Konsultacja laryngologiczna - jaki jest jej przebieg?

Otolaryngolodzy to specjaliści od chorób m.in. uszu, gardła i krtani. Przeprowadzane przez nich badanie laryngologiczne wyróżnia się wśród innych badań lekarskich m.in. używanymi do tego celu narzędziami. Choć mogą one wzbudzać niepokój u pacjentów, konsultacji laryngologicznej nie trzeba się bać - wszelkie wątpliwości i lęki powinny zostać rozwiane dzięki zapoznaniu się z tym, jak taka konsultacja przebiega.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Laryngologia stanowi jedną z podstawowych specjalizacji medycznych. Lekarze, zajmujący się tą dziedziną, interesują się głównie stanem zdrowia i chorobami struktur, zlokalizowanych w obrębie głowy i szyi. Diagnozują oni i leczą zaburzenia dotyczące krtani czy gardła, zajmują się też problemami związanymi z uszami. 



Każdą specjalność medyczną cechuje swoisty dla niej przebieg badania lekarskiego. Nie inaczej jest w przypadku wizyty u laryngologa – choćby ze względu na położenie badanych w jej trakcie narządów, w trakcie konsultacji wymagane jest zastosowanie specjalnego sprzętu. Co ciekawe, w niektórych przypadkach zupełnie wystarczająca jest konsultacja laryngologiczna online.

Jak przebiega konsultacja laryngologiczna?

Konsultację laryngologiczną można podzielić na dwie części: badanie podmiotowe (tzw. wywiad lekarski) oraz przedmiotowe. Pierwsze z wymienionych stanowi początkowy etap wizyty w gabinecie lekarskim. Polega ono na zadaniu pacjentowi szeregu pytań. Najistotniejsze dotyczy tego, z jakim to problemem dana osoba zgłasza się do laryngologa. Aby móc trafnie postawić diagnozę, specjalista najprawdopodobniej będzie zadawał szereg dość szczegółowych pytań, dlatego też nad pewnymi aspektami warto się zastanowić jeszcze przed przekroczeniem progu gabinetu. Przykładami takowych są następujące:

  • od kiedy występuje dany problem,
  • jakie objawy są z nim związane, czy są jakieś czynniki, które przynoszą ulgę lub odwrotnie – jakie sytuacje pogarszają przebieg problemu,
  • czy podobny stan wystąpił kiedykolwiek w przeszłości.
Pytania mogą dotyczyć też innych schorzeń obecnych u pacjenta, przyjmowanych przez niego leków oraz przebytych hospitalizacji.


Po przeprowadzeniu wywiadu można przejść do drugiej części konsultacji laryngologicznej: badania przedmiotowego. Kolejność poszczególnych czynności może być różna w zależności od tego, jaki dokładnie problem występuje u chorego. Pacjenta nie powinna zdziwić latarka znajdująca się na lekarskiej głowie: stanowi ona bowiem, wraz z lusterkiem, podstawowe wyposażenie laryngologa.

W trakcie wizyty u laryngologa wziernikowane jest gardło oraz struktury krtani (w tym fałdy głosowe). Badanie to nie zawsze jest przyjemne – w razie występowania u pacjenta znacznego odruchu wymiotnego możliwe jest zastosowanie miejscowego znieczulenia. Tutaj pojawia się uzasadnienie, dlaczego tak ważny jest wywiad lekarski. Jeżeli pacjent doświadcza problemów z głosem, a wykonuje zawód związany z częstym mówieniem (np. jest nauczycielem), to lekarz podczas wziernikowania może poszukiwać ewentualnych guzków w okolicy fałdów głosowych. Z kolei przy skargach chorego na częste bóle gardła oceniane będą wykładniki potencjalnego stanu zapalnego.

Laryngolog ocenia również struktury nosa (określa się to jako rynoskopię), oprócz tego uwaga kładziona jest też ku uszom. Najpierw uważnie oglądane są ich zewnętrzne części, następnie wziernikowana jest błona bębenkowa (odbywa się to w trakcie tzw. rynoskopii). W niektórych gabinetach wykonywana jest także ocena słuchu - dokonywane może to być przy pomocy specjalnych urządzeń, podczas tzw. audiometrii.

Konsultacja laryngologiczna może odbywać się w ramach NFZ, wymagane jest jednak posiadanie na nią skierowania. W przypadku wyboru prywatnej opieki medycznej, pacjenci muszą liczyć się z poniesieniem kosztów w różnej wysokości. Przykładowo, w Gliwicach cena wizyty u laryngologa rozpoczyna się od 60 zł, z kolei w Warszawie koszt odwiedzenia tego specjalisty to minimum 120 złotych.

Źródła: www.entnet.org; www.aboto.org

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Konsultacja laryngologiczna

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…