Prosaki okolic intymnych

Obecność wszelkich zmian w okolicach narządów płciowych budzi często uzasadniony niepokój. Wiele osób uważa, że wszelkiego typu nabyte zmiany w obrębie prącia czy warg sromowych są przejawem niebezpiecznych chorób wenerycznych. Istnieje na szczęście całe mnóstwo niegroźnych schorzeń, które powodują jedynie dyskretne zmiany w tej okolicy naszego ciała.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Do takiej grupy zmian zaliczyć można właśnie prosaki okolic intymnych, przy czym warto wiedzieć, czym one tak naprawdę są. Prosaki to małe grudki, które są rodzajem naskórkowych lub podnaskórkowych cyst. Zazwyczaj mają barwę białą lub żółtą, a swoją wielkością nie przekraczają kilku milimetrów. Prosaki są efektem nadmiernego rogowacenia ujść mieszków włosowych przez co są twarde w dotyku. 

Zmiany te lokalizują się często w okolicach powiek, łuków brwiowych, na policzkach czy właśnie w okolicy narządów płciowych. Prosaki poza dyskomfortem psychicznym i estetycznym nie powodują żadnych innych dolegliwości, a pacjent sam powinien podjąć decyzję o ich ewentualnym usunięciu.

Co trzecia Polka rezygnuje z antykoncepcji
Odbierz
voucher -75zł

na wizytę antykoncepcyjną
Umów się na wizytę z voucherem -75 zł

Prosaki okolic intymnych - czym są i skąd się biorą?

Prosaki występują liczniej w okresie noworodkowym, ale w miarę dojrzewania gruczołów łojowych zazwyczaj ustępują one w przeciągu paru pierwszych tygodni życia. Nie ustalono jeszcze do końca etiologii powstawania prosaków. Nie reagują one leczenie zarówno przeciwwirusowe jak i przeciwbakteryjne.

Prosaki często pojawiają się u młodych mężczyzn już w okresie dojrzewania płciowego. Często lokalizują się one w okolicy worka mosznowego, skóry prącia, a także żołędzi. Większe zmiany tego rodzaju mogą uwypuklać się nawet ponad poziom powłoki skórnej. Prosaki okolic intymnych to zmiany twarde, niebolesne, nie dające żadnych dolegliwości. Nie utrudniają one przy tym jednocześnie zbliżenia płciowego obojga partnerów. 

Należy przy tym pamiętać, że obecność prosaków okolic intymnych może wywołać niepotrzebny stres u partnerki. Prosakami nie można się zarazić i nie są one manifestacją chorób wenerycznych. W związku z tym nie stanowią one żadnego zagrożenia dla drugiej osoby i nie należy się ich niepotrzebnie obawiać. Obecność prosaków okolic intymnych kobiety budzi u partnera podobne skojarzenia. U kobiet prosaki okolic intymnych lokalizują się najczęściej w obrębie warg sromowych, a sam ich rozmiar jest często mniejszy, niż u mężczyzn. Również w tym przypadku nie należy się ich obawiać. Prosaki w okolicy narządów płciowych budzą często niepokój co do bezpieczeństwa przebiegu ciąży. Dla pewności można upewnić się u lekarza czy stwierdzone zmiany skórne warg sromowych na pewno nie są przejawem innej choroby m.in. o etiologii zakaźnej. 

Leczenie prosaków okolic intymnych za pomocą różnych kremów, maści czy miejscowo działających preparatów nie przynosi często zadowalających efektów kosmetycznych. Pacjent nie powinien podejmować prób samodzielnego usunięcia prosaków. Skutecznym sposobem pozbycia się prosaków jest m.in. nakłuwanie i ewakuacja zawartości podnaskórkowej cysty. Zabiegi takie przeprowadza się z wykorzystaniem sterylnych narzędzi np. igły czy skalpela. Proces nacięcia i ewakuacji zawartości prosaka jest zazwyczaj bezbolesny lub mało bolesny, więc nie ma potrzeby stosowania znieczulenia.

Inną metodą leczenia prosaków jest ich elektrokoagulacja, która poprzez działanie prądem o wysokim napięciu powoduje uszkodzenie zmiany, który zazwyczaj znika ostatecznie w przeciągu paru dni. Zabiegi z użyciem elektrokoagulacji przeprowadza się często z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Nowoczesną techniką pozbycia się problemu prosaków okolic intymnych są zabiegi z użyciem energii lasera np. usuwanie prosaków laserem CO2. Należy przy tym pamiętać, że niezależnie od wybranej metody leczniczej, prosaki okolic intymnych mają tendencję na nawracania.

Zdarzyć się może stwierdzane zmiany w okolicy narządów płciowych wcale nie są prosakami. Niektóre zmiany w przebiegu chorób wenerycznych, szczególnie jeśli pojawiły się one nagle i stosunkowo niedawno, mogą swoim wyglądem przypominać prosaki. Inne objawy np. świąd, bądź zaczerwienie skóry również mogą świadczyć o tym, że nowo zaobserwowane zmiany wcale nie są prosakami. W takiej sytuacji warto zacząć od wykonania badań w kierunku zakażeń układu moczowo-płciowego, obejmujących między innymi choroby przenoszone drogą płciową. 

W takiej sytuacji warto zacząć od wykonania badań w kierunku zakażeń układu moczowo-płciowego, obejmujących między innymi choroby przenoszone drogą płciową. Wysyłkowy pakiet urogenitalny to badanie, które można wykonać w domu - sprawdź szczegóły! »

W wątpliwych przypadkach podejrzane zmiany powinien obejrzeć lekarz.

Bibliografia: "Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową" S.Jabłońska, S.Majewski

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Prosaki okolic intymnych - usuwanie laserem

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…