Wybielanie zębów laserem

Według badań Centrum Implantologii i Ortodoncji w Katowicach prawie 40% pacjentów traktuje leczenie stomatologiczne jak inwestycję w siebie i w swoją karierę. Uważają, że śnieżnobiałe uzębienie może pomóc im wywołać dobre wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej bądź randce. Między innymi właśnie z tego powodu laserowemu wybielaniu zębów poddaje się coraz więcej Polaków.

Data aktualizacji
Czas czytania
6 min.

Z każdej reklamy uśmiechają się do nas aktorzy posiadający śnieżnobiałe zęby. Białe uzębienie dodaje atrakcyjności, ujmuje lat, jest oznaką zdrowia i zadbania, dlatego coraz większą popularnością cieszą się zabiegi profesjonalnego wybielania zębów. Nowoczesne systemy laserowe zapewniają szybki i skuteczny efekt wybielenia o co najmniej kilka stopni. Według dr Mervyn Druian z London Tooth-Whitening Centre, dzięki laserom można rozjaśnić szkliwo nawet o 11 odcieni. Z kolei zaś według badań przeprowadzonych w 2010 r. przez Harris Interactive, portal będący największą platformą sondażową w Stanach Zjednoczonych, 89% dorosłych osób potwierdza, że biały uśmiech sprawia dobre pierwsze wrażenie.

Czym jest wybielanie zębów laserem?

Istotą techniki laserowego wybielania zębów jest wykorzystanie światła o odpowiedniej długości fali, emitowanego przez laser diodowy lub system specjalnych lamp, który aktywuje i przyśpiesza przechodzenie nakładanej na zęby substancji wybielającej na bazie nadtlenku wodoru (H2O2) ze szkliwa do zębiny.

Najpopularniejszymi urządzeniami wykorzystywanymi do laserowego wybielania zębów są lampy amerykańskiej firmy Beyond. Emitowane przez nie światło filtrowane jest przez 12 tysięcy światłowodów, o łącznej długości ok. 1,6 km oraz system optyczny eliminujący szkodliwe promieniowanie podczerwone i ultrafioletowe. Do wybielania zębów w gabinetach stomatologicznych używana bywa także lampa Sema C-Bright o mocy 2400mW/cm2, jedno z najmocniejszych urządzeń dostępnych na rynku. Jej zastosowanie umożliwia rozjaśnienie zębów o 5 do 14 odcieni w skali Vita.

Na czym polega zabieg laserowego wybielania zębów?

Laserowe wybielanie zębów

Przed zabiegiem trzeba wyleczyć wszystkie zęby, w przeciwnym wypadku rodzi się ryzyko podrażnienia miazgi czynnikami chemicznymi zawartymi w preparatach wybielających, które mogą się do niej przedostać przez nieszczelne plomby bądź ubytki. Należy także oczyścić zęby z płytki nazębnej i kamienia. Ponieważ nie wybieli się sztucznych wypełnień (koron czy plomb), pacjent, który planuje poddać się zabiegom protetycznym, powinien zrobić to przed wybielaniem zębów. Ważne jest również, aby przed zabiegiem skonsultować się z dentystą, który oceni stan zdrowia jamy ustnej i zaproponuje odpowiednie przygotowanie do wybielania.

Ważne: Wybielanie zębów jest skutecznym sposobem na poprawę estetyki uśmiechu, jednak przed zabiegiem warto wykonać wszelkie prace protetyczne, ponieważ zarówno korony jak i plomby nie zostaną wybielone.  

Sam zabieg jest stosunkowo krótki – może trwać od 30 minut do godziny. Stomatolog najpierw nakłada specjalny żel ochraniający dziąsła, po czym utwardza go przy pomocy lampy UV. Następnie nakłada na zęby preparat wybielający i naświetla go przez około kwadrans. W tym celu można użyć lasera diodowego bądź specjalnej lampy, np. amerykańskiego systemu Beyond. W przypadku użycia lampy zabieg trwa ok. 45-60 minut i polega na trzykrotnym nałożeniu żelu oraz naświetlaniu go lampą. Beyond wydziela niebieskie światło (tzw. zimne światło, technologia nosi nazwę LightBridge), filtrowane przez ponad 12 tys. światłowodów i 30 warstw filtrów eliminujących promieniowanie podczerwone i ultrafioletowe (UV). W efekcie powstaje strumień zimnego światła aktywującego preparat zawierający 35% nadtlenku wodoru, dwutlenek krzemu i dodatkowe składniki wybielające. Rozjaśnienie szkliwa uzyskuje się poprzez rozpad nadtlenku wodoru na wodę i tlen. Działanie lamp poznasz lepiej w artykule "Wybielanie zębów lampą".

Czy wiesz, że: Zabieg wybielania zębów lampą Beyond trwa 45-60 minut i obejmuje trzykrotne nałożenie żelu i naświetlanie.

