Pessaroterapia w leczeniu nietrzymaniu moczu

Nietrzymanie moczu to bardzo krępująca dolegliwość, z którą zmagać może się nawet 20% kobiet po 40. roku życia. Jedną z wartych rozważenia, nieinwazyjnych metod terapeutycznych jest w tym przypadku pessaroterapia. Swoje działanie opiera ona na wykorzystaniu dopochwowych urządzeń o różnym kształcie i wielkości. Zapewniają one mechaniczne wsparcie narządów, zmniejszając w ten sposób przykre dolegliwości.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Zaburzenia statyki narządów miednicy mniejszej oraz wysiłkowe nietrzymanie moczu to jedne z najczęściej występujących chorób z kręgu uroginekologii. Dolegliwości te nierzadko kwalifikują się do leczenia operacyjnego, jednak - jak zgodnie twierdzi wielu lekarzy specjalistów - z uwagi na ryzyko powikłań w każdym przypadku powinno się najpierw rozważyć terapie najmniej inwazyjne. W przypadku nietrzymania moczu zaliczamy do nich m.in. biofeedback i pessaroterapię.

Czym jest pessaroterapia?

Pessar cewkowy

Jedną z metod pomocy kobietom borykającym się z wysiłkowym nietrzymaniem moczu jest pessaroterapia, czyli umieszczenie w pochwie specjalnych wkładek z antyseptycznego silikonu, zwanych pessarami. Mogą one mieć różne kształty i rozmiary (najczęściej pierścienia, talerzyka lub sześcianu), co pozwala na ich indywidualny dobór,  w zależności od uwarunkowań anatomicznych pacjentki oraz jej dolegliwości. Pessary mają za zadanie podtrzymywać kobiecy narząd rodny poprzez oparcie o mięśnie dna miednicy. Te wykorzystywane w przypadkach inkontynencji posiadają zgrubienie, podpierające dodatkowo cewkę moczową i zapobiegające mimowolnemu transportowi moczu z pęcherza do cewki.

Zdobądź voucher na wizytę antykoncepcyjną
Masz wątpliwości dotyczące
antykoncepcji?
Umów się na wizytę z voucherem -75 zł

Rodzaje pessarów na nietrzymanie moczu

Do pessarów najczęściej wykorzystywanych w przebiegu nietrzymania moczu należą:

  • Pessar cewkowy, który znalazł zastosowanie przede wszystkim w leczeniu nietrzymania moczu o charakterze wysiłkowym lub mieszanym. Zapobiega on ewentualnemu otwarciu górnej części cewki moczowej, do którego mogłoby dojść w przypadku znacznie zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej (np. podczas kaszlu).
  • Pessar pierścieniowy z możliwością odkształcania - zbudowany jest z aluminiowego rdzenia, który jest na tyle plastyczny, ze można go odkształcić w taki sposób, aby był idealnie dopasowany do warunków anatomicznych każdej pacjentki. Sprawdza się u kobiet, które cierpią na wysiłkowe nietrzymanie moczu, a w przeszłości przechodziły zabiegi operacyjne, w następstwie których powstały nieodwracalne zmiany anatomiczne.
  • Pessar kołnierzowy - z charakterystycznym zgrubieniem na okolicę cewki moczowej. Zalecany jest u pacjentek, które nie tylko cierpią na wysiłkowe nietrzymanie moczu, ale także na obniżenie ścian pochwy lub całkowite wypadanie tego narządu.

Właściwy dobór rozmiaru wkładki dopochwowej na nietrzymanie moczu jest niezwykle ważny i wymaga niekiedy kilku wizyt u lekarza oraz wykonania USG miednicy. Zbyt mały pessar nie będzie spełniał swego zadania i będzie wysuwać się z pochwy. Zbyt duży będzie stwarzał uczucie dyskomfortu, może utrudniać oddawanie moczu i będzie sprawiał kłopot przy zakładaniu i wyjmowaniu.

Pessaroterapia - opinie pacjentek

Opinie dotyczące pessaroterapii w większości są pozytywne. Do niezaprzeczalnych zalet tej metody leczenia nietrzymania moczu należą:

  • szeroka dostępność pessarów w gabinetach ginekologicznych i aptekach
  • szybki efekt terapeutyczny i stosunkowo wysoka skuteczność
  • mała inwazyjność i brak efektów ubocznych charakterystycznych dla farmakoterapii

Podczas wizyty w gabinecie pacjentka przechodzi szkolenie z zakresu prawidłowego zakładania i zdejmowania pessara. Nietrzymanie moczu jest dolegliwością, w przypadku której zwykle nie ma konieczności całodobowego noszenia wkładki. U kobiet cierpiących na mniej zaawansowaną formę inkontynencji, dopuszczalne jest zakładanie pessarów tylko w wybranych sytuacjach, np. podczas aktywności fizycznej. Zdecydowana większość specjalistów sugeruje także, aby przed stosunkiem płciowym usunąć pessar. Mimo, iż produkt wykonany jest z delikatnego, silikonowego tworzywa, jego długotrwałe noszenie wiąże się z ryzykiem występowania upławów, a nawet odleżyn. Właśnie dlatego, wszelkie niepokojące objawy należy natychmiast zgłosić lekarzowi prowadzącemu.

Pessar na nietrzymanie moczu - cena wkładki

Koszty związane z pessaroterapią obejmują cenę samej wkładki oraz wizytę lekarską, w trakcie której pacjentka uczy się samodzielnego zakładania i wyjmowania pessara. Za wkładkę zwykle trzeba zapłacić od 80 zł wzwyż. Na koniec warto dodać, że właściwie dobrany i dopasowany pessar jest nieodczuwalny podczas noszenia. Warunkiem niezaburzonego stosowania wkładki przez wiele lat są systematyczne kontrole ginekologiczne wg wskazań lekarza.


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

Kasia 7 lata temu

Polecam pessaroterapie jako metodę leczenia zaburzeń statyki narządów rodnych! :) Sama noszę pessar od ponad roku i jestem z tego bardzo zadowolona. Bardzo ważne jest, żeby jak najszybciej umówić się na wizyte u lekarza, by mógł on ocenić stan zdrowia i podjąć odpowiednie decyzje. W moim przypadku pessary sprawdziły się w 100% :) Polecam zapoznać się z tą metodą leczenia. Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie nietrzymania moczu metodą pessaroterapii

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…