Leczenie kataru siennego laserem

Katar sienny, zwany też alergicznym nieżytem nosa, to dokuczliwa dolegliwość, będąca efektem reakcji organizmu na alergeny zawarte w pyłkach roślinnych. Najczęstszą metodą leczenia jego objawów jest farmakoterapia z wykorzystaniem leków antyhistaminowych i sterydów. Jeżeli nie przynosi ona spodziewanych efektów przeprowadzić można zabieg laserowego zmniejszenia objętości małżowin nosowych.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Katar sienny (nieżyt nosa) jest sezonową reakcją alergiczną, spowodowaną wdychaniem pyłków drzew, traw oraz innych roślin, ale także zarodników pleśni i grzybów. Układ odpornościowy chorego mylnie uznaje je za szkodliwe czynniki atakujące organizm i wytwarza nadmierne ilości przeciwciała IgE w celu zwalczenia "intruza".

IgE stymuluje uwalnianie histaminy, aby spłukać zarodniki, co powoduje podrażnienia dróg oddechowych i w efekcie (występujące w różnym stopniu nasilenia) objawy takie jak:

  • katar wodnisto-śluzowa wydzielina z nosa
  • łzawienie oczu
  • swędzenie w nosie i gardle, a czasami nawet w uszach
  • bóle głowy
  • utratę węchu i smaku
  • ból twarzy spowodowany zablokowaniem zatok

W leczeniu objawów kataru siennego powszechnie wykorzystuje się farmakoterapię, opartą na lekach antyhistaminowych, zmniejszających przekrwienie błon śluzowych nosa, a także lekach przeciwleukotrienowych (zapobiegających napadom astmy) oraz zażywanych doustnie kortykosteroidach. W przypadkach współistniejącej wczesnej postaci astmy i atopowego zapalenia skóry wskazane jest przeprowadzenie odczulania (immunoterapia alergenowa).

Jeżeli leczenie farmakologiczne nie przynosi spodziewanych rezultatów, coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest zabieg zmniejszenia objętości małżowin nosowych laserem, co zwykle rozwiązuje problem kataru siennego na co najmniej kilka lat.

Laserowa terapia w leczeniu kataru siennego

Najczęściej używanymi w laserowej chirurgii małżowin nosowych jest laser diodowy biostymulujący, tzw. low-level laser therapy (LLLT) oraz chirurgiczny laser CO2 i neodymowo-yagowy (Nd:Yag). Różnią się one między sobą długością emitowanej fali i mocą urządzenia.

Przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym zabieg polega na wprowadzeniu do nosa włókna światłowodowego lasera, które emituje energię powodującą tworzenie się małych blizn i zrostów, które na stałe ściągają przerośnięte tkanki, zmniejszając ich objętość. W tkankach dochodzi do stymulacji mięśni gładkich, zwiększonej resorpcji wysięków oraz zwiększenia przepływu krwi przez naczynia. Obrzęki ulegają zmniejszeniu, nos zostaje odblokowany, ułatwione zostają procesy jego osuszania i oczyszczania, zmniejsza się ilość zalegającej wydzieliny. Pełny efekt zabiegu uzyskuje się po ok. miesiącu i utrzymuje się on przez okres kilku lat.

Zgodnie z dostępnymi danymi, ponad 85% pacjentów poddających się procedurze laserowej terapii niezżytu nosa odczuwa zdecydowaną poprawę a przypadki wymagające ponownego przeprowadzenia zabiegu są nieliczne.

Procedura nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia a jej przeprowadzenie w prywatnej klinice laryngologicznej wiąże się z wydatkiem ok. 1 tys. zł.


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie kataru siennego laserem

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…