Nakładkowe wybielanie zębów - w domu lub w gabinecie

Wybielanie zębów szybko stało się jednym z najpopularniejszych zabiegów stomatologicznych w Polsce. Moda na nieskazitelnie biały uśmiech stała się powodem większej dbałości o wygląd zębów nie tylko dla gwiazd, ale i zwykłych obywateli. Jedną z metod cieszących się dużym powodzeniem wśród pacjentów klinik stomatologicznych jest wybielanie nakładkowe w domu lub w gabinecie. To technika czasochłonna i wymagająca dużej samodzielności, ale oferuje za to zadowalające rezultaty, które mogą się utrzymywać nawet przez 3 lata.

Czas czytania
9 min.

Biały uśmiech jest oznaką zdrowia i zadbania, dodaje atrakcyjności i pewności siebie. Jak wynika z badań American Academy of Cosmetic Dentistry, 96% ludzi uważa, że piękny uśmiech sprawia, że dana osoba jest o wiele bardziej atrakcyjna w oczach przedstawicieli płci przeciwnej.

Ludzie, którzy mają ładne uzębienie, częściej się uśmiechają, a co za tym idzie, budzą sympatię i zaufanie. Z kolei nieestetyczne, pożółkłe zęby są źródłem wielu kompleksów i wycofania ich właściciela. 74% ankietowanych jest zdania, iż zaniedbane zęby mogą stać się powodem braku sukcesów w pracy. Aby sprawiać wrażenie przebojowej i pewnej siebie osoby, coraz częściej poszukujący pracy przed udaniem się na rozmowę kwalifikacyjną decydują się na zabiegi wybielania zębów. Niektórzy w tym celu są w stanie nawet wziąć kredyt, byle tylko osiągnąć sukces i otrzymać stanowisko. Potwierdzeniem tego są wyniki badań przeprowadzonych w 2010 roku przez katowicki ośrodek Dentim Clinic. W wypowiedzi dla portalu gazeta.pl lek. dent. Wojciech Fąferko wyjawił, że 40% pacjentów traktuje leczenie stomatologiczne jako inwestycję w swój wygląd – podobnie jak spotkanie z kosmetyczką lub fryzjerem.

Współcześnie istnieje kilka metod rozjaśniania uzębienia. Do droższych i szybszych należy wybielanie zębów lampą, z kolei tańszą metodą jest wybielanie nakładkowe. Ta technika wymaga czasu i wiąże się z koniecznością sporej samodyscypliny pacjenta. Niekiedy niesie ze sobą powikłania w postaci nadwrażliwości zębów (powinny minąć po kilku tygodniach), przynosi jednak zadowalające efekty, które mogą się utrzymywać nawet do 3 lat. Zęby wybielone tym sposobem mogą stać się jaśniejsze o 6 odcieni.

Czym jest nakładkowe wybielanie zębów?

Nakładkowe wybielanie zębów to popularna metoda estetyczna stosowana w celu rozjaśnienia koloru zębów i poprawy uśmiechu. Polega na stosowaniu specjalnie wykonanych, indywidualnie dopasowanych nakładek (szyn) wypełnionych preparatem wybielającym. Nakładki te są noszone przez pacjenta przez określony czas, zazwyczaj w nocy lub przez kilka godzin w ciągu dnia. Proces ten jest stopniowy, co pozwala na kontrolowanie efektu wybielania i zmniejsza ryzyko nadwrażliwości zębów.

 Ważne: Żele wybielające stosowane w nakładkach mają zazwyczaj niższe stężenia aktywnych składników w porównaniu do tych używanych w wybielaniu lampą. Stopniowe uwalnianie substancji wybielających zmniejsza ryzyko nadwrażliwości zębów.

