Proteza jądra firmy Coloplast

Wskazania do zabiegu wszczepienia protez lub protezy jądra to przede wszystkim względy estetyczne, mające na celu przywrócenie naturalnego wyglądu worka mosznowego. Znajdują zastosowanie u mężczyzn, którzy utracili jedno lub oba jądra na skutek wypadku, nowotworu lub wad wrodzonych. Do najbardziej znanych producentów tego rodzaju implantów zaliczana jest firma Coloplast.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Pierwszego opisanego w literaturze medycznej zabiegu wszczepienia sztucznej protezy jądra wykonanej z vitalium (stopu kobaltu, chromu, molibdenu i niklu) dokonali w latach 40. XX wieku amerykańscy lekarze Girsdansky i Newman. W następnych latach udoskonalano techniki operacyjne, jak również testowano nowe materiały do wytwarzania implantów – leucyt, szkło, akryl i polietylen. Doprowadziło to ostatecznie do opracowania stosowanych do dnia dzisiejszego implantów skladających się z silikonowej powłoki i wypełnionych żelem silikonowym lub solą fizjologiczną.

Wskazaniami do zabiegu wszczepienia protez jąder są m.in:

  • Rekonstrukcja po operacji wycięcia jednego lub jąder
  • Rekonstrukcja pourazowa
  • Korekcja asymetrii
  • Wady genetyczne

U transseksualistów typu kobieta-mężczyzna i chorych z obojnactwem zabieg ten jest jednym z etapów rekonstrukcji męskich zewnętrznych narządów płciowych.

Procedura wszepienia implantu jest zabiegiem stosunkowo prostym, dającym dobre efekty i obarczonym minimalnym ryzykiem powikłań. Przeprowadzana jest zwykle w znieczuleniu miejscowym nasiękowym z użyciem 1-2% roztworu ligocainy i trwa ok. 30-40 minut. Worek mosznowy jest nacinany z boku u podstawy w celu wytworzenia loży do której wprowadzany jest następnie implant. Po umieszczeniu, zależnie od wybranej techniki operacyjnej, jest on mocowany szwem do dna moszny lub pozostawiany "luzem" a moszna zszywana i opatrywana.

Operacja taka korzystnie wpływa na poprawę własnego wizerunku, samoocenę oraz pożycie intymne mężczyzn.

Coloplast – protezy jąder wypełnione solą fizjologiczną

Amerykański koncern medyczny Coloplast oferuje pod marką Torosa® implanty jąder dla dorosłych i dzieci. Wypełnione są one roztworem soli fizjologicznej i dostępne w czterech rozmiarach (extra small, small, medium i large). Mają one budowę analogiczną do powszechnie stosowanych implantów piersi u kobiet oraz rozmiary, wagę i konsystencję zbliżoną do naturalnych jąder. Bezpieczeństwo ich stosowania zostało potwierdzone licznymi badaniami klinicznymi, raportami medycznymi oraz certyfikatem amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA).

Ile kosztuje wszczepienie implantu jądra?

Wszczepienie protezy jądra jest formalnie zabiegiem refundowanym przez NFZ, ale wycena procedury nie pokrywa kosztu zakupu implantu, ani kosztów wykonania operacji i hospitalizacji, dlatego też zdecydowana większość oddziałów urologicznych w Polsce nie przeprowadza tej operacji. Usługa jest natomiast oferowana przez wiele klinik, gdzie jej szacunkowy koszt waha się w przedziale 3500-4000 zł za jeden implant (w przypadku wszczepienia dwóch implantów cena wyniesie ok. 6000 zł). Placówkami wykonującymi tego rodzaju zabieg to m.in. Klinika Chirurgii Plastycznej i Estetycznej dr Piotra Skupina oraz klinika Solumed w Poznaniu oraz Ośrodek Chirurgii Plastycznej dr Macieja Kuczyńskiego w Rzeszowie i Lublinie.

Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

czytelnik artykułu 5 lata temu

Coloplast to firma Duńska. Odpowiedz

Operacja wszczepienia implantu jądra

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…