Iniekcje doszklistkowe w leczeniu AMD

Zwyrodnienie plamki zółtej, określane angielskim skrótem AMD, to poważna choroba dotykająca głównie osoby po 50 roku życia. Prowadzi do pogorszenie i ubytków widzenia a nieleczona może być powodem całkowitej utraty wzroku. W zaawansowanych stadiach AMD stosuje się terapię w postaci injekcji do gałki ocznej preparatów takich jak Lucentis, Avastin, Eylea i Macugen.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD, z ang. age-related macular degeneration) to przewlekła, degeneracyjna choroba oczu, obejmująca centralną część siatkówki (tzw. plamkę żółtą) w tylnej części oka. Typowe objawy choroby to:

  • widzenie linii prostych jako falistych i postępujące upośledzenie widzenia "na wprost"
  • zniekształcenia obrazu - tzw. metamorfopsje, powiększenie lub pomniejszenie obrazu
  • mroczek centralny – ciemna plama w centrum pola widzenia
  • obniżone poczucie kontrastu i widzenia barwnego - oglądane kolory są słabiej wysycone

AMD jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty osób dorosłych na świecie. Ujawnia się zwykle ok. 50-60 roku zycia a po 70 roku życia rozpoznawana jest prawie u 30% osób.

Zaburzenia widzenia spowodowane AMD (zdj. na dole)

 Przyczyny rozwoju choroby nie zostały do końca zbadane i ustalone, ale wśród czynnikow ryzyka, oprócz wieku, wymieniane są m.in. płeć żeńska, rasa biała, występowanie AMD w rodzinie, schorzenia układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie tętnicze), palenie papierosów, wieloletnie narażenie na intensywne światło (np. podczas pracy na świeżym powietrzu) oraz niedobór przeciwutleniaczy (witaminy C, witaminy E, beta-karotenu, selenu). Jeżeli w jednym oku rozwinie się zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, ryzyko powstania takich zmian w drugim oku rośnie o 10% rocznie.

AMD przyjmuje dwie podstawowe formy:

  • postać sucha (zanikowa) – łagodniejsza odmiana choroby, dotycząca ok. 90% pacjentów. Rozwija się powoli, stopniowo pogaraszając widzenie centralne w ciągu miesięcy lub nawet lat. Zmiany związane są głównie z zanikiem komórek fotoreceptorowych oraz komórek nabłonka barwnikowego i choriokapilar, odpowiadających za prawidłowe funkcjonowanie siatkówki. W stadium zaawansowanym dochodzi do rozległych zaników siatkówkowo-naczyniówkowych (tzw. zanik geograficzny).
  • postać mokra (wysiękowa, neowaskularna) – dotyczy ok. 10% przypadków. Przybiera znacznie agresywniejszą formę o ciężkim przebiegu. Zmiany degeneracyjne i znaczna utrata pola widzenia mogą pojawić się niespodziewanie w ciągu kilku dni. Związana z rozrostem nieszczelnych, nieprawidłowych naczyń krwionośnych położonych pod plamką żółtą (tzw. neowaskularyzacja podsiatkówkowa). Może powodować wysięki płynu, krwi, obrzęki oraz powstanie blizn i trwałe uszkodzenie siatkówki.

Leczenie AMD za pomocą iniekcji doszklistkowych

Iniekcja doszklistkowa to inaczej mówiąc zastrzyk wykonywany bezpośrednio do oka, a dokładniej do komory ciała szklistego. Taka metoda aplikacji leku pozwala na szybszą i lepszą penetrację siatkówki. Mimo groźnie brzmiącej nazwy "zastrzyk do oka" jest procedurą stosunkowo bezpieczną, bezbolesną i szybką. Wykonuje się go bardzo cienką igłą, w znieczuleniu miejscowym i z zachowaniem pełnej aseptyki. W przypadku AMD stosuje się leki takie jak:

  • Lucentis (Novartis Pharma) - substancją czynną jest ranibizumab w dawce 2,3 mg. Ranibizumab to przeciwciało monoklonalne (typ białka), zaprojektowane w taki sposób, aby rozpoznawać określone struktury białkowe w oku, zwane ludzkim śródbłonkowym czynnikiem wzrostu naczyń typu A (VEGF-A). Ich nadmierna ilość jest przyczyną nieprawidłowego rozrostu naczyń krwionośnych oraz powstawania w oku obrzęków mogących prowadzić do zaburzeń widzenia.
  • Avastin (Roche Pharma) - preparat o działaniu zbliżonym do Lucentisu oraz podobnej skuteczności i bezpieczeństwie. Zawiera substancję czynną bewacyzumab, czyli rekombinowane, humanizowane przeciwciało monoklonalne, wytwarzane z użyciem technologii DNA w komórkach jajnika chomika chińskiego. Formalnie jest on zarejestrowany do leczenia niektórych typów nowotworów w połączeniu z chemioterapią. W przypadku injekcji doszklistkowych stosowany jest "off label", czyli poza oficjalnymi wskazaniami, za zgodą pacjenta.
    Injekcja doszklistkowa - rysunek poglądowy
  • Eylea (GP Grenzach Produktions) - lek oficjalnie zarejestrowany do wstrzykiwań doszklistkowych w przypadku AMD. Substancją czynną preparatu jest aflibercept, wytwarzany przy zastosowaniu technologii rekombinacji DNA. Powoduje blokowanie śródbłonkowego czynnika wzrostu naczyń A (VEGF-A) i łożyskowego czynnika wzrostu (PlGF). odpowiadajacych za patologiczny rozrost naczyń krwionośnych gałki ocznej.
  • Macugen (Pfizer Manufacturing Belgium) – syntetyczny lek stosowany w leczeniu neowaskularnej (wysiękowej) postaci zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD). Ampułko-strzykawka z pojedynczą dawką zawiera 1,65 mg pegaptanibu sodu. Działa poprzez hamowanie wzrostu nowych naczyń oraz hamuje krwawienie i przecieki płynu w gałce ocznej.
O wyborze konkretnego preparatu, ilości i częstotliwości podania leku decyduje lekarz prowadzący po zbadaniu pacjenta i wykonaniu m.in. takich badań jak OCT (optyczna koherentna tomografia dna oka) i angiografia fluoresceinowa. Leczenie polega na podaniu kilku zastrzyków, w określonych odstępach czasowych (minimum 1 miesiąc). 



Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie AMD

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…