Dla kogo lifting twarzy i szyi?
Operacyjny lifting to zabieg przeznaczony dla osób, które chciałyby podciągnąć skórę na policzkach, unieść opadłe kąciki ust oraz luźną skórę pod linią żuchwy. Trwale utrzymać ją w górze potrafi tylko chirurg.
Wskazania do tradycyjnego liftingu twarzy i szyi to pojawienie się pod linią żuchwy tzw. chomików – fałdek zwiotczałej skóry po obu stronach podbródka, pogłębienie się fałd nosowo-wargowych oddzielających usta od policzków, pogłębienie się i utrwalenie „bruzd marionetki" poniżej kącików ust (na młodej skórze widać je tylko przy uśmiechu), a także opadnięcie kącików ust.
Przeciwwskazania do zabiegu
Każda ingerencja chirurgiczna wiąże się z pewnymi przeciwwskazaniami. W przypadku liftingu operacyjnego są to:
- ogólnie zły stan zdrowia,
- niewyleczona infekcja układu oddechowego,
- ropne zapalenie zatok,
- aktywne choroby wirusowe skóry, np. opryszczka,
- stany zapalne skóry w obrębie głowy,
- trądzik,
- skazy naczyniowe,
- cukrzyca,
- anemia,
- podatność na tworzenie się przerośniętych blizn.
Przed zabiegiem
Zanim zacznie się porządki z twarzą, warto dać sobie czas na porządki z zębami. Dobrze jest nie tylko je wyleczyć, ale też wyczyścić z kamienia. Zmniejszy się w ten sposób ryzyko infekcji pooperacyjnej.
Na dwa tygodnie przed operacją trzeba konsekwentnie schodzić ze słońca. Solarium? Nie ma mowy!
Na kilka dni przed liftingiem twarzy i szyi konieczna jest konsultacja lekarska. Lekarza trzeba poinformować o tym, jakie przyjmuje się aktualnie leki i w jakich dawkach, jakie przeszło się choroby i czy aktualnie jest się zdrowym, a także jakie miało się operacje plastyczne bądź zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.
W dniu zabiegu obowiązuje ścisła dieta. Między ostatnim posiłkiem – najlepiej lekkim – a podaniem narkozy ma upłynąć przynajmniej sześć godzin. Kobieta zgłaszając się do szpitala na operację powinna być bez makijażu, a mężczyzna ogolony. Oboje zostawiają biżuterię w domu, zwłaszcza kolczyki.
Tuż przed operacją pacjenci ponownie są badani.
Na czym polega lifting twarzy?
Lifting twarzy i szyi to długotrwała procedura, dlatego pacjent zostaje uśpiony. Ale i tak dostanie znieczulenie miejscowe – już w trakcie operacji. Kilka zastrzyków w policzki pozwoli mu znieść ból po wybudzeniu.
Bywają jednak przypadki liftingów bez narkozy. Zamiast niej stosuje się analgosedację – silną mieszankę „głupiego Jasia" z lekami przeciwbólowymi. Następnie chirurg nacina skórę z jednej strony twarzy, wzdłuż linii włosów i w naturalnych zagięciach ciała – tak, by potem łatwo było ukryć blizny. Oddziela ją od innych tkanek i unosi.
Chirurgiczny lifting twarzy nie polega tylko na naciągnięciu skóry. Tak robiło się tę operację sto lat temu, gdy została wymyślona. Od lat 70. wykonuje się również plastykę tkanki podskórnej, tzw. powięzi policzka. Daje to o wiele lepszy efekt, a w dodatku go utrwala.
Powięź bowiem rozciąga się słabiej niż skóra, więc dłużej pozostaje napięta. Metod jej napinania jest kilka. Chirurg dobiera je indywidualnie dla każdego pacjenta – już na stole operacyjnym, stosownie do okoliczności. Potem skórę naciąga się w górę i na boki. Jej nadmiar trzeba odciąć. Po nałożeniu szwów zakłada się dren, by usuwał z rany krew. Dopiero wtedy operowana jest druga połowa twarzy.
Opatrunek jest duży, bandaże odkrywają tylko oczy, nos i usta. Chodzi o to, by działał uciskowo, minimalizując ryzyko krwawienia. Cała operacja zajmuje od dwóch do pięciu godzin. Wybudzanie po niej – od kilku do kilkunastu godzin. Hospitalizacja – od trzech do pięciu dni.
Pierwszego dnia można już podnosić się z łóżka, a nawet chodzić. Drugiego jest zmiana opatrunku; przy okazji pacjent ogląda się w lustrze; widzi głównie obrzęki i siniaki. Trzeciego dnia ma odłączone dreny. Cały czas dostaje środki przeciwbólowe – stopniowo w coraz mniejszych dawkach.
Zalecenia pooperacyjne
Przede wszystkim nie wolno przez pierwsze dni wykonywać gwałtownych ruchów, schylać się, wychodzić na słońce, na mróz czy siedzieć w przeciągu.