Wybielanie zębów laserem diodowym

Zabieg z użyciem lasera diodowego może trwać krócej (ok. pół godziny). Stosowany jest w wielu klinikach z racji swojej wielofunkcyjności – przykładowo, laser Picasso może być wykorzystywany również do ablacji, wykonywania nacięć oraz koagulacji miękkich tkanek jamy ustnej.

Popularna jest również metoda Brite Smile. Taki zabieg trwa godzinę, gdzie w trzech 20-minutowych sesjach na zęby aplikowany jest żel zawierający 15% roztwór nadtlenku wodoru. Podobnie jak w metodzie Beyond, substancje wybielające aktywuje strumień niebieskiego światła. Efektem zabiegu może być rozjaśnienie zębów nawet o 8 odcieni. Metoda została zaakceptowana przez Food and Drug Administration (FDA), posiada także certyfikat Conformité Européenne (CE). Jeszcze jedną techniką wybielania zębów jest system Zoom. Metoda została stworzona przez dr Billa Dorfmana z Century City Aesthetic Dentistry (Los Angeles), stomatologa wybielającego zęby takim gwiazdom ekranu jak Eva Longoria czy Jessica Simpson.

Uwaga:  Metoda Brite Smile trwa godzinę i polega na trzech 20-minutowych sesjach z użyciem 15% roztworu nadtlenku wodoru aktywowanego niebieskim światłem, co może rozjaśnić zęby nawet o 8 odcieni.

Pamiętaj: System Zoom, stworzony przez dr. Billa Dorfmana, to kolejna technika stosowana przez znanych stomatologów do wybielania zębów celebrytów.

Dla kogo jest wybielanie zębów laserem?

Laserowe wybielanie zębów zalecane jest do usunięcia osadów obecnych na zębach od ich wyrżnięcia, oraz tych pojawiających się z wiekiem, a także przebarwień będących następstwem określonej diety (kawa, wino, napoje gazowane) i palenia tytoniu.

Przeciwwskazania do zabiegu wybielania

  • mechaniczne lub próchnicowe uszkodzenia zębów
  • duża ilość wypełnień i koron w zębach przednich
  • niektóre przebarwienia nieorganiczne (polekowe)
  • alergia i nadwrażliwość na utleniacze
  • ciąża i okres karmienia piersią
  • wiek poniżej 16 lat

Wskazania do zabiegu

  • przebarwienia zębów
  • chęć poprawy estetyki uśmiechu
  • profesjonalne wymagania
  • po zakończeniu leczenia ortodontycznego
  • brak przeciwwskazań
  • niezadowalające efekty wcześniejszych metod wybielania

Efekty i trwałość wybielania zębów laserem

Laserowe wybielanie zębów - efekt przed i po zabiegu

Aby zabieg laserowego wybielania zębów był skuteczny, konieczne jest zachowanie tzw. białej diety. W zależności od zaleceń lekarza może być to 48 godzin, co najmniej 3 doby po zabiegu bądź dłużej. Odwodnione po wybielaniu zęby wchłaniają wszelkie barwniki, więc trzeba zrezygnować z kawy, mocnej herbaty, wina i wszelkiej żywności i napojów, które mogą zabarwić uzębienie, niwecząc rezultat zabiegu. Efekt wybielania utrzymuje sie ok. 2 lat i w dużym stopniu zależy od trybu życia. Rzucenie palenia, regularne wizyty u stomatologa w celu usunięcia osadów nazębnych i odpowiednia dieta sprawią, że białym uśmiechem będzie można cieszyć się znacznie dłużej.

Porównanie wybielania laserem z wybielaniem zębów nakładkowym

Wybielanie zębów jest popularnym zabiegiem, który pozwala na poprawę estetyki uśmiechu. Istnieją różne metody wybielania, z których najczęściej stosowane to wybielanie laserem i wybielanie nakładkowe. Każda z tych metod ma swoje specyficzne cechy, różniące się techniką, czasem trwania, kosztem i efektami.

Wybielanie nakładkowe polega na stosowaniu specjalnie dopasowanych nakładek (szyn) wypełnionych żelem wybielającym. Pacjent nosi te nakładki przez kilka godzin dziennie lub przez noc, a cały proces trwa od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od pożądanego efektu. Efekty wybielania nakładkowego są stopniowe, a czułość zębów może wystąpić, ale zazwyczaj jest mniej intensywna. Ta metoda jest zazwyczaj tańsza i bardziej dostępna, ponieważ można ją przeprowadzać samodzielnie w domu.

Zwróć uwagę: Wybielanie nakładkowe polega na noszeniu specjalnie dopasowanych nakładek wypełnionych żelem wybielającym przez kilka godzin dziennie lub nocą. Cały proces trwa od kilku dni do kilku tygodni.

