Zabieg rekonstrukcji nieprawidłowo wrastających rzęs

Rzęsy to drobne włoski pokrywające brzeg powieki górnej i dolnej. Ich zadanie polega na ochronie oka przed pyłem, brudem i drobnymi owadami. Swoją funkcję spełniają tylko prawidłowo ułożone rzęsy. Jeśli rosną w kierunku oka, to drażnią spojówkę i są przyczyną przewlekłych stanów zapalnych.

Data aktualizacji
Czas czytania
4 min.

Rzęsy są jednym z elementów aparatu ochronnego oka, jednak nieprawidłowości w ich zakresie mogą prowadzić do powstawania podrażnień, a nawet uszkodzenia rogówki. Nieprawidłowy wzrost rzęs może być spowodowany wadą genetyczną. Wrodzona dwurzędowość rzęs jest dolegliwością dziedziczącą się autosomalnie dominująco, a jej objawy pojawiają się tuż po urodzeniu.

Dlaczego rzęsy wrastają?

Dwurzędowość rzęs (distichiasis) polega na tym, że z jednej cebulki włosowej wyrastają dwie lub wyjątkowo rzadko aż trzy rzęsy, w tym jedna skierowana jest do wewnątrz oka. Dwurzędowość nabyta spowodowana jest zaburzeniami w obrębie gruczołów Meiboma, które znajdują się wewnątrz tarczki powieki. Dotyczy zazwyczaj pacjentów po ciężkich oparzeniach twarzy. Natomiast przemieszczenie rzęs (ectopia cilii) dotyczy głównie pacjentów w starszym wieku. Jest schorzeniem nabytym i wynika z naturalnego procesu starzenia się tkanek. W tym wypadku rzęsy wrastają w kierunku worka spojówkowego i gałki ocznej, ale brzeg rzęsowy powieki ułożony pozostaje normalnie.

Uwaga: Rzęsy mogą wrastać, gdy występują nieprawidłowości w strukturze powiek lub rzęs. Również starzenie się skóry i powiek może wpłynąć na strukturę rzęs i ich kierunek wzrostu, co może powodować efekt rzęs rosnących w dół i prowadzić do wrastania.

Zrozumienie problemów z rzęsami - diagnoza i terapia

Objawy nieprawidłowego ułożenia rzęs są bardzo dokuczliwe. U pacjentów rozwija się przewlekły stan zapalny spojówek i brzegu rzęsowego powiek. Ponadto rzęsy nieustannie drażnią rogówkę i spojówkę doprowadzając do obrzęku spojówek, bólu gałki ocznej, łzawienia oraz stałego mrużenia oczu.

Symptomy niewłaściwego ustawienia rzęs mogą różnić się w zależności od rodzaju i stopnia problemu. Jest kilka powszechnych objawów, które mogą wystąpić:

  • Trichiasis - to stan, w którym rzęsy rosną w kierunku gałki ocznej, a nie na zewnątrz. Objawy tego stanu mogą obejmować drażnienie oka, uczucie piasku w oku, zaczerwienienie i łzawienie.

  • Distychiasis - w tym przypadku rzęsy rosną w dwóch rzędach, co może prowadzić do podobnych objawów jak trichiasis.

  • Ectropion - jest to stan, w którym powieka obraca się na zewnątrz, co może powodować, że rzęsy nie ułożą się prawidłowo i otwarcie powieki może być ograniczone. Objawia się to zaczerwienieniem, suchością oka i zwiększoną wrażliwością na światło.

  • Entropion - w przeciwnym razie niż w przypadku ectropionu, w entropionie powieka obraca się do środka, co może spowodować, że rzęsy będą drapać i podrażniać powierzchnię oka. Objawy obejmują ból, zaczerwienienie, łzawienie i uczucie ciała obcego w oku.

  • Blepharitis - to stan zapalny brzegów powiek, który może wpłynąć na rozmieszczenie rzęs. Objawy blepharitis mogą obejmować zaczerwienienie, obrzęk, łuszczenie się skóry, pieczenie i swędzenie.

Ważne: Najczęstsze objawy wrastających rzęs to zaczerwienienie oka, ból gałek ocznych, łzawienie oczu, uczucie piasku pod powiekami oraz swędzenie oczu.

Jak usunąć wrastające rzęsy?

Leczeniem z wyboru tej dolegliwości jest usunięcie wadliwie rosnących rzęs. Stosowanie miękkich soczewek kontaktowych przynosi krótkotrwałą poprawę i łagodzi objawy. Polecane jest przed zabiegiem usunięcia rzęs i pomaga uspokoić stan zapalny. Rzęsy można usunąć poprzez epilację mechaniczną pincetą, choć rzadko zabieg ten przynosi efekty na stałe.

Trwałe rezultaty daje elektroliza rzęs za pomocą prądu o niskim natężeniu, diatermia falami radiowymi prowadzącymi do przegrzania tkanek, krioepilacja przy pomocy mrożenia lub laseroterapia. U pacjentów starszych cierpiących dodatkowo na rozluźnienie powieki można przeprowadzić zabieg plastyczny powiek górnych czy plastykę powiek dolnych, polegające na wycięciu fragmentu powieki z nieprawidłowo wzrastającymi rzęsami. Takie postępowanie zapobiega jednocześnie wywinięciu powieki.

Rekonstrukcja nieprawidłowo wrastających rzęs zaliczana jest do drobnych zabiegów plastycznych. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 30-40 minut. W pierwszym etapie usuwa się nieprawidłowo rosnące rzęsy. U zdecydowanej większości pacjentów leczenie kończy się w tym miejscu, gdyż usunięcie rzęs drażniących oko całkowicie likwiduje dolegliwości. Pacjenci mogą zdecydować się na odbudowę usuniętych rzęs. Ten etap wykonuje się przeszczepiając zdrowe rzęsy lub włosy z innego miejsca.

Warto pamiętać: Usunięcie rzęs można przeprowadzić różnymi metodami, takimi jak epilacja mechaniczna pincetą, elektroliza, diatermia, krioepilacja lub laseroterapia. U pacjentów starszych z rozluźnieniem powieki można przeprowadzić zabieg plastyczny w celu usunięcia fragmentu powieki z nieprawidłowo rosnącymi rzęsami.

Laserowe usuwanie wrastających rzęs - ceny

W ośrodku Laser Lens w Gnieźnie cena operacji wrastających rzęs wynosi 500 zł. W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu usunięcie wrastających rzęs kosztuje 100 zł. Zabieg ten wykonywany jest laserem arganowym. Laserowa epilacja rzęs w Profesorskim Centrum Okulistyki w Gdańsku to koszt rzędu 250 zł.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Zabieg rekonstrukcji nieprawidłowo wrastających rzęs

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…