Wybielanie nakładkowe - krok po kroku

Przed przystąpieniem do wybielania pacjent musi poddać się rzetelnemu badaniu stanu zębów i dziąseł. Najpierw należy zabezpieczyć ubytki, a także usunąć kamień nazębny. Uzupełnienia protetyczne nie zmieniają koloru podczas wybielania, dlatego z reguły wykonuje się wypełnienia tymczasowe. Po zakończeniu wybielania, kiedy ustabilizuje się kolor zębów, można wymienić wypełnienia po ustaleniu nowego odcienia uzębienia.

W trakcie pierwszej wizyty u stomatologa specjalista pobiera wyciski na standardowych łyżkach wyciskowych. Po odlaniu gipsowych modeli technik wykonuje dwie przezroczyste szyny pełniące funkcję indywidualnie dostosowanych nakładek. W trakcie drugiej wizyty pacjent je mierzy, otrzymuje strzykawki z żelem wybielającym (stężenie preparatu jest uzależnione od wrażliwości zębów pacjenta), a także szereg dokładnych instrukcji dotyczących samodzielnego stosowania preparatu w domu. Zazwyczaj terapia domowa trwa ok. 2-4 tygodnie, a nakładki należy stosować zgodnie z zaleceniami stomatologa – przez ok. 4 godziny dziennie bądź zakładać je na noc, przed snem. Dłuższy czas domowego wybielania jest spowodowany mniejszym natężeniem środka wybielającego.

Ważne: Na podstawie gipsowych odlewów pobranych od pacjenta, technik wykonuje dwie przezroczyste szyny, które służą jako indywidualnie dostosowane nakładki wybielające. Podczas drugiej wizyty pacjent mierzy nakładki i otrzymuje strzykawki z żelem wybielającym o odpowiednim stężeniu, dostosowanym do wrażliwości zębów.

Weź pod uwagę: Nakładki mogą zostać wykorzystane ponownie przy kolejnym wybielaniu, jeśli w międzyczasie nie nastąpiło leczenie ortodontyczne i zmiana układu zębów.

Najpopularniejsze preparaty do wybielania nakładkowego

Wśród najpopularniejszych preparatów do wybielania nakładkowego można wymienić Nite White ACP firmy Discuss Dental lub Opalescence firmy Ultradent. Formuła produktów Opalescence opiera się na nadtlenku karbamidu, zawiera także fluor i azotan potasu zmniejszający nadwrażliwość zębów. Opalescence 10% PF i 15% PF stosuje się głównie do nocnego wybielania nakładkowego, natomiast Opalescence 20% PF jest wykorzystywany do kilkugodzinnego zabiegu w ramach wybielania jednowizytowego. Z kolei Nite White ACP dostępny jest w stężeniach: 10%, 16% i  22% nadtlenku karbamidu. Najnowsza generacja preparatów zawiera formułę ACP (Amorficznego Fosforanu Wapnia), która odbudowuje szkliwo i zmniejsza nadwrażliwość zębów. Nite White ACP o zawartości nadtlenku karbamidu 10% i 16%  jest przeznaczony do wybielania nakładkowego nocnego, natomiast preparat o stężeniu 22% należy stosować nie dłużej niż 1-2 godziny w ciągu dnia.

Do innych popularnych preparatów należą także:

  • PolaNight firmy SDI - preparat ten zawiera fluor, co pomaga wzmocnić szkliwo i zmniejszyć nadwrażliwość. Dostępny jest w różnych stężeniach, co pozwala na dostosowanie intensywności wybielania.

  • DayWhite firmy Philips Zoom! - przeznaczony do stosowania w ciągu dnia, dzięki wyższemu stężeniu nadtlenku wodoru działa szybciej. Zawiera formułę ACP, która pomaga odbudować szkliwo i zmniejsza nadwrażliwość zębów.

  • Perfecta Rev firmy Ultradent - preparat ten zawiera nadtlenek karbamidu, fluor i azotan potasu, co pomaga zmniejszyć nadwrażliwość i wzmacnia szkliwo. Idealny do nocnego wybielania nakładkowego.

