Laserowe usuwanie tatuaży

Tatuaż to wciąż jeden z najmodniejszych sposobów ozdabiania ciała. Tatuator na wybranym przez nas fragmencie skóry może umieścić dowolny wzór – nie ma tu ograniczenia rozmiaru, kształtu czy koloru. Na taką ozdobę decydują się najczęściej ludzie młodzi , nierzadko pod wpływem chwili, nie zastanawiając się nad tym, że wytatuowanego motywu nie da się wieczorem zmyć tak jak pudru czy cieni do powiek. Co więc w sytuacji, gdy tatuaż nam się znudzi, bądź musimy się go pozbyć ze względu na zmianę pracy?

Czas czytania
3 min.

Tatuaż to wzór na skórze, powstały poprzez wprowadzenie barwnika pod jej powierzchnię. Aplikacja barwnika odbywa się przy zastosowaniu specjalnej igły, a efekt jest trwały – tatuaż jest ozdobą, która nigdy nie ulegnie wchłonięciu. I właśnie nad tym aspektem tatuażu często nie zastanawiają się osoby, które decydują się na tę metodę ozdabiania ciała. Warto jednak pamiętać, że tatuaż z czasem zmienia się, tak jak zmienia się nasza skóra. Może ulec deformacji podczas gwałtownych zmian wagi albo wówczas, gdy nasza skóra straci jędrność i elastyczność.

Problemem są również nieudane tatuaże, wykonane nieumiejętnie przez niedoświadczonych tatuatorów. Wiele osób żałuje także zbyt pochopnie podjętych decyzji o umieszczeniu tatuażu w bardzo widocznym miejscu na ciele – na karku, szyi, na dłoniach lub ramionach, a nawet na twarzy. Tego typu ozdoba może nam bowiem zamykać drogę do wielu stanowisk zawodowych, zwłaszcza w poważnych instytucjach, w których praca wymaga ciągłego kontaktu z klientem, a co za tym idzie – profesjonalnego wyglądu.

Jak się pozbyć tatuażu

Jeszcze do niedawna najpopularniejszą metodą usunięcia tatuażu był zabieg chirurgicznego wycięcia fragmentu skóry z tuszowym rysunkiem. W ten sposób można było jednak usunąć tylko niewielkie wzory – w przypadku dużych tatuaży konieczny był zabieg przeszczepu skóry. Taki zabieg zawsze jednak obarczony jest ryzykiem powstania nieestetycznej blizny, co jest nie lada problemem zwłaszcza w przypadku tatuaży w okolicach twarzy i na rękach. Do usuwania tatuaży stosowano także zabieg dermabrazji, czyli mechanicznego lub chemicznego ścierania kolejnych warstw naskórka, aż do momentu usunięcia całego barwnika, ta metoda nie pozwalała jednak na pozbycie się barwnika wprowadzonego głęboko pod skórę. Od jakiegoś czasu można jednak pozbyć się tatuażu w sposób znacznie łatwiejszy i bezpieczniejszy – przy pomocy światła lasera.

Jak wygląda zabieg

Zabieg laserowego usuwania tatuażu jest minimalnie inwazyjny i bezpieczny dla pacjenta, a co najważniejsze – nie pozostawia długotrwałych blizn. Polega na rozerwaniu torebki kolagenowej, otaczającej barwnik, który następie przedostaje się do przestrzeni międzykomórkowej i jest usuwany z organizmu przez układ limfatyczny. Światło lasera nie uszkadza powierzchni skóry, a jego energia skoncentrowana jest na znajdującym się pod skórą barwniku. Do laserowego usuwania tatuaży stosowane są lasery typu Q-switched Nd:Yag, które emitują nanosekundowe impulsy światła o dużej mocy. Lasery tego typu mają możliwość usuwania tatuaży w różnych kolorach, ponieważ emitują światło o różnej długości. Większość urządzeń, wykorzystywanych w zabiegach laserowego usuwania tatuaży, emituje światło o dwóch długościach: 1064 nm, służące do usuwania tatuaży ciemnych (czarnych, granatowych, szarych) oraz 532 nm, usuwające barwnik czerwony. Najnowocześniejsze lasery posiadają także końcówki, emitujące światło rozbijające tatuaże w kolorze zielonym (585 nm) oraz jasnoniebieskim (650 nm). Warto pamiętać, że laser posiada ograniczenia w usuwaniu niektórych barwników, w tym żółtego, fioletowego, białego, różowego i pomarańczowego. Trzeba też mieć świadomość , że usunięcie tatuażu w trakcie jednej wizyty jest zazwyczaj niemożliwe: do całkowitego rozbicia barwnika niezbędne jest zazwyczaj przeprowadzenie kilku sesji, a ich ilość uzależniona jest od różnych czynników, takich jak kolor skóry, typ barwnika i głębokość jego wprowadzenia, ilość kolorów w obrębie tatuażu i indywidualna reakcja na światło lasera. Pomiędzy każdy z zabiegów konieczne jest utrzymanie kilkutygodniowych odstępów, w trakcie których drobinki rozbitego barwnika są stopniowo wchłaniane przez organizm.

Laserowe usunięcie tatuażu nie wywołuje silnych doznań bólowych, dlatego przeprowadzane jest zazwyczaj bez znieczulenia bądź w znieczuleniu miejscowym. Procedura poprzedzona jest zwykle konsultacją, a po zabiegu w miejscu tatuażu może pojawić się niewielkie zaczerwienienie bądź strupki, które jednak szybko znikają. Cena zabiegu uzależniona jest od wielkości tatuażu, ilości zastosowanych barwników i gęstości ich rozmieszczenia w skórze. Koszt jednej sesji w przypadku niewielkich tatuaży rozpoczyna się już od 200zł, natomiast zabieg na tatuażu o dużej powierzchni może kosztować nawet 1500zł. Często w przypadku usuwania bardzo rozległych tatuaży przeprowadza się kilka odrębnych zabiegów, każdy na innym fragmencie.

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Laserowe usuwanie tatuażu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…