Xiapex - farmakologiczna terapia przyszłości?

Kilka lat temu w świecie farmaceutycznym pojawiła się nowa, farmakologiczna metoda leczenia chorób, w których dochodzi do włóknienia tkanek na skutek zaburzenia struktury kolagenu (takich jak przykurcz Dupuytrena czy choroba Peyroniego). Mimo wciąż prowadzonych badań, metoda ta już została zatwierdzona przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, FDA).

Data publikacji
Czas czytania
2 min.
Kolagen jest głównym białkiem tkanki łącznej. Przede wszystkim odpowiada za możliwość rozciągania tkanek (np. ścięgien, skóry). Zaburzenia w budowie komórek kolagenowych prowadzą do procesów zmniejszających ich elastyczność. Procesy zachodzące w schorzeniach takich jak przykurcz Dupuytrena (upośledzenie funkcji ręki przez bliznowaty przykurcz palców) czy choroba Peyroniego (stwardnienie plastyczne prącia) prowadzą do przerostu kolagenu, a przez to do zwłóknienia tkanek i zaburzenia ich funkcji.

W wymienionych wyżej chorobach leczenie często kończy się zabiegiem operacyjnym. Niedawno jednak pojawił się na światowym rynku medycznym lek, który bez ingerencji chirurgicznej wpływa na zmniejszenie objawów. W USA jego nazwa to Xiaflex, w Europie Xiapex. Używana jest również nazwa AA4500.

Xiapex – co to jest?

Xiapex (Collagenase Clostridium Histolyticum - CCH) jest kolagenazą, czyli enzymem wytwarzanym przez bakterie Clostridium Histolyticum, które rozbijają kolagen. Dzięki temu struktura zwłókniałej tkanki staje się bardziej plastyczna. Możliwe staje się rozciągnięcie przykurczu czy deformacji. A po odpowiednim prowadzeniu lekarskim objawy chorobowe mogą się nawet całkowicie wycofać. Preparat jest produkowany i sprzedawany przez firmę Auxilium Pharmaceuticals Inc.

Badania potwierdzające skuteczność leczenia lekiem Xiapex

 W 2010 r. Xiaflex® został zatwierdzony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, FDA) jako pierwszy biologiczny lek leczący przykurcz Dupuytrena. W 2 badaniach przeprowadzonych na 66 i 306 pacjentach uzyskano odpowiednio 44% i 64% skuteczność po zastosowaniu iniekcji z lekiem Xiapex. Dr Bob Rappaport, dyrektor Oddziału Anestezjologii, Analgezji i Reumatologii FDA twierdzi, że zanim zatwierdzono Xiapex, jedyną skuteczną metodą leczenia przykurczu Dupuytrena był zabieg operacyjny, po którym czas rekonwalescencji niekiedy był bardzo długi. Dlatego zatwierdzenie leku Xiapex istotnie przyczyni się do postępu w leczeniu przykurczy Dupuytrena.

Xiaflex stosowany jest także w leczeniu choroby Peyroniego

Następnie w 2013 r. FDA zatwierdziła Xiaflex® jako lek leczący mężczyzn cierpiących na chorobę Peyroniego. Bezpieczeństwo i skuteczność Xiapex zostały potwierdzone w badaniach na 832 mężczyznach z chorobą Peyroniego, ze skrzywieniem prącia co najmniej 30°. Po 52 tygodniach leczenia stwierdzono znaczne zmniejszenie deformacji członka. Dr Audrey Gassman, zastępca dyrektora Wydziału Kostnych, Rozdrodczych i Urologicznych Produktów w FDA powiedział, że zatwierdzenie to znacznie poszerza możliwość leczenia mężczyzn z chorobą Peyroniego i pozwala lekarzowi na wybranie najbardziej odpowiedniej metody leczenia.

Wykonywaniem iniekcji z lekiem Xiapex zajmuje się doświadczony lekarz. Przed terapią należy poinformować go o wszystkich możliwych alergiach i dotychczasowych schorzeniach. Jeśli zaś po zastosowaniu leku wystąpią niepożądane objawy (takie jak pokrzywka i opuchlizna, problemy z oddychaniem, ból i zmiana koloru skóry w miejscu podania zastrzyku) natychmiast należy skontaktować się z lekarzem.

Xiapex jest metodą mało inwazyjną oraz mającą przyszłość w leczeniu zaburzeń strukturalnych tkanki łącznej. Firma Auxilium Pharmaceuticals, Inc. prowadzi badania nad wykorzystaniem go w schorzeniu zwanym Zespołem Zamrożonego Barku oraz w leczeniu cellulitu.

Źródło: fda.gov, xiaflex.com, clinicaltrials.gov

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie choroby Dupuytrena lekiem Xiapex

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…