Diet coaching - terapia świadomego odżywiania

Diet coaching to podejście mające na celu wypracowanie świadomego podejścia do kwestii odżywiania, popartego gruntowną wiedzą na temat własnego organizmu i jego funkcjonowania. Od "zwykłych" porad dietetycznych opartych na wytycznych co i kiedy jeść różni go dążenie do poznania swojego organizmu i jego reakcji na jedzenie.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Coaching w różnych swoich odmianach od paru lat zdobywa w naszym kraju coraz większą popularność jako sposób na dokonanie trwałych, poztywnych zmian w różnych aspektach życia zawodowego i osobistego. Jest odpowiedzią na obecną w każdym z nas potrzebę samodoskonalenia. Głównym celem odbywanych pod okiem specjalisty sesji coachingowych jest wzmacnianie oraz wspieranie klienta w samodzielnym dokonywaniu zamierzonej zmiany, w oparciu o jego własne odkrycia, wnioski, zasoby i cele.

Mimo pojawiajacych się tu i ówdzie słów krytyki, uznającej coaching za chwilową "modę", wyniki badań przeprowadzonych przez firmę consultingową Development Dimensions International (DDI) wskazują, że dla 91% osób korzystających z coachingu miał on znaczący wpływ na poprawę ich życia.

Diet coaching – świadoma optymalizacja odżywiania

Skuteczność osiągania założonych celów sprawia, że tylko kwestią czasu było zastosowanie podejścia coachingowego w dietetyce. Opiera się ono na profesjonalnie prowadzonym cyklu rozmów, pozwalajacych uczestnikowi stopniowo rozwinąć swoją wiedzę i umiejętności w zakresie nowego, zdrowego sposobu odżywiania i stylu życia, a także zmodyfikować ewentualne niewłaściwe nawyki. Diet coach pomaga zrozumieć indywidualne potrzeby żywieniowe i stworzyć plan odżywiania najlepiej odpowiadający stylowi życia danej osoby. Pomaga wzbudzić wiarę we własne siły i motywację do zmiany sposobu odżywiania i postepowania w codziennym życiu.

"Diet coaching uczy świadomego spojrzenia na to co jem, kiedy jem i po co jem. To proces, w którym najważniejsze jest poznanie siebie i poznanie reakcji swojego ciała na jedzenie. Osoba uczestnicząca w diet coachingu jest ekspertem, bo to ona zna siebie najlepiej. W poradnictwie dietetycznym uznaje dietetyka za eksperta. W diet coachingu każdy poszukuje własnych rozwiązań. W typowym poradnictwie dostaje się wytyczne co jeść i kiedy. Diet coaching oparty jest na wewnętrznej motywacji, stąd potrzeba posiadania wiedzy na swój temat. Ta wiedza pozwala na nazywanie przeszkód pojawiających się w trakcie zmiany. W tradycyjnym poradnictwie osoba ignoruje przeszkody. Wszystkie wymienione przeze mnie różnice powodują, że w procesie diet coachingu opór przed zmianą maleje a w sposobie tradycyjnym rośnie" – mówi w wywiadzie dla "Newsweeka" Urszula Mijakoska z warszawskiego Instytutu Świadomego Rozwoju, pierwszy polski diet coach.

Jak wyglądają sesje diet coachingu?

Prowadzony przez Warszawską Grupę Psychologiczną diet coaching obejmuje 8 godzinnych sesji raz w tygodniu przez pierwsze dwa miesiące. Następnie sesje odbywają się co 2 lub 3 tygodnie przez 2 do 4 miesięcy. Obejmują one m.in.

  • analizę obecnego stylu życia i odżywiania (stan zdrowia, poziom aktywności, zwyczaje, przekonania), identyfikację mocnych stron i obszarów wymagających poprawy
  • ustalenie osobistych celów do osiągnięcia
  • opracowanie Osobistego Planu Odżywiania – nie koncentrującego się jedynie na dietetyce i utracie wagi, ale również na podejściu do ciała, umysłu i ducha.
  • informacje dotyczące zdrowego odżywiania, dostosowane do osobistych potrzeb

Po zakończeniu procesu po upływie 3 miesięcy, wskazane jest spotkanie "follow up", analizujące wyniki jakie przyniosło stosowanie Osobistego Planu Odżywiania, pozwalające omówić postępy, porozmawiać o przeszkodach, otrzymać wsparcie i zachętę do dalszego działania.

Diet coaching - ile to kosztuje?

Średni koszt godzinnej sesji diet coachingowej to ok. 120 zł. Tyle zapłacimy w warszawskim Instytucie Świadomego Rozwoju oraz Instytucie Zdrowego Odżywiania w Białymstoku (w przypadku wykupienia jednorazowo pakietu 4 spotkań cena wyniesie 400 zł). Godzinna sesja u Anny Drabek we Wrocławiu kosztuje 150 zł.

Dodaj pierwszy komentarz

Diet coaching

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę