Leczenie jaskry laserem

Jaskra jest chorobą, która prowadzi do zaburzenia pola widzenia, a w zaawansowanym stadium może stać się przyczyną utraty wzroku. W leczeniu stosuje się farmakoterapię, laseroterapię oraz zabiegi chirurgiczne. Leczenie przy pomocy lasera argonowego lub neodymowego pozwala na skuteczne i stosunkowo szybkie obniżenie ciśnienia śródgałkowego, co spowalnia uszkadzanie nerwu wzrokowego. Nie da się całkowicie wyleczyć jaskry, jednak wdrożenie odpowiedniego leczenia spowalnia jej postęp i pogarszanie wzroku.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Jak podaje prof. dr hab. Jerzy Szaflik wraz z współautorami artykułu "Jaskra", zamieszczonego w czasopiśmie "Przewodnik Lekarza", na jaskrę choruje 1,5% osób po ukończeniu 40 roku życia i aż 10% osób, które osiągnęły 80 lat. W krajach o wysokim stopniu rozwoju, jaskra jest przyczyną 10% przypadków całkowitej utraty wzroku.

Jaskra jest to choroba narządu wzroku, której istotą jest występowanie podwyższonego ciśnienia śródgałkowego. Utrzymujące się wysokie ciśnienie w gałce ocznej oddziałuje na nerw wzrokowy, który z biegiem czasu ulega coraz poważniejszemu uszkodzeniu. Kolejnym etapem jest destrukcja włókien światłoczułych, tworzących siatkówkę. W konsekwencji dochodzi do zaburzenia pola widzenia.

Ciśnienie śródgałkowe jest wypadkową prędkości wytwarzania i odpływu cieczy wodnistej oka. Płyn jest wytwarzany w ciele rzęskowym, a odpływa przez otworki beleczkowania, znajdujące się w kącie przesączania, utworzonym przez rogówkę i tęczówkę. Wyróżnić można dwa główne typy jaskry: jaskrę otwartego kąta, gdzie otworki beleczkowania są niedrożne oraz jaskrę zamkniętego kąta, w której rogówka zrasta się z tęczówką i blokuje odpływ cieczy wodnistej.

 Rozwój technologii laserowych w okulistyce

Lasery są wykorzystywane w okulistyce stosunkowo niedługo. Jak podają autorzy pracy "Update on Laser Trabeculoplasty" , która ukazała się w "Middle East African Journal of Ophthalmology", zabieg trabekuloplastyki laserowej pierwszy raz w 1974r opisali Worthen i Whickham. Pięć lat później Wise i Witter opublikowali badanie, w którym wykonali zabieg przy pomocy lasera argonowego (ALT). Laser neodymowy do leczenia jaskry zaczęto wykorzystywać w 1998 r., kiedy to Latina wraz z współpracownikami wykonał zabieg selektywnej trabekuloplastyki (SLT).

Laser w leczeniu jaskry - zastosowanie, efekty i potencjał terapeutyczny

Leczenie laserowe jest wykorzystywane zarówno w leczeniu jaskry zamkniętego jak i otwartego kąta przesączania, jeśli lekarz prowadzący uzna, że tego typu terapia przyniesie oczekiwany efekt. Z artykułu "Jaskra" autorstwa prof. dr hab. Marii Hanny Niżankowskiej opublikowanym w portalu mp.pl dowiadujemy się, że zastosowanie trabekuloplastyki we wczesnym stadium zaawansowania jaskry, powoduje spadek ciśnienia śródgałkowego o 25 - 30%. Umożliwia to spowolnienie postępu choroby, a w wielu przypadkach pozwala na ograniczenie farmakoterapii.

Ważne: Jaskra w późnym stadium może prowadzić do trwałych uszkodzeń nerwu wzrokowego, które mogą ograniczyć możliwość poprawy ostrości widzenia nawet po laserowej korekcji.

W leczeniu jaskry wykorzystywany jest laser argonowy (ALT) lub neodymowy Nd- YAG (SLT). Zaletą tego drugiego jest możliwość ponowienia zabiegu w sytuacji, gdy pierwszy okazał się niewystarczający. W czasopiśmie "Journal of Glaucoma" ukazał się artykuł "Argon versus selective laser trabeculoplasty in younger patients: 2-year results", w którym opisano badanie, które miało na celu porównanie skuteczności obu laserów. Otrzymane wyniki pozwoliły na wyciągnięcie wniosku, że po upływie 2 lat od zabiegu nie obserwuje się różnic we wzroście ciśnienia śródgałkowego między zastosowaniem lasera argonowego oraz neodymowego u młodych pacjentów.

Uwaga: Wybór między laserem neodymowym a argonowym w leczeniu jaskry zależy od wielu czynników, takich jak charakterystyka jaskry, indywidualne cechy pacjenta i preferencje lekarza. Oba lasery mają swoje unikalne cechy i potencjał terapeutyczny.

Zastosowanie różnych laserów w leczeniu jaskry - ALT vs. SLT

Różnice w sposobie osiągnięcia zwiększenia odpływu cieczy wodnistej, wynikające z zastosowania różnych laserów opisała Krystyna Czechowicz-Janicka w artykule "Selektywna trabekuloplastyka laserowa (SLT) w leczeniu jaskry z pierwotnie otwartym kątem - doświadczenia własne", który ukazał się w kwartalniku "Okulistyka". Istotą zabiegu laserem argonowym (ALT) jest poszerzenie przestrzeni międzybeleczkowej w wyniku tworzenia się blizn i powstania koagulacji w powierzchownych warstwach beleczkowania. Zastosowanie lasera neodymowego powoduje zmniejszenie oporu cieczy wodnistej poprzez wywołanie zmian w komórkach śródbłonka.

Warto wiedzieć: Laser argonowy i laser neodymowy mają różne mechanizmy działania, jednakże obydwie procedury prowadzą do zwiększenia odpływu cieczy wodnistej, co niweluje ból gałek ocznych, problemy z widzeniem w nocy, ból głowy lub migrenę, zaczerwienione oko, nudności, wymioty oraz inne stwierdzone przyczyny jaskry. 

Przeciwwskazania do laserowego leczenia jaskry - jakie czynniki brać pod uwagę?

Istnieje niewielka ilość przeciwwskazań do trabekuloplastyki laserowej. Jest ona przeciwwskazana w zaawansowanej jaskrze, kiedy przewidywany spadek ciśnienia wewnątrzgałkowego jest zbyt mały w stosunku do oczekiwań. Od zabiegu należy także odstąpić, gdy istnieje prawdopodobieństwo uszkodzenia nerwu wzrokowego wskutek gwałtownego pozabiegowego wzrostu ciśnienia w gałce ocznej. Do najważniejszych przeciwwskazań należy również występowanie stanu zapalnego lub wynaczynionej krwi w obrębie gałki ocznej oraz przymglenie rogówki.

Zwróć uwagę na: Trabekuloplastyka laserowa może być mniej skuteczna w zaawansowanym stadium jaskry, gdy istnieje znaczne uszkodzenie nerwu wzrokowego.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Trabekuloplastyka laserowa

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…