W leczeniu otyłości na całym świecie bardzo popularna jest regulowana opaska żołądkowa, która została założona już kilkuset tysięcy pacjentom. w Europie stosowana jest od wielu lat. Również polscy chirurdzy proponują tą metodę swoim pacjentom.
Polskie zabiegi laparoskopowego założenia regulowanej opaski żołądkowej
W warszawskim Szpitalu Lux Med w Centrum Szpitalnej Terapii Otyłości lekarze chirurdzy wykonują zabiegi leczenia otyłości metodą laparoskopową, umieszczając na żołądku pacjenta opaskę regulowaną (AGB). Po zabiegu pacjent może skorzystać z pomocy psychologa oraz dietetyka i trenera żywienia, którzy pomagają w utrzymaniu prawidłowego żywienia a jednocześnie odpowiedniej masy ciała po operacji. Same zabiegi wykonują chirurdzy, m.in. prof. dr hab. n.med. Krzysztof Paśnik, specjalista chirurgii ogólnej oraz onkologicznej (obie specjalności II stopnia). Swoje doświadczenie zawodowe wzbogacał uczestnictwem w wielu kursach krajowych i zagranicznych, np. w 2005 „Bariatric Surgery" at the European School of Laparoscopic Surgery w Brukseli. Pan profesor specjalizuje się w technikach laparoskopowych.
W Szpitalu Centrum Medycznym Damiana w Warszawie, pacjenci cierpiący na otyłość, mogą umówić się na zabieg założenia przewiązki regulowanej na żołądek. Zabiegi takie, po uprzedniej konsultacji i kwalifikacji, wykonuje tutaj dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, specjalista chirurgii ogólnej (II stopnia od 1996 roku). Pan doktor jest pionierem techniki laparoskopowej z zakresu bariatrii w Polsce. Ma duże doświadczenie w leczeniu otyłości, co zostało zauważone przez Europejskie Towarzystwo Badań nad Otyłością (SCOPE European Fellow), przyznając mu specjalizację z zakresu leczenia otyłości. Niejednokrotnie przekazywał swoją wiedzę innym lekarzom, będąc współorganizatorem konferencji i kursów z dziedziny chirurgicznego leczenia otyłości.
Szpital Wojewódzki w Opolu dysponuje Oddziałem Chirurgii Ogólnej, gdzie lekarze chirurdzy wykonują zabiegi chirurgicznego leczenia otyłości. Jest to, oprócz laparoskopowego opasania żołądka regulowaną opaską żołądkową, także zabieg laparoskopowej resekcji mankietowej żołądka czy wytworzenie małego żołądka z zespoleniem z pętlą jelitową Roux-en-Y. Operacje wykonuje m.in. dr n. med. Janusz Pichurski, specjalista chirurgii ogólnej II stopnia od 1989 roku. Pan doktor przekazuje swoją bogatą wiedzę, działając jako konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii ogólnej dla województwa opolskiego.
Na Oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej w Szpitalu Specjalistycznego Centrum Medycznego w Polanicy Zdroju mogą zgłosić się pacjenci chorujący na otyłość. Tutaj lekarze wyleczą ich chirurgicznie nie tylko poprzez założenie laparoskopowo regulowanej opaski żołądkowej (system Lab-Band) ale także za pomocą innych zabiegów tj. założenie balona żołądkowego. Jednym z kadry specjalistów, wykonującym takie zabiegi, jest dr n. med. Stanisław Leśniak, specjalista chirurgii ogólnej (dyplom I stopnia w roku 1983, natomiast II stopnia w 1987 roku) oraz chirurgii naczyniowej.
W Ząbkowicach Śląskich znajduje się Gabinet Chirurgii Ogólnej i Medycyny Estetycznej Wellmed, gdzie chirurg wykonuje zabiegi założenia na żołądek silikonowej opaski najnowszej technologii czwartej generacji systemu – LAP-BAND AP firmy Allergan. Lekarz zakłada tą przewiązkę małoinwazyjnie, bo za pomocą laparoskopu a jest nim dr n. med. Paweł Szymański, specjalista chirurgii ogólnej od 2009 roku, który zdobywał doświadczenie praktyczne z tej dziedziny w klinikach polskich a także zagranicznych, np. w Messynie na Sycyli lub w Perugii we Włoszech (lata 2000-2001). Jednym z jego zainteresowań medycznych jest bariatria (chirurgiczne leczenie otyłości patologicznej).
Na Oddziale Chirurgii Ogólnej Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie działa Ośrodek Chirurgicznego Leczenia Otyłości. Tutaj lekarze chirurdzy zajmują się pacjentami z problemem patologicznej otyłości, wykonując zabiegi implantacji opaski żołądkowej regulowanej całkowicie metodą laparoskopową. Pracuje tutaj m.in. dr n. med. Roman Budziński, specjalista chirurgii ogólnej II stopnia od roku 1996.

