Usunięcie stulejki - chirurgiczne i farmakologiczne

Stulejka jest dość powszechnym problemem na całym świecie. Na terenach Europy, Azji, Ameryki Południowej i Środkowej obrzezanie noworodków nie jest rutynową procedurą, co wiąże się z częstszym występowaniem schorzenia u dzieci. Niemniej stulejka to nie tylko przypadłość najmłodszych pacjentów, bowiem dotyczy ona również dorosłych mężczyzn, a według dostępnych danych cierpi na nią około 10% męskiej populacji. Wyzwaniem dla współczesnych urologów i chirurgów jest odróżnienie patologicznej od tzw. fizjologicznej stulejki, co bezpośrednio wiąże się z odmienną charakterystyką postępowania leczniczego.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Zgodnie z dostępnymi statystykami 90% nowo urodzonych chłopców posiada fizjologiczną stulejkę, a wraz z upływem czasu stan ten ulega następującej zmianie: pod koniec pierwszego roku życia u 50% chłopców stwierdza się niemożność odciągnięcia napletka, a pod koniec 3 roku życia odsetek ten wynosi już około 10-20% i głównie tacy chłopcy trafiają pod obserwację chirurga dziecięcego.

Renomowany podręcznik Urologii Campbella tak określa zjawisko wrodzonej stulejki i fizjologię jej zaniku:

W chwili urodzenia u większości noworodków istnieje fizjologiczna stulejka lub niemożność odciągnięcia napletka. Spowodowane jest to naturalnym zlepem między napletkiem a żołędzią. W miarę wzrostu prącia w ciągu pierwszych 3-4 lat życia pod napletkiem gromadzą się złuszczone nabłonki (mastka) oddzielając stopniowo żołądź od napletka. Powtarzające się wzwody prącia powodują, że napletek stopniowo oddziela się od żołędzi. W wieku 3 lat ok. 90% napletków daje się odprowadzić, kolejne 10% odkleja się w następnych latach życia.

Stulejka u dorosłych mężczyzn jest najczęściej postacią nabytą. Wiąże się zazwyczaj z wszelakimi stanami zapalnymi napletka (różnego pochodzenia), alergicznymi zmianami na skórze prącia, łuszczycą czy innymi chorobami skóry. Słaba higiena i nawracające epizody zapalenia żołędzi (łac. balanitis) oraz  żołędzi i napletka (łac. balanoposthitis) to najczęstsze przyczyny wtórnej postaci stulejki. Ponadto samo wystąpienie stulejki wiąże się ze znacznymi zaniedbaniami higienicznymi i kolejnymi stanami zapalnymi żołędzi i napletka. Nieleczona może być przyczyną poważnych konsekwencji dla zdrowia mężczyzny. Udowodniono, że na podłożu stulejki mogą rozwijać się stany przedrakowe prącia, co w efekcie może również doprowadzić do nowotworu tego narządu. Może znacząco utrudniać oddawanie moczu, a w skrajnych przypadkach całkowicie uniemożliwiać mikcję.

Leczenie stulejki - chirurgiczne i farmakologiczne

Leczenie stulejki uzależnione jest od wieku pacjenta oraz od objawów towarzyszących temu schorzeniu. Można wyróżnić leczenie zachowawcze (farmakologiczne) – miejscowa aplikacja maści z glikokortykosteroidem (bethametazon, clobetasol) lub radykalne (operacyjne). Terapia przy użyciu sterydowych maści zarezerwowana jest tylko najmłodszym pacjentom i tylko u nich wykazują dobrą skuteczność. Stosowane w leczeniu stulejki u dorosłych mężczyzn nie przynoszą pożądanych rezultatów. Zaleca się by takie leczenie rozważyć u 4-letnich chłopców z nieodprowadzalnym napletkiem, u których nie występują dodatkowe objawy związane ze stulejką. Maść stosowana jest 2-3 razy dziennie przez 4 tygodnie. Jak mówią dostępne badania oceniające skuteczność zachowawczego leczenia stulejki u dzieci, terapia ta prowadzi do ustąpienia zwężenia napletka u około 90% badanych, a u prawie 50% doprowadziła do możności całkowitego jego odprowadzenia. Poza skutecznością, niezaprzeczalną zaletą tej metody jest bezpieczeństwo oraz uniknięcie bólu i stresu związanego z zabiegiem operacyjnym.

Powyższe leczenie farmakologiczne zadowalające rezulataty przynosi u dzieci i w tym okresie powinno być stosowane. W przypadku rozpoznania stulejki nabytej występującej u dorosłych mężczyzn konieczne jest leczenie operacyjne.

Zabieg chirurgicznego usunięcia stulejki jest postępowaniem z wyboru w przypadku dorosłych mężczyzn, u których leczenie zachowawcze nie przynosi efektu i operacja naprawcza jest jedynym skutecznym sposobem leczenia stulejki. Ponadto operacja konieczna jest bez względu na wiek w przypadku istotnych zaburzeń w oddawaniu moczu. Zabieg może polegać na prostym nacięciu blaszek napletka w miejscu zwężenia i następnym ich zszyciem bądź całkowitym usunięciu napletka, czyli obrzezaniu.

Zabieg leczenia stulejki jest przeprowadzany w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, co jednak w przypadku dorosłych mężczyzn wiąże się z koniecznością dość długiego oczekiwania na wykonanie zabiegu w państwowych placówkach. Pacjent chcący uniknąć czekania może zdecydować się na jedną z wielu ofert prywatnych klinik specjalizujących się w przeprowadzaniu tego typu zabiegów. Ceny takiego zabiegu mieszczą się w przedziale od 800 do 2500 zł. Porównując koszty tego zabiegu w polskich i zagranicznych klinikach można śmiało dojść do wniosku, iż Polska może konkurować o pacjenta z klinikami spoza naszego kraju. Dla przykładu zabieg chirurgicznego usunięcia stulejki w Niemczech wiąże się z wydatkiem rzędu 700–1000 euro, w Wielkiej Brytanii około £800–£1000, zaś w Stanach Zjednoczonych koszt plastyki napletka to średnio 2000$.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie stulejki

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…