Podczas masażu masażysta wykonuje określone ruchy, wywierając tym samym ucisk na tkanki. Robi to z odpowiednio dopasowaną siłą i tempem oraz zgodnie z przebiegiem mięśni, tkanek, naczyń krwionośnych i limfatycznych. Masaż może mieć cele relaksacyjne, lecznicze oraz przeciwobrzękowe. Jest również metodą przygotowania mięśni do wysiłku.
Jakie są rodzaje masażu?
Wyróżnić można wiele rozmaitych rodzajów masażu. Wynika to między innymi z jego rozpowszechnienia w różnych zakątkach świata. Masaż jest wykonywany w rozmaitych kulturach, stanowiąc na przykład element medycyny naturalnej czy fizjoterapii przeznaczonej dla sportowców. Jego różnorodność spowodowana jest także wielorakimi celami opisywanych zabiegów. Dzięki temu osoby potrzebujące relaksu bądź wymagające masażu ze względów zdrowotnych mają do wyboru między innymi takie masaże jak:
- masaż balijski,
- masaż relaksacyjny,
- masaż limfatyczny,
- masaż klasyczny,
- masaż ajurwedyjski,
- masaż leczniczy,
- masaż antycellulitowy,
- masaż kamieniami,
- masaż izometryczny,
- masaż odchudzający,
- masaż rehabilitacyjny,
- manualny drenaż limfatyczny,
- masaż sportowy.
Istnieją różne masaże, zaliczane zarówno do masaży ogólnych (masaż klasyczny), jak i masaży wyspecjalizowanych (np. masaż sportowy). Każdy z nich różni się od siebie przebiegiem, techniką masażu, a także środkami, które są wykorzystywane w trakcie jego przeprowadzania. W profesjonalnych gabinetach masażu można skorzystać między innymi z aromatycznego masażu skóry, a także masażu głowy, masażu placów, masażu łydek, masażu kręgosłupa szyjnego oraz masażu całego ciała.
Wskazania do masażu relaksacyjnego
Trudno wskazać na istnienie precyzyjnie określonych wskazań do przeprowadzenia masażu relaksacyjnego. Jego celem jest odpoczynek, uspokojenie i zregenerowanie osoby poddającej się wybranemu zabiegowi. Masaż relaksacyjny nie jest zabiegiem leczniczym. Oznacza to, że osoba, która chciałaby z niego skorzystać, nie potrzebuje żadnego skierowania od swojego lekarza. Poddają mu się te osoby, które mają na to ochotę i zależy im na uzyskaniu pozytywnych rezultatów zabiegu. Efektem masażu relaksacyjnego jest między innymi:
- zmniejszenie napięcia mięśniowego,
- zmniejszenie napięcia tkankowego,
- poprawa przepływu krwi i limfy,
- regulacja gospodarki wodnej organizmu.
Istnieją jednak konkretne przeciwwskazania do wykonania masażu relaksacyjnego. Jednym z nich jest choroba układu krążenia. Także u osób cierpiących na nowotwór choroba może stanowić przeszkodę do skorzystania z opisywanego zabiegu. Do pozostałych przeciwwskazań do wykonania masażu relaksacyjnego należy hemofilia, infekcja wirusowa, infekcja bakteryjna oraz inne choroby skóry.
Wskazania do masażu klasycznego

Wskazania do masażu klasycznego są bardzo podobne do wskazań wymienianych w kontekście masażu relaksacyjnego. W ich zakresie mieszczą się jednak dodatkowe dolegliwości, których eliminacja nie jest możliwa w przypadku zabiegu typowo relaksacyjnego. Wynika to z większej intensywności masażu klasycznego. Jego wykonanie zaleca się między innymi wtedy, kiedy dana osoba doświadcza następujących chorób czy dolegliwości:
- nerwica i stany lękowe,
- obniżony nastrój,
- bezsenność,
- bóle kręgosłupa,
- zmęczenie mięśni,
- stany po urazach,
- bóle mięśniowe,
- choroby reumatyczne,
- obrzęki.
Masaż klasyczny a relaksacyjny
Masaż klasyczny różni się od masażu relaksacyjnego w szczególności przebiegiem zabiegu, a tym samym specyfiką jego wykonywania. Pierwszy ze wskazanych masaży służy przede wszystkim regeneracji, drugi natomiast relaksacji. Niejednakowa jest więc typowa dla nich intensywność. W przypadku masażu klasycznego masażyści stosują przede wszystkim takie techniki pracy jak:
- technika głaskania,
- technika ucisków,
- technika rozcierania,
- technika ugniatania,
- technika wibracji,
- technika oklepywania,
- technika wałkowania,
- technika roztrząsania.
Masaż klasyczny a leczniczy
Niejednakowy jest także przebieg innych zabiegów zaliczanych do grupy masaży. Wyraźnie dostrzegalne różnice tkwią w szczególności pomiędzy masażem klasycznym i masażem leczniczym. Pierwszy z nich służy celom regeneracyjnym, drugi natomiast celom leczniczym. Masaż klasyczny stanowi zabieg wykonywany w ramach ogólnej terapii, która poprawia funkcjonowanie głównych układów organizmu. Z kolei podczas masażu leczniczego masażysta skupia się na konkretnych dysfunkcjach i bólach doświadczanych przez pacjenta. Jest stosowany między innymi w przypadku bólu mięśni czy bólu kręgosłupa.
Masaż klasyczny a sportowy
Czym innym jest również masaż sportowy, który stanowi osobną kategorię ofertową typową dla profesjonalnych gabinetów masaży. Celem masażu sportowego jest przywrócenie mięśniom sprawności. Wykonuje się go także po to, by poprawić krążenie krwi i limfy. Masaż sportowy skutkuje również dotlenieniem mięśni i skóry. Nie należy więc go utożsamiać z masażem klasycznym, który służy przede wszystkim ogólnej regeneracji.
Masaż klasyczny a choroba nowotworowa
Choroba nowotworowa może być przeciwwskazaniem do wykonania masażu klasycznego. Dlatego osoba, która na nią cierpi, przed udaniem się na wizytę do wybranego gabinetu masażu powinna skonsultować swoje plany z lekarzem prowadzącym. Przeciwwskazaniem do masażu klasycznego są również między innymi ostre i podostre stany zapalne w organizmie, a także zakażenia bakteryjne, grzybicze i wirusowe skóry.
Przeciwwskazania do masażu
Przeciwwskazania do masażu różnią się w zależności od wybranego zabiegu. W przypadku masażu klasycznego przeszkodą do jego wykonania mogą być między innymi choroby nowotworowe, zapalenia żył, żylaki i tętniaki, a także ostre i podostre zapalenia w organizmie. Masaż relaksacyjny natomiast nie jest możliwy w szczególności w przypadku chorób układu krążenia, chorób nowotworowych i hemofilii.
Źródła:
- Braun MB, "Introduction to Massage Therapy", Lippincott Williams & Wilkins, Philadelphia, 2008
- Hoyme R. J., "Klasyczne i nowoczesne techniki masażu. Wyeliminuj ból i stres dzięki odpowiednio dobranej metodzie", Wydawnictwo Vital, 2020
- Magiera L., "Relaksacyjny Masaż Leczniczy", BIO-STYL, Kraków, 2006
- Szuper W., "Wykonywanie różnych rodzajów masażu leczniczego", Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom, 2007
- Zborowski A., "Masaż klasyczny", AZ, Kraków, 1998
4.0/5 (opinie 1)