśmie medycznym Otolaryngologia Polska.

Pacjenci zgodnie ocenili procedurę:

  • jako bezbolesną
  • koszty są  niewielkie w porównaniu z innymi metodami

Cena leczenia chrapania za pomocą iniekcji podśluzówkowych  oscyluje wokół kwoty 500 zł za jeden zabieg.

Bibliografia:

  • Brietzke, Scott E., and Eric A. Mair. "Injection snoreplasty: how to treat snoring without all the pain and expense."Otolaryngology--Head and Neck Surgery 124.5 (2001): 503-510
  • Brietzke, Scott E., and Eric A. Mair. "Injection snoreplasty: extended follow-up and new objective data." Otolaryngology--Head and Neck Surgery 128.5 (2003): 605-615
  • Olszewska, Ewa, et al. "Usefulness of snoreplasty in the treatment of simple snoring and mild obstructive sleep apnea/hypopnea syndrome–Preliminary report." Otolaryngologia Polska 68.4 (2014): 184-188; www.med.uth.edu

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenia chrapania i bezdechu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…