Nadwrażliwość zębów po wybielaniu

Wypełnianie nakładki żelem przed zabiegiem

Niekiedy pacjenci skarżą się na nadwrażliwość zębów po zakończeniu wybielania. W związku z tym stomatolodzy zalecają stosowanie specjalnych past na nadwrażliwość zębów na 2 tygodnie przed rozpoczęciem zabiegów aż do kilku tygodni po zakończeniu terapii.

Bardzo istotnym elementem procedury wybielania zębów jest pielęgnacja i dieta – od jej przestrzegania zależy trwałość zabiegu. W trakcie wybielania zębów metodą nakładkową pacjent powinien stosować tzw. „białą dietę”, którą należy przedłużyć na okres tygodnia po zakończeniu zabiegów (niektórzy stomatolodzy mówią nawet o 14 dniach). Oznacza to, że w tym czasie należy zrezygnować z picia:

  • kawy
  • herbaty
  • czerwonego wina
  • soków owocowych

Również w przypadku jednowizytowego wybielania zębów w gabinecie wystarczy unikać zabarwiających pokarmów i płynów przez tydzień. O wymianie starych, przebarwionych wypełnień kompozytowych można myśleć nie wcześniej niż 3 tygodnie po zakończeniu wybielania i stabilizacji koloru uzębienia.

Pamiętaj: Przestrzegaj "białej diety" podczas całego okresu wybielania nakładkowego oraz przez co najmniej tydzień po zakończeniu zabiegów. Niektórzy stomatolodzy zalecają nawet przedłużenie diety do 14 dni po zakończeniu wybielania.

Wybielanie zębów metodą nakładkową – ceny

Nakładkowe wybielanie zębów cieszy się nieustającą popularnością mimo ciągłego unowocześniania metod zabiegowych. Wielu pacjentów wciąż preferuje tę technikę, wybierając nakładki zamiast wybielania przy użyciu lampy. Jednym z powodów ich decyzji jest cena – dużo niższa niż w przypadku zaawansowanej technologii hybrydowego akceleratora bazującego na energii zimnego światła. Prócz tego spora część stomatologów twierdzi, że efekty wybielania z użyciem nakładek są porównywalne do rezultatu innych technik, co stanowi dodatkową zachętę dla osób, które z powodów finansowych lub innych nie mogą sobie pozwolić na laserowe wybielanie zębów.

Efekt nakładkowego wybielania zębów - zdjęcia przed i po zabiegu

Co zrozumiałe, w dużych miastach jest drożej niż w kameralnych gabinetach stomatologicznych w niewielkich miejscowościach. Przykładowo, Specjalistyczne Centrum Stomatologii MQ Dental w Krakowie oferuje nakładkowe wybielanie zębów za 899 złotych, natomiast Pro Medical Clinic Advanced w zielonej Górze – za 450 zł. W mieszczącej się w Radwanicach koło Wrocławia Specjalistycznej Praktyce Stomatologicznej lek. stom. Katarzyny Wysoczańskiej przywrócimy blask i biel uzębieniu za 450 zł. Pacjenci, którzy chcieliby poddać się zabiegom w Łodzi, mogą skorzystać z możliwości wybielenia zębów w Klinice Dentystycznej Szadent. W ofercie ośrodka znajduje się nakładkowe wybielanie zębów w cenie 700 zł. Dużo więcej zapłacą pacjenci wrocławskiego gabinetu DENS – 1500 zł. Tyle samo kosztuje wybielanie nakładkowe w ośrodku Markiewicz Clinic w Gdynii.

Pamiętaj: Wielu stomatologów uważa, że efekty wybielania z użyciem nakładek są równie skuteczne, jak rezultaty innych metod wybielania. To czyni tę technikę atrakcyjną alternatywą dla osób, które z powodów finansowych lub innych nie mogą pozwolić sobie na laserowe wybielanie zębów.

Osoby, które na zabiegi planują wybrać się do Warszawy, mają bardzo szeroki wybór gabinetów. Ośrodek ESTELL przeprowadza nakładkowe wybielanie zębów w cenie 840 złotych. Za terapię w Gabinecie Stomatologicznym Implant-Art zapłacimy 1000 złotych, zaś w Klinice BestWayDent – 850 złotych. Miłą odmianą jest tutaj oferta stołecznej kliniki LUX MED, w której zabiegi nakładkowego wybielania zębów kosztują 110 złotych.

