Leczenie nadpotliwości botoksem

Szacuje się, że problem nadmiernej potliwości to przypadłość uprzykrzająca życie nawet ok. 3% populacji. Wzmożona wilgotność określonych obszarów ciała (najczęściej rąk, pach lub stóp) w znacznym stopniu ogranicza i komplikuje codzienne funkcjonowanie ludzi zmagających się z nadpotliwością, określaną również jako hiperhydroza. Negatywny wpływ na pracę zawodową szczególnie odczuwają osoby, których profesja wymaga częstych kontaktów międzyludzkich, np. dziennikarze, lekarze czy pracownicy korporacji. W odpowiedzi na ich potrzeby naukowcy opracowali skuteczną metodę terapii, polegającą na blokowaniu nadaktywnych gruczołów potowych zastrzykami toksyny botulinowej.

Data aktualizacji
Czas czytania
1 min.

Iniekcje botoksu stosowane w leczeniu nadpotliwości to metoda, która otrzymała w 2004 roku akceptację FDA (U.S. Food and Drug Administration). Jest więc skuteczna i bezpieczna, z tym, że należy mieć świadomość, iż nie jest to sposób leczenia samego schorzenia, a jedynie blokowanie jego objawów. Najczęściej wykorzystywanymi preparatami na bazie toksyny botulinowej jest wspomniany botoks lub Vistabel firmy Allergan, lekarze stosują również produkty marek takich jak Qmed.

Przy pomocy toksyny botulinowej można zniwelować wzmożoną potliwość dłoni, stóp oraz pach.

Na czym polega terapia nadpotliwości z użyciem botoksu?

Terapia polega na serii iniekcji odpowiednich dawek preparatu w miejsce zaatakowane hiperhydrozą, co prowadzi do zablokowania pracy nerwów zaopatrujących hiperaktywne gruczoły potowe. Zabieg jest mało bolesny, ponieważ u wszystkich pacjentów profilaktycznie przed zabiegiem stosuje się znieczulenie miejscowe w postaci kremu. Ostrzykiwanie skóry zwykle trwa kilkanaście minut, rezultaty leczenia zaś można obserwować po około tygodniu. Efekty – zależnie od lokalizacji zabiegu –utrzymują się nawet do 8 miesięcy. Później powstają nowe zakończenia nerwowe, więc należy powtórzyć terapię.

Osoby cierpiące na nadmierną potliwość mogą przedłużyć efekty leczenia, unikając alkoholu, ostrych przypraw i kawy.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…