Rekonwalescencja po zabiegu podcięcia wędzidełka prącia

Zbyt krótkie wędzidełko napletkowe to - obok stulejki i skrzywienia penisa - najczęściej występujące nieprawidłowości w budowie anatomicznej prącia. Pacjenci poddający się chirurgicznej korekcie tego defektu, muszą pamiętać o kilku ważnych zasadach w okresie rekonwalescencji, aby w pełni cieszyć się z efektów zabiegu.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Wędzidełko napletkowe, łac. frenulum preputii, to niewielki, cienki fałd skórny, łączący napletek z żołędzią prącia. Skrócenie wędzidełka napletka może występować jako wada wrodzona lub nabyta, np. w wyniku wcześniejszych stanów zapalnych prącia. 

Zbyt krótkie wędzidełko prącia jest przyczyną bólu i dyskomfortu w obrębie penisa, co jest spowodowane niemożnością całkowitego odprowadzenia napletka i bolesnego pociągania żołędzi. Dolegliwości te nasilają się podczas wzwodu prącia, co znacząco utrudnia aktywność seksualną. Niektórzy pacjenci z tego powodu wręcz rezygnują ze współżycia płciowego, tym bardziej, że w trakcie stosunku istnieje ryzyko naderwania lub nawet całkowitego przerwania wędzidełka, co powoduje ból i krwawienie będące wskazaniem do pilnej interwencji chirurgicznej, ponieważ gojenie się naderwanego  i nie zeszytego wędzidełka prowadzi do wytworzenia blizn, jeszcze bardziej skracających wędzidełko, co powoduje nasilenie się dolegliwości. Ponadto, skrócenie wędzidełka napletkowego może utrudniać codzienne czynności higieniczne.

Jak postępować po zabiegu podcięcia wędzidełka prącia?

Leczeniem z wyboru krótkiego wędzidełka napletka jest interwencja chirurgiczna, polegająca na  poprzecznym przecięciu i podłużnym zeszyciu wędzidełka, co uwalnia napletek i wydłuża wędzidełko. Zabieg nazywany potocznie plastyką lub elongacją wędzidełka, przeprowadzany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym w trybie ambulatoryjnym, a jego wyniki są bardzo dobre, pod warunkiem stosowania się pacjenta do zaleceń pozabiegowych.

Przez pierwszych kilka dni po zabiegu pacjent może odczuwać dyskomfort, a okolice wędzidełka mogą być opuchnięte, co jest zupełnie normalne. Zaleca się stosowanie wazeliny (lub częściej maści z antybiotykiem) w okolicy szwów, co zapobiega przyleganiu operowanej okolicy do bielizny. W pierwszych dniach po zabiegu należy również zrezygnować ze zbyt obcisłej bielizny i ubrań, a także wzmożonej aktywności fizycznej. Obecnie najczęściej stosowane są szwy wchłanialne, dzięki czemu nie ma potrzeby ich ściągania.

W trakcie rekonwalescencji po zabiegu podcięcia wędzidełka prącia niezwykle istotna jest szczególna dbałość o higienę intymną, w tym przede wszystkim higienę operowanego miejsca. Zaleca się toaletę z użyciem szarego mydła lub naparu z rumianku oraz codzienne, bardzo delikatne  odprowadzanie napletka. Regularne odprowadzanie napletka zapobiega tworzeniu się blizn i ponownemu skróceniu wędzidełka. Ważne jest, aby w przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów, takich jak podwyższona temperatura, wzrost zaczerwienienia lub obrzęku operowanego miejsca, ropny wysięk, które świadczą o infekcji – bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Gojenie samej rany po zabiegu trwa zazwyczaj około tygodnia, jednak okres pełnej rekonwalescencji powinien trwać, w zależności od zdolności regeneracyjnych organizmu, do 5-6 tygodni. Ze względu na to, iż podczas wzwodu dochodzi do nadmiernego naciągania wędzidełka, przez cały okres rekonwalescencji należy powstrzymać się od wszelkich kontaktów seksualnych, które mogą prowadzić do infekcji oraz miejscowego podrażnienia. Dzięki zachowaniu wstrzemięźliwości seksualnej, rana pooperacyjna lepiej się goi oraz zwiększa się wytrzymałość na rozciąganie wydłużonego podczas zabiegu wędzidełka.

Odpowiednio przeprowadzona „rehabilitacja pozabiegowa”, polegająca przede wszystkim na dbałości o higienę oraz powstrzymywaniu się od współżycia, gwarantuje osiągnięcie zadowalających efektów po zabiegu podcięcia wędzidełka prącia.

Bibliografia: Ratajski: Stulejka i krótkie wędzidełko – wstydliwe choroby. Kwartalnik pacjenta, nr 28; www.eurologia.pl

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Podcięcie wędzidełka prącia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…