Leczenie zaburzeń erekcji metodą VEDI

Czynniki środowiskowe i zagrożenie chorobami cywilizacyjnymi powodują, że coraz częściej na zaburzenia erekcji cierpią pacjenci młodzi. Pacjentom z zaburzeniami erekcji na podłożu naczyniowym współczesna medycyna oferuje nowoczesny sposób leczenia metodą VEDI.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

National Health Institute w Consensus Panel on Impotence definiuje zaburzenia erekcji, jako trwałą niezdolność do osiągnięcia i/lub utrzymania wzwodu wystarczającego do prowadzenia satysfakcjonującej aktywności płciowej. Zaburzenia erekcji mogą mieć różne przyczyny, a ich liczba takich pacjentów wzrasta wraz z wiekiem. Niegdyś zaburzenia erekcji u panów poniżej 40 roku życia uważane były za psychogenne. Obecnie jednak przywiązuje się dużą wagę do diagnostyki chorób układu sercowo-naczyniowego oraz występowania u pacjentów czynników ryzyka.

Dzięki temu uznano, że zaburzenia naczyniowe są przyczyną zaburzeń erekcji u 15-20% pacjentów poniżej czterdziestki. U pacjentów powyżej 50 roku życia 40% przypadków zaburzeń erekcji związanych jest z zaburzeniami pochodzenia naczyniowego. Ryzyko zaburzeń erekcji znacznie wzrasta u pacjentów palących, otyłych, cierpiących na nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipoidowe, cukrzycę oraz tych, którzy prowadzą siedzący tryb życia i unikają rekreacyjnej aktywności ruchowej.

Mechanizm zaburzeń erekcji na podłożu naczyniowym (organicznym) polega na występowaniu przeszkód w przepływie krwi do ciał jamistych prącia. Jeśli krew nie wypełni ciał prącia w wystarczającym stopniu wzwód nie występuję lub jest niewystarczający do odbycia stosunku seksualnego. W warunkach prawidłowych krew do penisa dopływa z tętnic biodrowych poprzez tętnice sromowe, które regulując napływ krwi do prącia odpowiadają za erekcję. Z wiekiem oraz pod wpływem chorób obejmujących naczynia dochodzi do utraty elastyczności naczyń w całym organizmie. Ponadto tworzą się złogi naczyniowe, blaszki miażdżycowe, a śródbłonek naczyniowy nie reaguje odpowiednio na sygnały z organizmu. Podobne zmiany stwierdza się również w tętnicach wieńcowych, a objawy określane są jako choroba niedokrwienna serca.

Dzięki rozwojowi zaawansowanej technologii medycznej istnieją metody pozwalające na eliminację dysfunkcji seksualnych o podłożu naczyniowym. Pacjentom oferuje się zabiegi wewnątrznaczyniowe (Vascular Erectile Disfunction Intervention, VEDI). Zwężenia tętnicze w naczyniach doprowadzających krew do ciał jamistych prącia usuwane są metodami kardiologii inwazyjnej. Dzięki angioplastyce balonowej można udrożnić światło tętnic biodrowych i sromowych, a tym samym zapewnić lepszy napływ krwi do prącia i przywrócić funkcje tego narządu.

Wykonanie zabiegu poprzedzają badania diagnostyczne. Przeprowadza się m.in. angiografię, dzięki której po podaniu kontrastu można dokładnie poznać stan naczyń krwionośnych. W czasie zabiegu lekarz nacina skórę i wprowadza cewnik przez tętnicę udową, do tętnicy biodrowej, a następnie do tętnicy sromowej. Za pomocą pierwszego cewnika diagnostycznego wprowadza się cewnik balonowy. Jego koniec umieszcza się w zwężeniu naczynia, a następnie nadmuchuje pod odpowiednim ciśnieniem. Rozprężający się balonik wywołuje ucisk na naczynie i likwiduje miejsce blokady. Jeśli to nie wystarczy możliwe jest założenie w tym miejscu stentu, czyli rozprężającej się metalowej rurki, która stale rozpiera ściany naczynia. Zabiegi VEDI charakteryzują się wysoką skutecznością. Doktor Wang z National Taiwan University Hospital donosi na łamach prestiżowego czasopisma EuroIntervention, że normalizacja funkcji seksualnych utrzymywała się u ponad 60% pacjentów przez co najmniej pół roku po przeprowadzaniu zabiegu. Poprawa przepływu krwi występuje natychmiast po zabiegu, jednak skłonność do odkładania się złogów w naczyniach pozostaje. Dlatego pacjentom poleca się eliminację czynników ryzyka takich jak palenie tytoniu czy brak aktywności fizycznej oraz skrupulatne leczenie chorób takich jak nadciśnienie i cukrzyca.

Leczenie zaburzeń erekcji metodą VEDI przeprowadza się w dobrze wyposażonych pracowniach hemodynamicznych oraz ośrodkach wykonujących zabiegi z zakresu kardiologii interwencyjnej. Zabieg VEDI kosztuje około 11 tysięcy złotych. Jeśli zajdzie konieczność założenia stentu cena zabiegu może dodatkowo wzrosnąć.


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie zaburzeń erekcji metodą VEDI

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…