RIRS - kruszenie kamieni nerkowych - pytania pacjentów
Przedstawiamy poniżej 3 najczęściej pojawiających się pytań pacjentów o rIRS - kruszenie kamieni nerkowych. Przeczytaj odpowiedzi na najbardziej nurtujące kwestie na ten temat:
Rozbijanie kamieni nerkowych ultradźwiękami. Czy boli?
Zabieg z wykorzystaniem ultradźwięków jest bezbolesny. Jeśli podaje się krótkie znieczulenie, to głównie po to, by rozluźnić i wyciszyć pacjenta. Ból natomiast może się pojawić w rezultacie zabiegu, gdy rozkruszone kamienie są wydalane z organizmu wraz z moczem. Powód: przesuwając się w dół układu moczowego drażnią jego błonę śluzową.
ESWL. Jak wygląda?
Zabieg nie wymaga pozostania w szpitalu, przeprowadza się go w trybie ambulatoryjnym. Trwa mniej więcej godzinę. Pacjent jest na czczo. Leży na specjalnym stole, cały czas w bezruchu, oddychając płytko. Lekarz używa rentgena lub USG do zlokalizowania kamienia. Głowicę litotryptora ustawia w takim miejscu, by wiązka ultradźwięków trafiła w kamień. Litotryptor emituje wiązkę fal akustycznych, która rozbija tylko obiekty o dużej gęstości. Fala uderzeniowa skupia się na złogu i rozkrusza go na piasek. Ten wydalany jest z organizmu wraz z moczem przez kilka następnych dni, a czasem tygodni.
ESWL. Co to jest?
Extracorporeal Shock-Wave Lithotripsy to sposób rozbijania kamieni w nerce lub moczowodzie falą uderzeniową generowaną pozaustrojowo. Metoda jest mało inwazyjna, bezpieczna i bezbolesna.