Prosaki u niemowląt - skąd się biorą

Niedoskonałości występujące na skórze noworodków i niemowląt często są zaskoczeniem dla rodziców. Krostki, grudki czy też liczne zaczerwienienia niejednokrotnie stanowią przyczynę stresu i niepokoju o zdrowie maluszka dla świeżo upieczonych mam i tatusiów. Istnieją jednak pewne zmiany skórne, np. prosaki, które ustępują samoistnie i nie należy się nimi przejmować.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Skóra noworodka i niemowlęcia znacząco różni się od skóry osób dorosłych. Podobnie jak wiele organów i układów maluszka, także i ona nie jest w pełni dojrzała, a co za tym idzie - nieprzystosowana do prawidłowego pełnienia wszystkich swoich funkcji. Przede wszystkim naskórek jest cieńszy i delikatniejszy niż u dorosłych, dlatego też nie stanowi wystarczającej ochrony przed substancjami toksycznymi czy lekami. Ponadto również gruczoły łojowe oraz potowe nie są w pełni rozwinięte, co sprzyja szybszemu odwadnianiu i przegrzewaniu. Pełną dojrzałość skóra uzyskuje dopiero ok. 2-3 roku życia. 

Niedojrzałość skóry noworodków i niemowląt sprzyja powstawaniu wielu zmian skórnych. Część z nich może świadczyć o chorobie, ale wiele jest tylko stanem przejściowym i nie powinna stresować młodych rodziców. Jedną z takich patologii skórnych są prosaki (łac. milia) nazywane czasami zaskórnikami noworodków (łac. comedones neonatorum).

Prosaki u niemowląt – co to takiego?

Prosaki to niewielkie, zwykle 1-2 mm, drobne torbiele zastoinowe, podnaskórkowe, które wypełnione są keratyną. Przyjmują formę białych grudek, które zlokalizowane są przede wszystkim na skórze twarzy i nosa, a rzadziej na tułowiu i narządach płciowych. Powstają one na skutek zaczopowania ujść mieszków włosowych. Według autorów podręcznika „Pediatria. Diagnostyka i leczenie” prosaki dotykają około 40% noworodków i niemowląt. Prosaki mogą pojawiać się również na błonach śluzowych jamy ustnej. Są one nieco większe od tych występujących na skórze i noszą nazwę pereł Epstaina. Statystyki, przytaczane w artykule „Dermatologia okresu noworodkowego – choroby skóry niewymagające leczenia” wykazują, że zmiany na błonach śluzowych występują u około 60-85% noworodków.

Podobnym schorzeniem jest rozrost gruczołów łojowych. Dotyczy on 20-50% nowonarodzonych dzieci. Charakteryzuje się występowaniem licznych 1-2 mm żółtawych grudek. W przeciwieństwie do prosaków, pojawiają się głównie na skórze nosa, a rzadko na policzkach czy czole. Powstają na skutek działania androgenów przekazanych w czasie życia łonowego. Prosaki należy odróżnić również od trądziku noworodków, w którego przebiegu mogą powstawać zaskórniki otwarte (czarne) i zamknięte (białe) oraz krostki. Nie towarzyszy im również charakterystyczny czerwony rumień dookoła zmiany, będący oznaką miejscowego stanu zapalnego.

Prosaki u niemowląt nie wymagają żadnego leczenia, podobnie jak rozrost gruczołów łojowych i większość przypadków trądziku noworodków. W przeciągu kilku pierwszych miesięcy grudki samoistnie pękają i oczyszczają się nie pozostawiając żadnych blizn. Należy jednak podkreślić, że liczne rozsiane zmiany lub utrzymujące się bardzo długo, mogą świadczyć o występowaniu niedorozwoju włosów. Prosaków nie wolno nakłuwać ani wyciskać, może to bowiem spowodować ciężkie zakażenie nie tylko skóry, ale ze względu na lokalizacje i niedojrzałość układu immunologicznego, nawet centralnego układu nerwowego. Ponadto sprzyja to powstawaniu blizn. Nie ma również konieczności stosowania żadnych maści czy specjalnych kremów. Należy tylko dbać o odpowiednią higienę skóry z użyciem kosmetyków do codziennej pielęgnacji maluszka.

W przypadku pojawienia się podrażnień można skorzystać z łagodzącej zasypki dla dzieci, która pomoże w rozwiązaniu problemu, np. łagodząca zasypka do ciała Sylveco dla dzieci - sprawdź cenę! »

Jeśli zmiany nie ustępują przez kilka miesięcy, są znacznie nasilone lub coś niepokoi rodziców należy skontaktować się z lekarzem pediatrą lub dermatologiem.

Źródła: Szczepski O., Walczak M., Zarys pediatrii. Podręcznik dla studentów medycyny, PZWL, Warszawa 1984; Hay W. et al., Pediatria. Diagnostyka i leczenie, Czelej, Lublin 2011; Brzeziński P., Dermatologia okresu noworodkowego – choroby skóry niewymagające leczenia, Przegląd Lekarski, 2009:66(9), 535-537

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Usunięcie prosaka

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…