Czy trycholog to lekarz?

Trycholog nie jest lekarzem medycyny. Trycholog to specjalista zajmujący się problemami włosów i skóry głowy, takimi jak wypadanie włosów, łupież czy nadmierne przetłuszczanie się skóry. Choć posiada wiedzę i doświadczenie w swojej dziedzinie, trycholog nie ma wykształcenia medycznego ani uprawnień do przepisywania leków na receptę czy wykonywania zabiegów medycznych.

Z czym do trychologa?

Kiedy pacjent może mieć pewność, że najlepszym specjalistą, który zaradzi jego problemom, jest trycholog? Taki, który np. obserwuje u siebie nadmierne wypadanie włosów. To z tą dolegliwością najbardziej kojarzony jest lekarz o tej specjalizacji. Łysienie, czyli postępujący zanik włosa w mieszku włosowym, jest dolegliwością skórną, która właśnie w tym obszarze wymaga podjęcia leczenia. 

Kolejnym z problemów, który może być poruszony w gabinecie trychologa, jest łupież. Ta objawiająca się poprzez gromadzenie się na włosach drobnych białych łupinek i wywołana przez nadmierne złuszczanie się naskórka dolegliwość może być wyleczona metodami trychologicznymi. 

Do trychologa należy udać się też wtedy, gdy zmagamy się z łojotokowym zapaleniem skóry (ŁZS), świądem lub z łuszczycą. A konkretniej wtedy, gdy objawy tych dermatologicznych schorzeń widoczne są na skórze głowy. 

Zadaniem trychologa jest przede wszystkim zdiagnozowanie danej dolegliwości i ustalenie strategii leczenia w celu jej wyeliminowania. Specjalista pomaga także w ustaleniu odpowiednich rozwiązań pielęgnacyjnych. Może on polecić odpowiedni dla pacjenta szampon, wcierkę lub inne kosmetyki używane w obrębie głowy.

Pamiętaj: Trycholog jest specjalistą, do którego warto się zwrócić w przypadku problemów z włosami i skórą głowy, takich jak nadmierne wypadanie włosów, łysienie, łupież, łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS), świąd czy łuszczyca.

Schorzenia leczone przez trychologa

Schorzenia i dolegliwości leczone przez trychologa obejmują:

  • łysienie
  • wypadanie włosów
  • łojotok skóry głowy
  • łupież
  • łuszczyca skóry głowy
  • egzema i atopowe zapalenie skóry
  • grzybice skóry głowy
  • łamliwość i kruchość włosów
  • nadmierna suchość lub odwodnienie skóry głowy
  • zaburzenia wzrostu włosów
  • podrażnienia i alergie skóry głowy
  • nadmierne przetłuszczanie się włosów
  • zaburzenia pigmentacji włosów

Trycholog czy dermatolog?

Wybór między trychologiem a dermatologiem zależy od rodzaju problemu, z jakim się zmagasz. Jeśli masz objawy sugerujące chorobę skóry lub poważne zaburzenia dotyczące włosów, najlepiej udać się do dermatologa, który jako lekarz może postawić diagnozę medyczną i zaproponować odpowiednie leczenie. Jeśli natomiast Twoje problemy dotyczą głównie pielęgnacji, kondycji włosów czy skóry głowy i nie wymagają interwencji medycznej, trycholog pomoże Ci dobrać odpowiednie metody i preparaty, aby poprawić ich stan.

Ważne: Trycholog pomaga również w doborze odpowiednich rozwiązań pielęgnacyjnych, takich jak szampony, wcierki i inne kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry głowy i włosów.

Jak wygląda konsultacja trychologiczna?

Tak jak podczas każdej wizyty lekarskiej, tak i wizyta u trychologa rozpoczyna się od wywiadu. W jego trakcie pacjent poprzez opowiedzenie o trapiącej go przypadłości, ukierunkuje lekarza pod kątem ewentualnej diagnozy. Gdy trycholog chce potwierdzić lub wykluczyć swoje przypuszczenia, wykonuje stosowne badania. Może to być:

  • trichoskopia - nieinwazyjne diagnozowanie skóry głowy i włosów oparte o działanie kamery, nazywanej trychoskopem. Umożliwia ona oglądanie obiektów w cyfrowym powiększeniu. Trycholog podczas trichoskopii może zdiagnozować np. łysienie plackowate;
  • trichogram - pobranie kilkudziesięciu lub ponad stu włosów wraz z cebulkami i obserwowanie ich pod mikroskopem;
  • fototrichogram - wykonanie całej serii zdjęć w ciągu 72 godzin. Podczas badania fotografowane obszary głowy powinny być ogolone. Zdjęcia są wnikliwie analizowane w celu ustalenia gęstości, grubości i dynamiki wzrostu włosa. 

Czy do trychologa trzeba mieć skierowanie?

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) nie refunduje wizyt u trychologa. Dlatego też, by udać się do tego specjalisty, nie trzeba posiadać stosownego skierowania, tak jak w przypadku konsultacji dermatologicznej. Trzeba jednak zapłacić. 

Ile kosztuje wizyta u trychologa?

Trycholog jako lekarz od skóry głowy za swe usługi pobiera określone sumy pieniężne. Nie istnieje natomiast jeden ogólnoobowiązujący cennik dla wszystkich specjalistów. 

Czy wiesz, że: W pewnych przypadkach pacjent może ubiegać się o dofinansowanie na wizytę trychologiczną. Zdarza się też, że placówki medyczne obejmują te świadczenia medyczne rabatem.

Statystycznie, usługi te wynoszą pacjentów od 100 do 350 złotych. Oczywiście stawka zależna jest od liczby badań, jakie zleci specjalista, a także od renomy jego gabinetu.