Kiedy przeprowadza się zabieg wszczepienia hydraulicznej protezy prącia

Hydrauliczne protezy prącia w świecie medycznym funkcjonują już od prawie pół wieku. Słyszy się o nich raczej niewiele, jednak zabiegi z ich wykorzystaniem wcale nie są wykonywane rzadko: zdaniem portalu emedicine.medscape.com, każdego roku na świecie przeprowadza się nawet 30 tysięcy zabiegów implantacji protezy członka. Z jakich powodów wykonuje się tę procedurę?

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Istnienie u mężczyzny zaburzeń wzwodu skutkować może szeregiem różnego rodzaju konsekwencji. Pewność siebie u takiego pacjenta z pewnością może ulec zmniejszeniu, istnienie problemu bywa związane także z pretensjami partnerek, dotyczącymi niesatysfakcjonującego je pożycia seksualnego. 

Zaburzenia erekcji nie są rzadkie: według healthcentre.org.uk, obarczonych może nimi być nawet 10% przedstawicieli populacji męskiej. Choć istnieją opinie, że problem ten dotyczy głównie starszych mężczyzn (ryzyko problemów z erekcją powyżej 75. roku życia przekracza 70%), to i również i młodsi pacjenci mogą cierpieć z tego powodu. Ze statystyk, pochodzących wymienionego już portalu wynika bowiem, że w grupie wiekowej od 20 do 29 lat ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji sięga około 6%. Leczenie tego schorzenia możliwe jest z zastosowaniem różnych metod, a jedną z nich jest wszczepienie hydraulicznej protezy prącia.

W jakich sytuacjach wszczepiana jest hydrauliczna proteza prącia?

Hydrauliczne protezy penisa pojawiły się w świecie medycznym w 1970 roku. Zazwyczaj zbudowane są one z cylindrów, umieszczanych we wnętrzu członka, oraz - połączonych z nimi - swego rodzaju pompki i zbiornika płynu. Wszystkie wymienione elementy są niewidoczne - wprowadzane są one bezpośrednio do członka, moszny oraz do jamy brzusznej.

Dość oczywistym wydaje się fakt, że operacje nie stanowią leczenia pierwszego rzutu w przypadku zaburzeń erekcji. Początkowo u pacjentów zazwyczaj wdrażana jest farmakoterapia, bazująca np. na doustnym przyjmowaniu sildenafilu czy wykonywaniu iniekcji prostaglandyn do wnętrza prącia. U niektórych pacjentów stosowanie leków nie pozwala jednak uzyskać satysfakcjonujących efektów - w takiej sytuacji wskazane może być przeprowadzenie zabiegu wszczepienia hydraulicznej protezy prącia.

Zaburzenia wzwodu mogą mieć podłoże psychologicznie lub organiczne. O drugiej sytuacji mówi się np. w przypadku urazów członka. Wśród innych schorzeń, które mogą być związane z trudnościami w osiąganiu erekcji, zalicza się również chorobę Peyroniego oraz inne nabyte deformacje prącia. Omawiany zabieg może być wykonywany u pacjentów z anemią sierpowatą, u których doszło do zwłóknienia ciał jamistych prącia, oraz w przypadku powikłań priapizmu (przetrwałego wzwodu).

Ogólnie hydrauliczna proteza prącia powinna być wszczepiana pacjentowi wtedy, gdy udowodnione zostanie istnienie organicznego podłoża zaburzeń wzwodu u pacjenta. Aspekty psychologiczne też bywają jednak związane z problemami z uzyskaniem erekcji. W ich przypadku protezowanie również może być wykonywane, ale raczej dopiero wtedy, kiedy wszelkie inne metody (takie jak np. psychoterapia czy eliminacja z życia pacjenta czynników stresogennych) zawiodą.

Wszczepianie protez prącia przeprowadza się jednak nie tylko z przyczyn, związanych ze wzwodem. Stosowane one bywają też w przypadku tzw. falloplastyki. Zabieg ten wykonuje się u pacjentów, którzy (np. na skutek urazu) utracili członka lub u osób zmieniających płeć, u których zaistniała chęć posiadania odpowiednika męskiego prącia.

Źródła: www.webmd.com; www.ncbi.nlm.nih.gov; www.urologicalcare.com; www.emedicine.medscape.com; www.healthcentre.org.uk

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Wszczepienie hydraulicznej protezy prącia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…