Konsultacja flebologiczna - na czym polega?

Mimo iż pajączki, żylaki i przebarwienia na nogach można łatwo ukryć pod ubraniem, nie należy ich ignorować. Ich wystąpienie nie jest bowiem wyłącznie defektem estetycznym, ale sygnałem rozwijającej się choroby naczyń żylnych. Wiele wątpliwości w tym zakresie może rozwiać konsultacja flebologiczna, na którą warto się udać nawet wówczas, gdy nie odczuwamy dolegliwości bólowych, związanych ze zmianami tego rodzaju.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Flebolog to lekarz zajmujący się chorobami naczyń żylnych. W ostatnich latach w skutek rozwoju różnych małoinwazyjnych technik leczenia żylaków oraz niewydolności żylnej, jego rola nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ te metody mogą nie być znane przez lekarzy o szerszej specjalności (m.in. chirurgia, lekarz rodzinny). Powodowana przez żylaki „ciężkość nóg”, towarzyszące im przebarwienia skóry, a w skrajnych przypadkach – trudno gojące się owrzodzenia nie tylko pogarszają naszą jakość życia, ale są powodem wstydu i długiego ukrywania problemu pod ubraniem. Tymczasem istnieją liczne sposoby by leczyć niewydolność żylną – i pozbyć się szpecących żylaków oraz pajączków, oraz boleśnie opuchniętych nóg. Informacji na ten temat może nam udzielić właśnie specjalista flebolog.

Jak przebiega konsultacja flebologiczna?

Podczas konsultacji flebologicznej zbierany jest wywiad lekarski. Pozwala to ustalić początek, a często również – przyczynę problemu, co ułatwia ustalenie planu terapeutycznego. Istotne są czynniki takie jak aktywność fizyczna, warunki pracy, występowanie żylaków w rodzinie. Czasami poszerzone żyły zaczynają być widoczne u kobiet w ciąży, kiedy odpływ krwi żylnej z nóg jest utrudniony. Lekarz z pewnością zapyta również o nałogi pacjenta, gdyż choroby flebologiczne występują częściej u osób, sięgających po tytoń.

Etapy wizyty u flebologa

Następnym etapem konsultacji flebologicznej jest oglądanie kończyn dolnych. Ich wygląd pozwala określić, jak bardzo zaawansowana jest choroba, a także pomaga we wstępnym wyborze metody usunięcia poszerzonych naczyń. Decydujące znaczenie mają również badania wykonywane w trakcie konsultacji. Dawniej wykonywano próby, które polegały na bandażowaniu, oraz odpowiednim ustawianiu kończyny, w celu określenia czy występuje cofanie się krwi żylnej (refluks), a zatem – czy zapobiegające temu zjawisku zastawki są wydolne. Za ich pomocą można był również określić miejsce, w którym powstaje refluks żylny. Dzisiaj te próby zostały wyparte przez nieinwazyjne, ale odznaczające się znacznie większą precyzją badania USG Doppler żył, czyli metodę obrazowania za pomocą ultradźwięków. Na ekranie za pomocą kolorów są uwidaczniane przypływy żylne, można również sprawdzić elastyczność ich ścian, a także określić, jaki jest stan zastawek.

Warto wiedzieć: Dużą zaletą badania USG Doppler jest również możliwość uwidocznienia skrzeplin krwi w żyłach głębokich, których fragmenty mogą się odrywać tworząc materiał zatorowy w płucach, co grozi powikłaniem niebezpiecznym dla życia - zatorowością płucną.

Kwalifikacja do zabiegu flebologicznego

Po wykonaniu badań, lekarz powinien móc potwierdzić, lub wykluczyć chorobę naczyń żylnych, oraz zaproponować metodę leczenia. To dobry moment, aby zadać pytania, np. dotyczące jej kosztu, ilości wymaganych zabiegów, oraz możliwych komplikacji. Warto dowiedzieć o możliwość wykonania mniej inwazyjnych procedur np. laserowego usuwania żylaków, ponieważ czas rekonwalescencji jest znacznie krótszy niż w przypadku klasycznej operacji żylaków („stripping”), co będzie bardzo ważne dla osób aktywnych. Lekarz może zalecić również przyjmowanie leków, które usprawnią przepływ krwi w żyłach i złagodzą objawy związane z opuchlizną nóg.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Konsultacja flebologiczna

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…