Aparat ortodontyczny Invisalign

Invisalign to nowoczesny aparat ortodontyczny w formie indywidualnie dopasowywanego zestawu nakładek ze specjalnego rodzaju tworzywa. W odróżnieniu od tradycyjnych, metalowych aparatów jest praktycznie niewidoczny w trakcie noszenia. Może być także samodzielnie zdejmowany na czas posiłków, co zdecydowanie ułatwia utrzymanie higieny jamy ustnej.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Aparaty ortodontyczne są najpopularniejszą metodą leczenia wad zgryzu i korekty stłoczeń. Dla wielu potencjalnych pacjentów problematyczna jest jednak ich estetyka - przyklejane do zębów metalowe zamki i mocowany do nich łuk, a także utrudnione utrzymanie higieny jamy ustnej.

Wartą rozważenia alternatywą jest w takich przypadkach użycie systemu Invisalign, wprowadzonego na rynek z 1998 r. przez amerykańską firmę Align Technology. Jest to aparat ortodontyczny w formie przeźroczystych, indywidualnie dopasowywanych nakładek (alignerów) z termoplastycznego polimeru. Invisalign może być stosowany w leczeniu zarówno prostych, jak i bardziej złożonych wad, takich jak: stłoczenia zębów, domknięcie szpar międzyzębowych, zgryz krzyżowy, zgryz przewieszony, zgryz głęboki, zgryz otwarty, tyłozgryz i przodozgryz. Według informacji producenta, z systemu tego skorzystało już ponad 14 mln pacjentów w 90 krajach świata.

Aparat ortodontyczny Invisalign – przygotowanie i przebieg leczenia

Procedura leczenia ortodontycznego systemem nakładek Invisalign rozpoczyna się od pobrania przez ortodontę skanów wewnątrzustnych oraz wykonania fotografii i zdjęć RTG w celu dokonania trafnej diagnozy. Na podstawie zebranej dokumentacji opracowywany jest cyfrowy plan leczenia ClinCheck. Laboratorium Invisalign wykonuje zestaw od kilku do kilkudziesięciu indywidualnie dopasowanych szyn-nakładek.

Alignery Invisalign przesuwają zęby, pchając je w kontrolowany sposób. Wywierają one stałą siłę o wartości, która zapewnia skuteczne przesunięcie zęba, bez ryzyka powstawania resorpcji korzeni czy problemów z przyzębiem.

Każdy zestaw jest noszony przez około 7 dni, co najmniej 22 godziny na dobę przez cały okres leczenia, trwający zwykle od 9 do 18 miesięcy. Szyny muszą być wyjmowane do jedzenia i picia oraz na czas szczotkowania zębów.

Kontrole prawidłowego przebiegu leczenia odbywają się co 6-8 tygodni, czyli z nieco mniejszą częstotliwością niż w przypadku leczenia tradycyjnymi aparatami stałymi. Wizyty są jednak krótsze, ponieważ nie ma potrzeby wymiany drutów ani zamków.

Tak jak w przypadku pozostałych typów aparatów ortodontycznych, przez określony czas po zakończeniu leczenia niezbędne jest noszenie aparatu retencyjnego, utrzymującego zęby w nowej pozycji i zapobiegającego ich ponownemu przemieszczaniu się.

Do najważniejszych zalet systemu przeźroczystych nakładek Invisalign można zaliczyć:

  • komfort użytkowania i brak konieczności zmiany trybu życia
  • możliwość zdjęcia szyn w dowolnej chwili
  • brak nieestetycznych drutów, gumek oraz zamków
  • brak podrażnień błon śluzowych jamy ustnej

Invisalign – koszt leczenia ortodontycznego

Całkowity koszt leczenia metodą Invisalign zależy od indywidualnych uwarunkowań i rodzaju wady zgryzu danego pacjenta, od złożoności danego problemu oraz wymaganego czasu trwania leczenia. W przypadku niewielkich wad ceny terapii zaczynają się od ok. 8 tys. zł. Bardziej skomplikowane przypadki wyceniane są przeważnie w przedziale 12-18 tys. zł.Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Aparat ortodontyczny Invisalign

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…