Proteza stabilizowana na implantach

Proteza mocowana na kilku wkręconych na stałe w kość szczęki implantach stomatologicznych to jedno z popularniejszych rozwiązań stosowanych w przypadku całkowitego bezzębia. Dzięki mocnemu zahaczeniu nie przesuwa się, nie spada i nie wymaga podklejania. Jej zaletą jest także kilkukrotnie niższy koszt niż w przypadku bardziej zaawansowanych technik, opartych na stałych uzupełnieniach protetycznych.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Bezzębie, czyli całkowity brak uzębienia lub jego znacznej części (bezzębie częściowe) dotyka co czwartą osobę powyżej 65 roku życia. Za jego główną przyczynę uznaje się zaniedbanie leczenia próchnicy oraz zaawansowaną paradontozę. Wbrew pozorom, nie jest to problem wyłącznie estetyczny.

Ubytek nawet jednego zęba w sprawia, że pozostałe tracą stabilność i zaczynają się przemieszczać. Rozwija się także proces zaniku kości w okolicy zębodołowej, czyli w miejscu gdzie korzeń zęba łączył się wcześniej z kością szczęki. Oprócz miażdżenia i przeżuwania pokarmu zęby pełnią istotną rolę w procesie mowy, odpowiadając wraz z językiem i ustami za prawidłową wymowę głosek.

W przypadku pacjentów z bezzębiem utrudnione jest wykonanie i użytkowanie klasycznych protez całkowitych, zarówno górnej jak i dolnej, wykazujących tendencję do nadmiernej ruchomości, utrudniających gryzienie i nierzadko powodujących dolegliwości bólowe. Rozwiązaniem w tej sytuacji może być zastosowanie protez stabilizowanych implantami stomatologicznymi, czyli tytanowymi śrubami wkręcanymi chirurgicznie w w kość, których zadaniem jest zastąpienie naturalnego korzenia zęba. W przeciwieństwie do "zwykłych" protez są one znacznie stabilniejsze, zwiększają komfort żucia, a także umożliwiają łatwe wyjęcie do czyszczenia.

Proteza na implantach – przebieg i koszt leczenia

Procedura wykonania protez zębowych stabilizowanych implantami przeprowadzana jest w kilku etapach.

Pierwszym z nich jest wszczepienie (wkręcenie) w wyrostek zębodołowy dwóch, trzech lub czterech implantów, które zrastają się z kością w ciągu 2-3 miesięcy. Po tym czasie dziąsło jest ponownie nacinane a dentysta odkręca śruby zamykające i zakłada śruby gojące, których zadaniem jest wygojenie błony śluzowej nad implantem. Kilkanaście dni później także śruby gojące zostają odkręcone a w ich miejsce przykręca się tzw. filary kulkowe, które służą za podstawę mocowania protezy.

Kolejnym etapem leczenia jest pobranie od pacjenta wycisków na podstawie których technik-prtetyk wykonuje indywidualnie dobraną protezę. Może być ona mocowana do przygotowanych wcześniej implantów na dwa sposoby:

  • zatrzask typu "Locator" – łączy specjalny element w protezie (matrycę) z filarem przymocowanym do implantu (locatorem). Zabezpiecza on protezę przed przypadkowym wyczepieniem, natomiast pacjent bez zbędnego wysiłku i ryzyka dla implantów może ją wyjąć z ust w razie potrzeby.
  • belka Doldera – poprzeczna belka łącząca dwa implanty i elementy zatrzaskowe w protezie.

Proteza stabilizowana implantami może być wykonana w przypadku większości pacjentów z bezzębiem. Wymaga jednak wcześniejszej konsultacji i wykonania zdjęć RTG dla oceny warunków kostnych. Komfort takiego rozwiązania jest porównywalny ze znacznie droższym zabiegiem wstawienia mostów porcelanowych na implantach.

Ostateczny koszt zabiegu zależy przede wszystkim od ilości wszczepionych implantów. Przykładowa cena rozwiązania oferowanego przez gabinet w Warszawie, obejmującego dwa implanty (Zimmer lub 3i) oraz protezę to 7,8-8,9 tys. zł. W przypadku trzech implantów zapłacimy 10,5-12,1 tys. zł. Proteza na czterech implantach kosztować będzie 13,1-15,3 tys. zł.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Proteza zębowa stabilizowana na 2 implantach

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…