Korekcja powiek górnych

Starzenie jest naturalnym procesem fizjologicznym dotyczącym każdego człowieka. Wraz z rozwojem medycyny estetycznej dostępnych jest coraz więcej możliwości kosmetycznego opóźnienia tego procesu. Wśród zabiegów z tej dziedziny medycyny coraz większą popularność zdobywa plastyka powiek górnych, pozwalająca zachować młodszy wygląd twarzy na dłużej.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Korekcja powiek określana również jako blefaroplastyka jest zabiegiem chirurgicznym poprawiającym wygląd okolic oczu. Z biegiem czasu skóra powiek zaczyna tracić swą elastyczność robi się zwiotczała i rozciągnięta. Proces starzenia sprawia, iż powieki zaczynają stopniowo opadać co powoduje zmianę wyglądu twarzy, która przybiera postać zmęczonej oraz przygnębionej.

Problem nie obejmuje jedynie natury estetycznej, ale również zdrowotną. Opadająca powieka górna (łac. ptosis palpebrae) może mieć postać nie tylko nabytą, ale również wrodzoną i powodować zmniejszenie pola widzenia. Wówczas skutecznym sposobem eliminacji problemu może okazać się plastyka powieki górnej.

Według danych statystycznych przedstawionych przez Międzynarodowe Towarzystwo Chirurgii Plastycznej i Estetycznej (ISAPS) w 2013 roku blefaroplastyka była trzecim (za powiększaniem piersi i liposukcją) najczęściej wykonywanym zabiegiem na świecie z zakresu chirurgii estetycznej. Z szacunkowych badań wynika, iż zabiegowi korekcji powiek w 2013 roku poddało się około 1,38 mln osób. W dalszym ciągu najczęściej na zabieg decydują się kobiety, jednak zauważalny jest również wzrost zainteresowania zabiegiem wśród mężczyzn.

Korekcja powiek górnych może być wykonana zarówno u osób młodych jak i starszych. Pacjenci zdecydowani na zabieg powinni cieszyć się ogólnie dobrym stanem zdrowia oraz zrównoważeniem psychicznym. Na zabieg decydują się głównie osoby powyżej 35 roku życia, a w przypadku osób młodszych blefaroplastyka jest zazwyczaj wykonywana z powodu wrodzonych dyspozycji.

Przeprowadzenie plastyki powiek górnych jest zazwyczaj spowodowane:

  • nadmiarem skóry powiek górnych,
  • przepukliną tłuszczową,
  • ptozą,
  • rozbudowanym mięśniem okrężnym oka.

Zabieg korekcji powiek górnych

Plastyka powiek górnych może być przeprowadzona metodą klasyczną lub laserową. Dobór odpowiedniej techniki oraz szczegóły związane z zabiegiem omawiane są w trakcie konsultacji chirurgicznej. Pacjent powinien udzielić lekarzowi informacji dotyczących przyczyny wykonania zabiegu oraz oczekiwanych rezultatów. Ważne jest również poinformowanie o swoich dolegliwościach, przebytych chorobach oraz przyjmowanych lekach i witaminach.

Lekarz zobowiązany jest do wytłumaczenia przebiegu całej procedury, możliwych sposobach znieczulenia oraz ewentualnych powikłaniach. Kwalifikacja do plastyki powiek górnych powinna być poprzedzona badaniem okulistycznym, a mianowicie kontrolą pola widzenia, ostrości wzroku, ciśnienia śródgałkowego oraz badania mikroskopowego oczu za pomocą lampy szczelinowej. Ponadto konieczne jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych czyli morfologii, grupy krwi, poziomu elektrolitów, układu krzepnięcia.

Pacjentom zakwalifikowanym do zabiegu korekcji powiek górnych zaleca się odstawieniu leków rozrzedzających krew takich jak aspiryna na około 10 dni przed operacją. Dodatkowo wskazane jest wstrzymanie od spożywania alkoholu i palenia tytoniu. Ma to na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia powikłań związanych z krwawieniem, infekcjami oraz długotrwałym gojeniem ran.

Korekcja powiek górnych jest zabiegiem przeprowadzanym w znieczuleniu miejscowym i trwa około 90 minut. Cięcie wykonywane jest w miejscu naturalnego załamania powieki górnej. Chirurg usuwa fragment skóry oraz nadmiar tkanki tłuszczowej. Zamknięcie nacięć następuje za pomocą bardzo drobnych szwów. Zastosowane szwy pozwalają zminimalizować widoczność blizn, które znajdują się w naturalnym fałdzie powieki.

Korekcja powiek górnych może być także wykonana metodą laserową. Zaletą owej techniki jest mniejsza inwazyjność, szybszy proces gojenia ran oraz niewielkie krwawienie w trakcie i po zabiegu.

O chirurgicznej korekcji powiek górnych dla agencji informacyjnej Newseria Lifestyle wypowiada się specjalista z dziedziny chirurgii plastycznej Krzysztof Szymański:

Dobrze wykonana operacja jest szybkim zabiegiem dającym błyskawiczne efekty. Aktualnie mnóstwo pacjentów zgłasza się do chirurgów w celu skorygowania nadmiaru skóry powiek górnych. Część z nich to bardzo młodzi ludzie w wieku 25-35 lat. Druga grupa to ludzie, którzy przekroczyli 40-45 rok życia.

Ponadto jak zaznacza specjalista: W znacznej większości przypadków, czyli gdzieś między 80 a 95 proc., operacje korekcji powiek górnych wykonuje się ze względów medycznych. Obwisłość skóry powiek może być na tyle duża, że nadmiar skóry przechodzi poza brzeg rzęsowy powieki górnej. Według badań szybkości postępowania obwisłości skóry jest skorelowana z wadą wzroku, tudzież zaburzeniami widzenia.

Z reguły blefaroplastyka nie podlega refundacji przez NFZ. Wyjątek mogą stanowić sytuacje, kiedy zabieg jest konieczny z poważnych względów okulistycznych lub zaburzeń wrodzonych.

Pacjenci, którzy chcą się poddać korekcji powiek górnych mogą zgłosić się do kliniki prywatnej. Koszt zabiegu szacuje się w granicach 3000-5000 zł.

Źródło: portal medscape, http://www.mp.pl, http://www.lifestyle.newseria.pl, http://zdrowie.gazeta.pl.

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Plastyka powiek górnych

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 76

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…