Nowoczesne metody leczenia raka prostaty

Rak prostaty, czyli gruczołu krokowego jest jednym z najczęściej wystepujących nowotworów u meżczyzn a z jego powodu każdego dnia umiera w Polsce 10 z nich. Wraz z rozwojem nowczesnych technik medycznych zauważalny staje się trend do zmniejszania inwazyjności stosowanych metod leczenia i ograniczania tym samym ich skutków ubocznych. Na popularności zyskują techniki małoinwazyjne, takie jak terapia ultradźwiękowa metodą HIFU oraz metoda NanoKnife, niszcząca komórki nowotworowe za pomocą zmiennego pola eletrycznego.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

HIFU (ang. high intensity focused ultrasound - skupiona wiązka fal ultradźwiękowych o dużym natężeniu) to metoda sprawdzona w terapii ponad 30 tys. pacjentów na całym świecie (dane hifu.pl). Umożliwia leczenie całej prostaty lub tylko obszaru docelowego, które poddawne są działaniu fal ultradźwiękowych o odpowiedniej energii, skoncentrowanych na ognisku chorobowym. Powoduje to miejscowy wzrost temperatury do 80-90°C w ciągu 2-3 sekund i zniszczenie komórek nowotworowych. Procedura przeprowadzana jest z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń Sonablate amerykańskiego producenta Focus Surgery Inc. Lub Ablatherm i Focal One francuskiej firmy EDAP TMS.

Sonda urządzenia do odbytnicy pacjenta w znieczuleniu ogólnym lub dolędźwiowym a wytwarzane przez nią impulsy działają dwojako - termicznie i mechanicznie. Tkanka nowotworowa absorbuje falę ultradźwiękową i nagrzewa się, czego skutkiem jest jej koagulacja. Drugie zjawisko polega na wytwarzaniu pęcherzyków gazu wewnątrz komórki, narastaniu ciśnienia w jej wnętrzu i dalsze zniszczenie struktury nowotworowej.

Cały zabieg trwa od 90 do 120 minut, pacjent opuszcza szpital już następnego dnia a przez 7-10 kolejnych dni wymagane jest noszenie specjalnego cewnika. Jest to nieinwazyjne leczenie i nie wymaga operacji chirurgicznej ani wykorzystywania promieniowania. Do zalet terapii metodą HIFU w porównaniu z metodami tradycyjnymi, takimi jak operacja chirurgiczna i radioterapia (napromieniowanie) zaliczyć można:

  • znikoma ilość powikłań oraz efentualnych efektów ubocznych
  • wydłużenie oporności pacjenta na nowotwór i komplementarność zabiegu (możliwość wykonania po uprzednim zabiegu radioterapii, brachyterapii czy prostatektomii),
  • większa szansa na utrzymanie sprawności seksualnej po zakończeniu leczenia

NanoKnife – elektryczny nano-nóż do leczenia raka prostaty

Jedną z najnowszych metod małoinwazyjnej terapii raka gruczołu krokowego, dostępnych w Polsce od 2012 r., jest terapia urządzeniem NanoKnife (nano-nóż) amerykańskiej firmy AngioDynamics, wykorzystująca biofizyczne zjawisko nieodwracalnej elektroporacji (IRE – irreversible electroporation). Obszar zmieniony chorobowo poddawany jest działaniu zmiennego pola eletrycznego o napięciu nawet 3000 V na cm2, aplikowanego poprzez przykłożenie 3-6 elektrod w kształcie igieł. Seria impulsów w odstępach co 100 mikrosekund powoduje wytworzenie się nieodwracalnych porów w błonie komórki nowotworowej i prowadzących do jej obumarcia. Metoda charakteryzuje się wysoką precyzją, umożliwiająca lekarzowi bardzo dokładne określenie obszaru poddanego zabiegowi oraz modyfikowanie parametrów urządzenia w trakcie operacji aby zapewić jak najlepszy efekt terapeutyczny. Typowa procedura zniszczenia (ablacji) guza średnicy ok 3 cm trwa około 5 minut, możliwe jest także przeprowadzenie elektroporacji kilku guzów w narządzie oraz większych obszarów, np. prostaty o średnicy około 5 cm, poprzez przemieszczanie elektrod podczas zabiegu pod kontrola USG. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, w ramach "chrurgii jednego dnia" a kilka godzin po jego zakończeniu pacjent moze udać się do domu.

NanoKnife i HIFU – cena zabiegu

Obie procedury nie są niestety refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i przeprowadzić je można tylko odpłatnie w klinikach prywatych.

Terapia metodą HIFU kosztuje ok. 20000-25000 zł a zabieg wykonują m.in w Szpital Eskulap w Osielsku k/Bydgoszczy (urządzenie Focal One) oraz HIFU Clinic w Grodzisku Mazowieckim (urządzenie Ablatherm).

Urządzeniami NanoKnife dysponują obecnie w Polsce: Centrum Onkologii w Bydgoszczy, Centrum Medyczne "Klara" w Częstochowie, Szpital Świętej Elżbiety Mokotowskie Centrum Medyczne w Warszawie oraz Prywatna Lecznica Certus w Poznaniu. Koszt zabiegu waha się od 40000 do 60000 tys. zł.


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie nowotworu prostaty metodą Nano Knife

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…