Inne zalecenia to:
- unikać kąpieli w wannie,
- ranę delikatnie przemywać wodą z mydłem,
- przez pierwszy tydzień po operacji nie nakładać makijażu,
- po dziesięciu, czternastu dniach przyjść na zdjęcie szwów,
- dopiero tydzień później zacząć stosowanie maści na blizny,
- na trzy tygodnie powstrzymać się od wysiłku fizycznego,
- na sześć tygodni – od opalania się, solarium i sauny.
Opuchlizna i sińce mijają po jednym, dwóch tygodniach. Na pełny efekt zabiegu trzeba natomiast poczekać. Dopiero po dwóch, trzech miesiącach można sobie urządzić przed lustrem prezentację pt. "Lifting twarzy i szyi: przed i po".
Możliwe powikłania po liftingu
Na początku dokuczają pacjentowi obrzęk twarzy, sączące się rany, wrażenie napięcia skóry za uszami. Chyba najgorszy jest jednak brak czucia w zoperowanych miejscach. Na szczęście występuje nie u każdego. Wszystkie te dolegliwości mijają po jakimś czasie i trzeba je raczej zaliczyć do konsekwencji zabiegu, niż do powikłań.
Jednak komplikacje mogą się pojawić, tak jak w wielu innych zabiegach chirurgicznych. W przypadku liftingu twarzy i szyi są to:
- uszkodzenie nerwu twarzowego (dochodzi do niego na sali operacyjnej, w trakcie plastyki powięzi policzka),
- infekcja rany,
- krwotok,
- krwiak pooperacyjny,
- zbyt wolne gojenie,
- martwica skóry,
- ból,
- przebarwienia skóry,
- wypadanie włosów w sąsiedztwie blizny,
- rozrastające się blizny,
- depresja.
Korzyści z liftingu twarzy i szyi
Żeby spotęgować wrażenia odmłodzenia, można sobie jeszcze zrobić lifting czoła i skroni oraz korekcję powiek. Ale i bez tego efekt jest wyraźny – bardziej niż przy innych technikach odmładzania.
Rezultaty liftingu operacyjnego utrzymują się przez co najmniej 10 lat. Trzeba jednak dbać o siebie, np. utrzymywać stabilną wagę, fundować sobie od czasu do czasu zabiegi poprawiające jakość skóry, choćby z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego.
FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania o lifting operacyjny twarzy i szyi
Ile kosztuje lifting twarzy?
Ceny są bardzo różne. Najniższa to 3 tys. zł, najwyższa – 25 tys. zł.
Lifting twarzy – gdzie najlepiej?
To poważna operacja, niosąca ze sobą ryzyko uszkodzenia nerwu twarzowego. Dlatego najważniejsze jest, by zdecydować się na dobrego lekarza, chirurga plastycznego z dużym doświadczeniem.
Lifting twarzy – co to?
Lifting czyli podniesienie. To klasyczna operacja chirurgiczna. Najczęściej jest przeprowadzana pod narkozą. Chirurg nacina skórę na twarzy pacjenta wzdłuż jej naturalnych załamań i linii włosów. Oddziela ją od tkanek podskórnych, tzw. powięzi policzka. Napina te tkanki (do wyboru jest kilka technik), wyciągając je ku górze i na boki. Następnie robi to samo ze skórą, odcinając jej nadmiar. Twarz z wygładzoną, napiętą skórą wygląda młodziej.
Lifting operacyjny twarzy i szyi - opinie pacjentów
Poniżej przeczytasz opinie pacjentów, którzy zdecydowali się na lifting twarzy i szyi. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od osób, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.
Wynik zabiegu Liftingu twarzy, szyi i oczu przekroczył moje najskrytsze oczekiwania.
Umów wizytę!
Jeśli Ty także chcesz poddać się liftingowi operacyjnemu twarzy i szyi, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę spośród 55 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.
Zadzwoń do nas: (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)
Źródła:
- K. Padlewska, "Medycyna estetyczna i kosmetologia", Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2014, ISBN: 978-83-200-4483-6
- J.L. Pfenninger, G.C. Flower, A. Kaszuba, "Procedury zabiegowe i diagnostyczne w dermatologii i medycynie estetycznej", Urban & Partner, Wrocław, 2012, ISBN: 978-83-7609-730-5
- A. Przylipiak, "Medycyna estetyczna", Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2017, ISBN: 978-83-200-5383-8
- A. Przylipiak, M. Niczyporuk, E. Galicka, M. Donejko, E. Głażewska, K. Kakareko, J. Przylipiak, "Podstawy medycyny estetycznej", Kresowa Agencja Wydawnicza KAW, Białystok, 2014
- J. Holle, "Chirurgia plastyczna", Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 1996, ISBN: 978-83-200-4642-7
- Wikipedia, "Analgosedacja" (pl.wikipedia.org)
- Wikipedia, "Face lifting (chirurgia)" (pl.wikipedia.org)
- Wikipedia, "Lifting szyi" (pl.wikipedia.org)
3.7/5 (opinie 44)