Ile kosztuje wybielanie zębów metodą nakładkową za granicą?

Jak można przeczytać na stronie internetowej opalescence-whitening.com, średni koszt nakładkowego wybielania zębów w domu wynosi 250-500$, natomiast jednowizytowy zabieg w gabinecie kosztuje 500$, co odpowiada kwocie ok. 2 tys. złotych. Jedna z popularnych londyńskich klinik, The Dental Surgery, oferuje nakładkowe wybielanie zębów za £295, co w przeliczeniu daje ok. 1,5 tys. złotych. Terapia łączona (wybielanie w gabinecie oraz w domu) wiąże się z poniesieniem kosztów w wysokości £550, czyli mniej więcej 2,2 tys. złotych. O wiele mniej zapłaci pacjent kliniki Kreativ Dental w Budapeszcie – ośrodek przeprowadza zabiegi wybielania zębów metodą nakładkową za €235 (ok. 1 tys. złotych).

Wybielanie tą techniką cieszy się dużym powodzeniem także na odległym australijskim kontynencie. The Whitening Clinic w Brighton oferuje nakładkowe wybielanie zębów w cenie 390$, co w przeliczeniu daje ok. 1600 złotych. Druga australijska klinika, GB Dental w miejscowości Erina, przeprowadza tego typu zabiegi za 600$, czyli ok. 2,4 tys. złotych. Dla porównania, klinika Profi-Dent w Mińsku przeprowadza wybielanie zębów przy zastosowaniu nakładek za ok. 193$ (280 000 BYR za jedną szynę).

Turystyka medyczna związana z wybielaniem zębów w Polsce

Według danych z portalu oxyfresh.com Amerykanie wydają 1,4 miliarda dolarów rocznie na zabiegi wybielania zębów. Jak pokazują statystyki, liczba procedur rozjaśniania uzębienia w ciągu ostatnich lat zwiększyła się o 300%. Moda na piękny i nieskazitelnie biały uśmiech dotarła również do Polski – szacuje się, że w 2012 roku na samo wybielanie Polacy wydali około 1 mln zł (dane ze strony implantclinic.pl).

Ok. 75 proc. Polaków jest niezadowolonych z wyglądu swoich zębów, na co znaczący wpływ mają reklamy i zachodnie filmy, w których występują aktorzy o olśniewającym uzębieniu. Popychani chęcią rozjaśnienia zębów, coraz częściej pojawiają się w gabinecie stomatologicznym, zgłaszając się na zabiegi wybielania. Wraz z nimi polskie kliniki odwiedzają także zagraniczni turyści medyczni, którzy chcą skorzystać z różnicy cenowej – u nas jest dużo taniej niż na Zachodzie. Przy okazji robią sobie urlop wypoczynkowy w jednym z wielu atrakcyjnych turystycznie miast i zwiedzają okoliczne zabytki.

Źródła:

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (13)

Ala 7 lata temu

Ja bylam w gabinecie mialam robione 4 serie po 15 minut lampa i pozniej w domu przez tydxien nakladki na noc na 3-6 godzin i przez 2tygodnie biala dieta. Ogolnie bardzo bola mnie zeby przez caly dzien- sa strasznie wrazliwe a jestem po 3ciej nowy wybielania. drugi raz bym sie na to niezdecydowala. Placilam 1000zl. Odpowiedz

hubertawi 5 lata temu

Metoda nakładkowa wybielania okazała się skuteczna dlatego już nie korzystam z domowych metod, które nic nie dają. We Wrocławiu w Maxdent stosują nowe, skuteczne technologie Odpowiedz

