Co to jest szydełkowanie żył?

Żylaki kończyn dolnych świadczą o nieprawidłowej kondycji naczyń żylnych i stanowią nie tylko problem kosmetyczny, ale również zdrowotny. Na szczęście rozwijająca się medycyna stwarza możliwości eliminowania tego defektu. Jednym ze sposobów leczenia żylaków kończyn dolnych jest szydełkowanie żył - miniflebektomia, zaliczana do tzw. chirurgii jednego dnia.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Żylaki kończyn dolnych dotyczą niemal 50% populacji i trzy razy częściej występują u kobiet. Powstają w następstwie niewydolności zastawek żylnych, co prowadzi do odwróconego przepływu krwi we wspomnianych naczyniach oraz ich stopniowe poszerzenie. Do ich rozwoju predysponują między innymi nadwaga, otyłość, mała aktywność fizyczna oraz przebyte ciąże. Pacjenci, zgłaszający się do lekarza z tym problemem, często skarżą się również na mrowienie, drętwienie i uczucie ciężkich nóg, świąd skóry, przebarwienia w okolicy kostek oraz skurcze mięśni łydek, pojawiające się zwykle po długotrwałym przyjmowaniu pozycji siedzącej lub stojącej. 

Żylaki kończyn dolnych można skutecznie leczyć przy zastosowaniu wielu technik zabiegowych, wśród których na uwagę zasługuje miniflebektomia. Przed przeprowadzeniem zabiegu warto wykonać USG Doppler naczyń żylnych, aby w odpowiedni sposób zaplanować leczenie i zredukować do minimum ryzyko rozwoju powikłań oraz nawrotu żylaków.

Na czym polega szydełkowanie w leczeniu żylaków?

Miniflebektomia, określana również jako szydełkowanie żył, to nowoczesna, małoinwazyjna procedura terapeutyczna, która polega na usunięciu zmienionych chorobowo, niewydolnych naczyń żylnych, przy pomocy specjalnych szydeł chirurgicznych. Ze względu na możliwość stosowania tej metody w warunkach ambulatoryjnych, stała się ona alternatywnym zabiegiem dla innych technik, przede wszystkim laserowej oraz klasycznej operacji żylaków.

Miniflebektomia przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym i trwa 20 - 40 minut. Nad zmienionymi chorobowo naczyniami żylnymi wykonuje się niewielkie (2-3 mm) nacięcia, wykorzystując w tym celu igłę lub nóż chirurgiczny. Następny etap polega na usunięciu żylaków, przy pomocy szydełka chirurgicznego lub tzw. haczyka, po wcześniejszym odsunięciu otaczających tkanek. Mikronacięcia zazwyczaj nie wymagają szwów, wystarczające jest bowiem ich zamknięcie pojedynczym plastrem steri - strip. Po zakończonej procedurze na kończynę zakładana jest wcześniej dopasowana opaska uciskowa, którą należy nosić przez okres 2 - 4 tygodni. W okresie pozabiegowym mogą pojawić się niewielkie krwiaki, które samoistnie wchłaniają się w ciągu kilkunastu dni, a sporadycznie występujące dolegliwości bólowe ulegają redukcji pod wpływem środków przeciwbólowych.

Niewątpliwą zaletą miniflebektomii jest:

  • małoinwazyjność
  • możliwość stosowania znieczulenia miejscowego

Daje to duży komfort pacjentowi, ponieważ pozwala uniknąć pobytu w szpitalu i umożliwia niemal natychmiastowy powrót do codziennej aktywności. Ponadto, użycie narzędzi mikrochirurgicznych nie pozostawia blizn, dając tym samym doskonały efekt kosmetyczny w porównaniu z innymi metodami, co bez wątpienia jest dużym atutem tej techniki.

Ze względu na bezpieczeństwo zabiegu, szydełkowanie żył można z powodzeniem stosować u osób starszych, u których często współistnieją inne schorzenia obciążające. Co więcej, opisywana metoda terapeutyczna niejednokrotnie jest cennym uzupełnieniem innych technik, takich jak skleroterapia czy laseroterapia, co znacznie poprawia skuteczność leczenia przewlekłej niewydolności żylnej. Miniflebektomia może być również jedyną metodą usunięcia żylaków, jednak warto pamiętać, że wybór terapii w każdym przypadku uzależniony jest od indywidualnych predyspozycji pacjenta. 

Źródło: Josef E. Fischer, "Chirurgia. Chirurgia naczyniowa", wyd.1, Warszawa, ISBN: 978-83-61104-80-3

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Miniflebektomia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 33

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…