Kolonoskopia diagnostyczna z pobraniem wycinków - pytania pacjentów

Przedstawiamy poniżej 4 najczęściej pojawiających się pytań pacjentów o kolonoskopia diagnostyczna z pobraniem wycinków. Przeczytaj odpowiedzi na najbardziej nurtujące kwestie na ten temat:

Czy pobieranie wycinków w czasie kolonoskopii diagnostycznej jest bolesne?

<p>Dolegliwości odczuwane przez pacjenta podczas kolonoskopii z pobraniem wycinków są takie same, jak podczas każdej innej procedury kolonoskopowej: zazwyczaj jest to po prostu dyskomfort, wzdęcia lub niewielki ból. Śluzówka jelita grubego nie posiada unerwienia czuciowego, w związku z czym wszelkie zabiegi naruszające jej ciągłość, w tym pobranie wycinków, są bezbolesne i nie wymagają stosowania dodatkowych metod znieczulenia.</p>

Czy pobieranie wycinków stwarza dodatkowe ryzyko wystąpienia powikłań?

Badanie kolonoskopowe jest bezpieczną procedurą, a powikłania po nim nie występują często - najczęściej powstają w wyniku złego przygotowania pacjenta lub gdy istnieje konieczność wykonania kolonoskopii w trybie pilnym. Częstość występowania pewnych powikłań podczas kolonoskopii z pobraniem wycinków w porównaniu z kolonoskopią diagnostyczną jest nieco wyższa i wynosi odpowiednio: krwawienie 0,1% (poniżej 0,1% dla kolonoskopii diagnostycznej), perforacja jelita 0,2%-0,3% (0,1% dla kolonoskopii diagnostycznej), natomiast wzdęcia i bóle brzucha pojawiają się z podobną częstotliwością.

Co dalej w przypadku wykrycia nieprawidłowości podczas badania?

Wynik kolonoskopii i badania histopatologicznego umożliwia rozpoznanie wielu chorób jelita grubego, na podstawie czego zostaje wdrożone odpowiednie postępowanie terapeutyczne. Rozpoznanie chorób zapalnych wiąże się z włączeniem odpowiedniej farmakoterapii i okresową oceną endoskopową postępu choroby bądź efektów leczenia. Wykrycie raka jelita grubego wymaga pogłębienia diagnostyki o obecność przerzutów w innych narządach i rozpoczęcie leczenia (np. chemioterapii lub operacji). Stwierdzenie innych schorzeń jelita grubego umożliwia włączenie swoistego dla nich postępowania terapeutycznego.

Po jakim czasie można powrócić do codziennych zajęć po kolonoskopii?

Sedacja przestaje działać dopiero po kilku godzinach od jej podania, dlatego nie należy samodzielnie wracać do domu bezpośrednio po kolonoskopii z pobraniem wycinków - warto zatem wcześniej zadbać o pomoc drugiej osoby. Odpoczynek do końca dnia w zupełności wystarcza, aby następnego dnia w pełni powrócić do swoich codziennych zajęć. Bezpośrednio po badaniu należy stosować dietę lekkostrawną i stopniowo wprowadzać di niej kolejne produkty.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Więcej na podobny temat

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…