Witrektomia oka - prywatnie czy na NFZ?

Witrektomia jest zabiegiem operacyjnym polegającym na usunięciu za pomocą narzędzi mikrochirurgicznych schorzeń siatkówki i ciała szklistego gałki ocznej. Dla wielu osób, zwłaszcza starszych, jest zabiegiem ostatniej szansy na poprawę widzenia a często też jedyną skuteczną metodą leczenia. Niestety, czas oczekiwania na zabieg refundowany przez NFZ wynieść może w skrajnych przypadkach nawet 6 lat.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Słowo „witrektomia” oznacza usunięcie – wycięcie ciała szklistego (galaretowatej substancji wypełniającej największą przestrzeń gałki ocznej – komorę ciała szklistego). Na bazie tej czynności dokonuje się niezbędnych "napraw" w jej obrębie.

Wskazania medyczne do witrektomii oka

Trudno byłoby wymienić wszystkie wskazania medyczne do przeprowadzenia witrektomii, ponieważ ich liczba ciągle wzrasta. Jako najczęstsze powody wskazywane są m.in.:

  • odwarstwienie siatkówki

  • krwawienia do gałki ocznej, które nie wchłaniają się samoistnie, np. w wyniku powikłań cukrzycy

  • przenikające urazy gałki ocznej oraz stany pourazowe oka

  • niektóre zmiany powstające w następstwie zwyrodnienia siatkówki oka związanego z wiekiem

  • powikłania wcześniej wykonanych zabiegów na oku: stany zapalne, krwotoki, jaskra następowa i inne

Ważne: Witrektomia jest operacją oczu wykonywaną przez wykwalifikowanych chirurgów okulistycznych i jest stosowana w przypadku poważnych problemów zdrowotnych oczu, takich jak odwarstwienie siatkówki, krwawienia do ciała szklistego, usunięcie ciała szklistego, a także innych schorzeń wymagających interwencji chirurgicznej.

Jak przebiega procedura witrektomii?

Procedura przeprowadzana jest w trybie ambulatoryjnym i polega na wykonaniu 3-4 linijnych nacięć twardówki o długości od 0,5 do 1 mm, przez które lekarz wprowadza do gałki ocznej narzędzia mikrochirurgiczne i substancje niezbędne do przeprowadzenia zabiegu. Zależnie od powodu operacji, po usunięciu ciała szklistego gałka oczna wypełniana jest: jałowym płynem o odpowiednim składzie lub mieszaniną gazów rozprężających (SF6 - sześciofluorek siarki, C3F8 - oktafluoropropan) – ulegają one z upływem czasu wymianie na płyn wytwarzany przez struktury wydzielnicze oka, albo też specjalnym olejem silikonowym - nie ulega wymianie i musi zostać po pewnym czasie chirurgicznie usunięty.

U niektórych pacjentów, zależnie od oczekiwanych rezultatów, wykonuje się jednocześnie z witrektomią inne zabiegi, np. usunięcie zaćmy, założenie opaski lub plomby wgłębiającej ścianę gałki ocznej. Efektem witrektomii jest:

  • poprawa i stabilizacja ostrości widzenia
  • spowolnienie procesów chorobowych
  • niedopuszczenie do zaniku gałki ocznej
  • odtworzenie warunków anatomicznych gałki ocznej w przypadku urazów

Uwaga: Witrektomia polega na usunięciu ciała szklistego, przezroczystej substancji wypełniającej wnętrze oka. Jest głównie stosowana do leczenia takich schorzeń oka jak odwarstwienie siatkówki czy krwawienia do ciała szklistego. Można ją przeprowadzać równocześnie z zabiegiem usuwania zaćmy.

W NFZ czy prywatnie?

Według opublikowanego w 2019 r. raportu Fundacji Watch Health Care, czas oczekiwania na zabieg w publicznym szpitalu, finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, wynosił od 1 miesiąca w Piotrkowie Trybunalskim do 72 miesięcy we Wrocławiu.

W przypadku niektórych schorzeń (np. odwarstwienia siatkówki) kilkanaście lub kilkadziesiąt miesięcy oczekiwania może spowodować nieodwracalne szkody, z utratą wzroku włącznie. Dla wielu pacjentów witrektomia jest zabiegiem ostatniej szansy na poprawę widzenia.

Alternatywą dla NFZ i długich kolejek jest wizyta w prywatnej placówce medycznej, co jednak wiąże się z wydatkiem rzędu 6-8 tys. zł. Przykładowe ceny zabiegu witrektomii z dostępu tylnego zaczynają od ok. 6 tys. zł w klinice Okulus w Bielsku-Białej, 7 tys. zł w warszawskiej klinice Lexum i 8 tys. zł w poznańskim Centrum Okulistycznym Św. Jerzego.

Kredyty dla zdrowia - jak pacjenci radzą sobie z kosztami opieki medycznej

Pacjenci nie dysponujący wystarczającą ilością środków finansowych często wspomagają się kredytami bankowymi aby ratować zdrowie. Pożyczki medyczne ma w swojej ofercie coraz więcej banków. Ich oprocentowanie wynosi zwykle 7-16% a czas spłaty od 12 do 60 miesięcy.

Inną opcją mogą być Zdrowe Ratki - produkt ułatwiający pacjentom korzystanie z usług placówki poprzez rozłożenie płatności na raty 0% lub raty niskoprocentowe na 6 - 48 miesięcy.

"Nie wiemy, ilu pacjentów bierze kredyty, ponieważ jest to załatwiane poza naszą firmą. Niemniej jednak w rejestracji pacjenci pytają o taką możliwość" - przyznaje Maciej Kudła, pełnomocnik zarządu do spraw komunikacji i informacji gdańskiego szpitala Swissmed.

Tendencję do wzrostu finansowania pożyczkami zabiegów w prywatnych placówkach zauważa także Fundacja Watch Health Care, monitorująca zmiany w dostępie do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych.

"To zjawisko nasila się od kilku lat i wynika stąd, że państwo tylko na papierze gwarantuje pacjentom bezpłatne leczenie. W rzeczywistości ograniczenia w dostępie do leczenia są coraz większe. Czas oczekiwania na świadczenia gwarantowane ciągle się wydłuża" - mówi dr Krzysztof Łanda, prezes Fundacji.

Źródła:


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (4)

nydd 6 lata temu

zdiagnozowano mnie 7 maja w Słupsku, a dziesiątego miałam zabieg w Poznaniu na NFZ. Wszystkim doradzam Poznań. Odpowiedz

majster 6 lata temu

Co to za farmazony !!!?? Ja dostałem pilne skierowanie na operację siatkówki i w Gdansku chcieli mnie operować na drugi dzień, ale niestety dostałem infekcji dróg odechowych i przelozyli mi to o 8 dni... Ludzie nie czytajcie tych bzdur !!! Jak ktoś ma poważną sytuacje to nikt nie zwleka z operacją!!! Odpowiedz

ja do majster 5 lata temu

masz racje jesli to nagly przypadek operacja jest na drugi dzien bezplatnie. nikt nie czeka. Odpowiedz

Haidin 7 lata temu

Pacjent z odklejona siatkowka czekajacy kilka miesiecy na operacje ma male szanse na odzyskanie wzroku za to Panstwo Kaczynscy na koszt panstwa beda mieli drugi pogrzeb.Niemcy nie musza w tych przypadkach nigdzie jezdzic u siebie w kraju wykonuje sie to natychmiast i koszt pokrywa kasa chorych. Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Witrektomie

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…