Koko 6 lata temu

Jestem w trakcie wybielania nakladkowego w domu za 380 zl . Strasznie bola zeby! Nie zdecyduje sie drugi raz i nie wiem czy przetrwam 10 dni. Efekt efektem ale nie wiem czy jest sens tak sie meczyc. Pozdrawiam Odpowiedz

Ags 6 lata temu

Ja wlasnie rozpoczelam kuracje wybielajaca, ktora kosztowala mnie 700 zł i po pierwszej nocy z wkladkami, rzeczywiscie widze efekt. Jednak dentysta ostrzegal, ze na na poczatku efekty beda bardzo widoczne, ale pozniej kolor zebow moze znowu sie zmienic. Jak na razie nie odczuwam az tak wielkiego dyskomfortu, chociaz nadwrazliwosc troche daje sie we znaki. Najbardziej jednak przeraza mnie zrezygnowanie z kawy, herbaty, wina na okres 2-3 tygodni... Zobaczymy jak to wyjdzie. Pozdrawiam wszystkich! Odpowiedz

menscare 9 lata temu

Cześć ! Wybielanie zębów domowymi sposobami być może daje jakieś efekty, ale tak naprawdę są one tak słabe, że często niezauważalne. Przebarwienia zębów powstają przez wnikanie barwników w głębokie warstwy szkliwa, a odcień zębów zależy też od przejrzystości szkliwa (miazga która jest dosyć ciemna może mniej lub bardziej prześwitywać przez szkliwo). Aby widocznie wybielić zęby niezbędny jest albo profesjonalny zabieg, albo wybielanie zębów w domu, ale z zastosowaniem odpowiednich preparatów. Odpowiedz

Tomek dental team do menscare 8 lata temu

szkliwo wlasciwie jest przezroczyste, to dentina nadaje kolor zebow. o ile naloty ze szkliwa mozesz usunac domowymi sposobami, aby rozjasnic dentine potrzebujesz chemii Odpowiedz

beataszu do menscare 6 lata temu

To nie miazga ale zębina może przeświecać przez bardzo cienkie szkliwo.Myli sie ten kto kupuje żele do wybielania w drogeriach.To nie o takim domowym wybielaniu jest artykuł.Żel do profesjonalnego domowego wybielania dostajemy od lekarza i to on nadzoruje proces wybielania zębów.On także poleca preparaty które stosujemy przed i po wybielaniu aby uniknąc nadwrażliwości zębów. Odpowiedz

Masło 7 lata temu

Na zdjęciu "przed i po" łącznie z zębami, wybieliła się cera :]... Ja wybielalam lampa, lekarz zachwycał się nad efektem ale ja nie widzę różnicy... Odpowiedz

Gosia do Masło 7 lata temu

Ja wymieszałam w pakiecie lampa i nakładki. Po lampce efekt był niezauwazalny i zeby bolały.Natomiast nakładki świetnie rozjasnily. Zabiegi robione w dobrej klinice. Odpowiedz

Martyna 7 lata temu

Ja wybrałam też nakładki, są bardzo wygodne. Odpowiedz

Karolina 8 lata temu

Ja wybrałam wybielanie nakładkowe. uważam, że metoda nakładkowa w domu jest bardzo wygodna. Odpowiedz

sandra 8 lata temu

Cześć :) ja też zdecydowałam się na wybielanie nakładkami zamiast lampą, ze względu na cenę. Ceny za wybielanie nakładkowe, które są podane w artykule, raczej by mnie nie przekonały i niewiele różnią się od wybielania lampą, więc gdybym miała tyle wydać to pewnie skusiłabym się na lampę. Jednak póki co zostaję przy nakładkach, kosztują 90 PLN a efekt jest naprawdę widoczny i długo się utrzymuje, bo u mnie już półtora miesiąca :) Odpowiedz

beatka 9 lata temu

Wybielanie zębów w domu z pewnością jest wygodne, chociaż nie polecam robić tego na własną rękę. Polecam połączyć jedno i drugie, a mianowicie pójść do gabinetu i zastosować metodę nakładkową nocną. Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Wybielanie zębów metodą nakładkową

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…