Leczenie otyłości balonem żołądkowym BIB System

Leczenie otyłości balonem żołądkowym BIB System - informacje

Gabinet zabiegowy w Centrum Medyczne Damiana Gabinet zabiegowy w Centrum Medyczne Damiana

Różne są sposoby leczenia otyłości. Jednym z najtrudniejszych dla pacjenta jest zmiana jego nawyków żywieniowych, innymi słowy, nauczenie go jeść mniej i zdrowiej. Pomaga w tym innowacyjny, nieoperacyjny BIB System. Sam zabieg implantacyjny jest prosty i krótki – po wprowadzeniu do żołądka pustego balonu lekarz napełnia go jałową solą fizjologiczną z dodatkiem niebieskiego barwnika. Trwa to ok. 20 minut i jest wykonywane ambulatoryjnie, a balon pozostaje w żołądku przez ok. pół roku.

W tym czasie pacjent uczy się zdrowego trybu życia i pozbywa starych, szkodliwych nawyków żywieniowych. Balon daje choremu złudne poczucie sytości, co pomaga mu osiągnąć główny cel – jedzenie mniejszych porcji i stopniowe chudnięcie.

Nowatorzy odchudzania balonem (BIB System)

Dobrych dietetyków w Polsce nie brakuje. Jednak, żeby znaleźć naprawdę dobrego chirurga lub gastroenterologa, trzeba trochę poszukać. Czasem wymaga to wybrania się do innego miastach, na przykład do Łodzi.

Łódzki Szpital Prywatny Pulsmed (Klinika Bariatrii) jest jednym z pierwszych w Polsce prywatnych ośrodków pomagających pacjentom z  problemem otyłości. Placówka jako pierwsza w kraju wdrożyła BIB System. Implantację balonu żołądkowego przeprowadza tu dr Zbigniew Kowalczyk. Zajmuje się terapią osób z otyłością chorobliwą, kuracjami nieoperacyjnymi i leczeniem zachowawczym. Przed zabiegiem pacjenci są poddawani badaniom medycznym i laboratoryjnym, a także konsultacji lekarskiej.

W Łodzi pracuje również dr Jerzy Klimczak (Prywatny Gabinet Dr n. med. Jerzego Klimczaka), prowadzący prywatną praktykę od 1987 roku. Ma na swoim koncie liczne publikacje naukowe na temat patologii otyłości, był także uczestnikiem wielu szkoleń z zakresu bariatrii. Od 1999 roku prowadzi zabiegi endoskopowe  w Klinice Chirurgii Gastroenterologicznej Onkologicznej i Ogólnej oraz  w  Klinice Chirurgii Transplantacyjnej Onkologicznej  i Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Jego pacjenci mogą liczyć na innowacyjne metody, które wdraża w swoim ośrodku, w tym na implantację balonu żołądkowego.

Kolejna klinika, Artplastica (Szczecin), jest ośrodkiem polecanym przez firmę Beauty Consulting, będącą częścią działającej na rynku brytyjskim firmy Health and Beauty Consulting. Placówka posiada status szpitala oraz Certyfikat Zarządzania Jakością ISO 9001:2008. Nagrodzono ją także Certyfikatem Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy 18001:2004. Specjalistami chirurgii plastycznej w klinice są: dr n. med. Andrzej Krajewski oraz dr n. med. Andrzej Świątkiewicz. Implantację balonu wykonują pod kontrolą anestezjologa, w znieczuleniu dożylnym, po premedykacji.

Zmiana nawyków żywieniowych podstawą udanej terapii

Godną polecenia placówką jest znajdujący się w Lublinie Gastromed. Był trzecim ośrodkiem w Polsce, który wprowadził do oferty metodę BIB, natomiast dziś prowadzi szkolenia lekarzy z zakresu implantacji i usuwania balonu. Lekarze kliniki informują, iż leczenie tą metodą nie jest refundowane przez NFZ, ale w uzasadnionych przypadkach można otrzymać zgodę NFZ na refundację kosztów zabiegu. Zabiegi przeprowadza dr n. med. Wit Cezary Danilkiewicz, wraz z nim pracuje tu także dr n. med. Irma Chibowska, specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterologii  oraz dr n. med. Jerzy Czepło.

W Centrum Medycznym MED-AZ (Świdnica) balon BiB jest częścią programu leczenia otyłości, w którym pacjent jest pod stałą opieką dietetyka i psychologa. Wspólnie pomagają mu zmienić nawyki żywieniowe w sposób trwały. W skład personelu placówki wchodzi trzech gastroenterologów: dr Andrzej Zając, dr n. med. Tomasz Pytrus oraz dr n. med. Jarosław Wierzbicki.

Jeszcze jedną placówką, stosującą ów system, jest Centrum Medycyny Małoinwazyjnej Endoskopia (Swarzędz). Tutaj także wykorzystuje się balon żołądkowy BIB   do  redukcji głodu, zmiany nawyków żywieniowych i zrzucenia wagi. Specjaliści centrum stosują go również jako metodę przedoperacyjnego  leczenia  otyłości dużego stopnia u pacjentów przed zabiegiem założenia opaski żołądkowej. Chętni na implantację balonu mogą zgłosić się także do środka Endomed w Gorzowie Wielkopolskim.

Problem otyłości

Gabinet zabiegowy w Centrum Medyczne Damiana Gabinet zabiegowy w Centrum Medyczne Damiana

W tzw. cywilizowanych krajach obserwuje się niepokojące tendencje społeczeństwa do tycia, dlatego coraz większą wagę przykłada się do wdrażania nowych metod leczenia otyłości –takich jak system BIB. W Polsce pojawił się niedawno i od razu spotkał się z dużym zainteresowaniem. Także cudzoziemcy zaczęli pojawiać się w naszych klinikach właśnie w celu poddania się implantacji. To Amerykanie, Brytyjczycy i przedstawiciele innych zachodnich nacji, zmagających się z nadwagą. U nas zapłacą mniej, a opieka lekarska będzie na najwyższym poziomie.  Jeśli dodamy do tego dużą ilość atrakcyjnych turystycznie miast z dobrymi klinikami, zrozumiemy, czemu wybierają właśnie Polskę.

Więcej na temat leczenie otyłości balonem żołądkowym BIB System

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…