Jakimi metodami można usunąć stulejkę

Stulejka (łac. phimosis) jest męskim schorzeniem, które utrudnia (stulejka częściowa) lub całkowicie uniemożliwia (stulejka całkowita) odprowadzenie napletka w stanie spoczynku prącia lub podczas wzwodu. Może występować od urodzenia lub pojawić się u dorosłego mężczyzny. O ile stulejka o chłopców do 2-3 r.ż uważana jest za stan fizjologiczny, niewymagający leczenia, o tyle w każdym innym wieku jej pojawienie się wymaga konsultacji z lekarzem. Nieleczona stulejka może bowiem prowadzić do poważnych komplikacji.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Stulejka często jest tematem wstydliwym dla mężczyzny, który przez wiele lat skrywa swój problem cierpiąc z powodu konsekwencji jej posiadania. Warto także wiedzieć, że próba samodzielnego odprowadzenia napletka  z użyciem siły może skończyć się powstaniem załupka, czyli uwięźnięcia napletka w rowku zażołędnym.

Jest to stan wymagający natychmiastowej interwencji chirurgicznej ze względu na zagrożenie martwicą. Tymczasem postępowania w przypadku stulejki polega zwykle na wykonaniu nieskomplikowanego zabiegu, który pozwala całkowicie uwolnić się od dolegliwości. Leczenie stulejki  różni się nieco u dzieci oraz u dorosłych mężczyzn. 

Metody leczenia stulejki u chłopców i mężczyzn

U małych dzieci stulejkę można początkowo leczyć za pomocą maści sterydowych. Jest to jednak możliwe tylko na wczesnym etapie zdiagnozowania stulejki i przy jej niewielkim nasileniu. Pomimo, że takie postępowanie oszczędza dziecku zabiegu chirurgicznego nie uwalnia go od zwiększonego ryzyka wystąpienia stulejki w przyszłości. O wiele skuteczniejszą metodą jest zatem postępowanie operacyjne. U dzieci wymaga ono bezwzględnie znieczulenia ogólnego natomiast u dorosłych mężczyzn może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym. Mężczyźni obawiający się bólu często jednak również decydują się na zabieg w znieczuleniu ogólnym.  

Istnieją dwie główne metody operacyjnego leczenia stulejki - jedna z nich polega na obrzezaniu, a druga na wykonaniu jedynie plastyki napletka.

Plastyka napletka polega na wykonaniu przez chirurga nacięć napletkia biegnących wzdłuż osi długiej penisa oraz ich następczym zeszyciu za pomocą poprzecznych szwów. Powoduje to poszerzenie napletka i możliwość jego swobodnego odprowadzenia. Napletek może w całości pokrywać żołądź prącia i nie wpływa w żaden sposób na zmianę wyglądu penisa. Metoda ta może zostać rozważona w przypadku stulejki niewielkiego stopnia, jednak może się okazać, że stulejka po jakimś czasie pojawi się ponownie.

Obrzezanie jest metodą, która gwarantuje dożywotnie usunięcie problemu posiadania stulejki, dlatego jest metodą zalecaną i preferowaną. Polega na wycięciu pierścienia zwężającego wraz z napletkiem bądź jego fragmentem. Zazwyczaj podczas operacji wycina się także wędzidełko penisa. Po zabiegu żołądź prącia pozostaje całkowicie lub częściowo odsłonięta nie tylko podczas wzwodu, ale również w spoczynku penisa. W zależności od sposobu wykonania operacji wyróżnia się 4 techniki obrzezania ustalone przez urologów amerykańskich. Jednakże tylko dwie z nich są szeroko polecane ze względu na zadowalający końcowy efekt funkcjonalny i estetyczny:

  • obrzezanie typu high and tight- polega na całkowitym wycięciu napletka oraz odsłonięciu żołędzi, jest potocznie nazywane obrzezaniem całkowitym
  • obrzezanie typu low and loose- w czasie spoczynku większa część żołędzie jest przykryta napletkiem, polega na maksymalnym oszczędzeniu napletka

Całkowity czas gojenia ran po operacji może trwać nawet kilka miesięcy. Bezpośrednio po operacji należy pamiętać, by penis pozostawał w pozycji skierowanej ku górze- można to osiągnać poprzez przyklejanie do skóry podtrzymujących plastrów bądź noszenie obcisłych slipek. Nieprzyjemne odczucia w obrębie penisa związane z obecnością blizn utrzymują się przez kilka tygodni po zabiegu. Można je łagodzić poprzez stosowanie maści czy kremów (np. zwierających glicerynę). Dorośli mężczyźni mogą podjąć aktywność seksualną po upływie miesiąca od zabiegu.

Leczenie operacyjne stulejki jest zabiegiem obarczonym znikomym ryzykiem powikłań i jest uważane za zabieg bezpieczny dla pacjenta. Według amerykańskich naukowców ryzyko komplikacji jest mniejsze niż 0,5% a operacja może być wykonana bez względu na wiek chorego. 

Nieleczona stulejka zwiększa ryzyko występowania stanów zapalnych w obrębie prącia ze względu na utrudnioną właściwą higienę i gromadzenie pod napletkiem mastki. Udowodniono, że częste infekcje prącia istotnie podnoszą ryzyko zachorowania na raka prącia oraz raka szyjki macicy u partnerek. Nie należy zatem zwlekać z wizytą u lekarza, gdyż konsekwencję wynikające z zaniedbania stulejki mogą bardzo niekorzystnie odbić się na zdrowiu!

Bibliografia: male-initiation.net, "Rates od Adverse Events Associated with Male Circumcision in US Medical Settings"  JAMA Pediatrics 2014, 168(7) 625-634, circlist.com, stulejka.com

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Leczenie stulejki

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…