Wybielanie laserowe, z kolei, to zabieg wykonywany w gabinecie stomatologicznym. Polega na nałożeniu na zęby żelu wybielającego, który jest aktywowany światłem laserowym. Cały proces jest szybki i trwa zazwyczaj od jednej do dwóch godzin, a efekty są widoczne natychmiast po zabiegu i są zwykle bardziej intensywne. Ze względu na użycie specjalistycznego sprzętu, jest to metoda droższa. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać zwiększoną czułość zębów po zabiegu, choć nowoczesne technologie starają się minimalizować ten efekt.

Kiedy warto zdecydować się na wybielanie laserem?

Jeśli potrzebujesz szybkiego wybielenia zębów przed ważnym wydarzeniem, takim jak ślub czy ważne spotkanie, wybielanie laserowe może być idealnym rozwiązaniem. W przypadku intensywnych lub głębokich przebarwień zębów, wybielanie laserowe może być bardziej skuteczne niż inne metody. Jeśli jesteś gotów zainwestować więcej pieniędzy w szybszy i bardziej widoczny efekt, wybielanie laserowe może być dla Ciebie odpowiednią opcją.

Źródła:

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (9)

Gosia 8 lata temu

Mam kilka koronek bardzo chciałabym sobie wybielić moje zeby czy moge to zrobić skoro mam korony? Odpowiedz

Pani Magda 8 lata temu

Zgadzam sie z Ewa Mejer - w UK zaplacilam za ten zabieg £100 na promocji, niewielka kwota w stosunku do zarobkow (na marginesie - zeby udalo sie wybielic zaledwie o 2 odcienie, osoby z naturalnie kremowa koscia moga sobie darowac) Odpowiedz

gosc1234 8 lata temu

Jest to chyba najlepsza metoda wybielania, zęby są o kilka tonów bielsze. Różnica jest dosyć spora, przynajmniej u mnie. Ja wybielałam w http://www.hercka.pl/. Odpowiedz

Beata 9 lata temu

..."Ponieważ nie wybieli się sztucznych wypełnień (koron czy plomb), pacjent, który planuje poddać się zabiegom protetycznym, powinien zrobić to przed wybielaniem zębów"... absolutnie się nie zgadzam. Wypełnienia lub protetykę wymieniamy po wybieleniu, a nie przed!! wtedy kolor dopasowujemy do naszych jaśniejszych zębów. Nie jesteśmy w stanie precyzyjnie przewidzieć jaki kolor osiągniemy w trakcie wybielania (nie mówię tu o nieszczelnych wypełnieniach) Odpowiedz

Katarzyna 10 lata temu

Wspomniany w artykule lekarz mi też wybielał zęby. Zabieg rzeczywiście kosztuje, ale nie uważam, żeby to były stracone pieniądze. Tak jak wspomniano na początku artykułu: jest to swoistego rodzaju inwestycja w siebie. Odpowiedz

ann 10 lata temu

Wybielanie zębów za granicą jest obecnie tańsze niż w Polsce, wystarczy skorzystać z rabatu przy zakupach grupowych Odpowiedz

karola 11 lata temu

Polecam kliniki w Krakowie, sama w jednej wybielałam zęby przed ślubem i jestem bardzo zadowolona, a teraz mają jeszcze promocje, zobaczcie ich oferty na necie Odpowiedz

Ewa Majer 11 lata temu

Niełatwo pojąć dlaczego usługi w Polsce sa tak horendalnie wysokie! W Dublinie przywracanie naturalnego odcienia zębom metoda laserowa kosztuje od 90 do 150 euro , zależnie od tego jak sie ceni dentysta, czyli tyle ile wynosi dwudniowa najnizsza pensja. Zachowujac proporcje zabieg taki w Polsce powinien kosztowac okolo 200 zl. W Europie zachodniej stomatolodzy odchodza od praktyki wybielania zebow uważajac ją za inwazyjną i szkodliwą, dlatego w gabinetach dentystycznych, zgodnie z nowymi przepisami, nie wolno stosować nadtlenku wodoru w stezeniu wiekszym niż 6%. Byc może to tłumaczy powód, dla którego chetni na hollywoodzki usmiech odwiedzaja kraje, gdzie dostana to, o czym marzą, bo na pewno nie jest nim cena usług. P.S. Jestem bardzo ciekawa czy mój komentarz sie ukaże. Odpowiedz

Tourmedica do Ewa Majer 11 lata temu

Komentarz się ukaże ;) Ponieważ obserwujemy ceny usług medycznych w innych krajach to chcielibyśmy zauważyć, że ceny laserowego wybielania zębów w Irlandii spadły znaczenie dopiero w ostatnim okresie ( np ze 199 Euro na 85 Euro www.hollywoodsmileclinic.ie), jednak bez problemu znajdziemy laserowe wybielanie także za 399 EURO (www.thewhitehouse.ie), w Polsce w mniejszych miejscowościach czy nawet w Krakowie też można znaleźć laserowe wybielanie zębów za 400-500 zł Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Wybielanie zębów laserem - jednowizytowe

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…