Zabieg rekonstrukcji nieprawidłowo wrastających rzęs

Rzęsy to drobne włoski pokrywające brzeg powieki górnej i dolnej. Ich zadanie polega na ochronie oka przed pyłem, brudem i drobnymi owadami. Swoją funkcję spełniają tylko prawidłowo ułożone rzęsy. Jeśli rosną w kierunku oka, to drażnią spojówkę i są przyczyną przewlekłych stanów zapalnych.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Rzęsy są jednym z elementów aparatu ochronnego oka, jednak nieprawidłowości w ich zakresie mogą prowadzić do powstawania podrażnień, a nawet uszkodzenia rogówki. Nieprawidłowy wzrost rzęs może być spowodowany wadą genetyczną. Wrodzona dwurzędowość rzęs jest dolegliwością dziedziczącą się autosomalnie dominująco, a jej objawy pojawiają się tuż po urodzeniu.

Dlaczego rzęsy wrastają?

Dwurzędowość rzęs (distichiasis) polega na tym, że z jednej cebulki włosowej wyrastają dwie lub wyjątkowo rzadko aż trzy rzęsy, w tym jedna skierowana jest do wewnątrz oka. Dwurzędowość nabyta spowodowana jest zaburzeniami w obrębie gruczołów Meiboma, które znajdują się wewnątrz tarczki powieki. Dotyczy zazwyczaj pacjentów po ciężkich oparzeniach twarzy. Natomiast przemieszczenie rzęs (ectopia cilii) dotyczy głównie pacjentów w starszym wieku. Jest schorzeniem nabytym i wynika z naturalnego procesu starzenia się tkanek. W tym wypadku rzęsy wrastają w kierunku worka spojówkowego i gałki ocznej, ale brzeg rzęsowy powieki ułożony pozostaje normalnie.

Uwaga: Rzęsy mogą wrastać, gdy występują nieprawidłowości w strukturze powiek lub rzęs. Również starzenie się skóry i powiek może wpłynąć na strukturę rzęs i ich kierunek wzrostu, co może powodować efekt rzęs rosnących w dół i prowadzić do wrastania.

Zrozumienie problemów z rzęsami - diagnoza i terapia

Objawy nieprawidłowego ułożenia rzęs są bardzo dokuczliwe. U pacjentów rozwija się przewlekły stan zapalny spojówek i brzegu rzęsowego powiek. Ponadto rzęsy nieustannie drażnią rogówkę i spojówkę doprowadzając do obrzęku spojówek, bólu gałki ocznej, łzawienia oraz stałego mrużenia oczu.

Symptomy niewłaściwego ustawienia rzęs mogą różnić się w zależności od rodzaju i stopnia problemu. Jest kilka powszechnych objawów, które mogą wystąpić:

  • Trichiasis - to stan, w którym rzęsy rosną w kierunku gałki ocznej, a nie na zewnątrz. Objawy tego stanu mogą obejmować drażnienie oka, uczucie piasku w oku, zaczerwienienie i łzawienie.

  • Distychiasis - w tym przypadku rzęsy rosną w dwóch rzędach, co może prowadzić do podobnych objawów jak trichiasis.

  • Ectropion - jest to stan, w którym powieka obraca się na zewnątrz, co może powodować, że rzęsy nie ułożą się prawidłowo i otwarcie powieki może być ograniczone. Objawia się to zaczerwienieniem, suchością oka i zwiększoną wrażliwością na światło.

  • Entropion - w przeciwnym razie niż w przypadku ectropionu, w entropionie powieka obraca się do środka, co może spowodować, że rzęsy będą drapać i podrażniać powierzchnię oka. Objawy obejmują ból, zaczerwienienie, łzawienie i uczucie ciała obcego w oku.

  • Blepharitis - to stan zapalny brzegów powiek, który może wpłynąć na rozmieszczenie rzęs. Objawy blepharitis mogą obejmować zaczerwienienie, obrzęk, łuszczenie się skóry, pieczenie i swędzenie.

Ważne: Najczęstsze objawy wrastających rzęs to zaczerwienienie oka, ból gałek ocznych, łzawienie oczu, uczucie piasku pod powiekami oraz swędzenie oczu.

Jak usunąć wrastające rzęsy?

Leczeniem z wyboru tej dolegliwości jest usunięcie wadliwie rosnących rzęs. Stosowanie miękkich soczewek kontaktowych przynosi krótkotrwałą poprawę i łagodzi objawy. Polecane jest przed zabiegiem usunięcia rzęs i pomaga uspokoić stan zapalny. Rzęsy można usunąć poprzez epilację mechaniczną pincetą, choć rzadko zabieg ten przynosi efekty na stałe.

Trwałe rezultaty daje elektroliza rzęs za pomocą prądu o niskim natężeniu, diatermia falami radiowymi prowadzącymi do przegrzania tkanek, krioepilacja przy pomocy mrożenia lub laseroterapia. U pacjentów starszych cierpiących dodatkowo na rozluźnienie powieki można przeprowadzić zabieg plastyczny polegający na wycięciu fragmentu powieki z nieprawidłowo wzrastającymi rzęsami. Takie postępowanie zapobiega jednocześnie wywinięciu powieki.

Rekonstrukcja nieprawidłowo wrastających rzęs zaliczana jest do drobnych zabiegów plastycznych. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 30-40 minut. W pierwszym etapie usuwa się nieprawidłowo rosnące rzęsy. U zdecydowanej większości pacjentów leczenie kończy się w tym miejscu, gdyż usunięcie rzęs drażniących oko całkowicie likwiduje dolegliwości. Pacjenci mogą zdecydować się na odbudowę usuniętych rzęs. Ten etap wykonuje się przeszczepiając zdrowe rzęsy lub włosy z innego miejsca.

Warto pamiętać: Usunięcie rzęs można przeprowadzić różnymi metodami, takimi jak epilacja mechaniczna pincetą, elektroliza, diatermia, krioepilacja lub laseroterapia. U pacjentów starszych z rozluźnieniem powieki można przeprowadzić zabieg plastyczny w celu usunięcia fragmentu powieki z nieprawidłowo rosnącymi rzęsami.

Laserowe usuwanie wrastających rzęs - ceny

W ośrodku Laser Lens w Gnieźnie cena operacji wrastających rzęs wynosi 500 zł. W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu usunięcie wrastających rzęs kosztuje 100 zł. Zabieg ten wykonywany jest laserem arganowym. Laserowa epilacja rzęs w Profesorskim Centrum Okulistyki w Gdańsku to koszt rzędu 250 zł.

Źródła:

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Zabieg rekonstrukcji nieprawidłowo wrastających rzęs

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…