Usunięcie garbu nosowego

Popularność operacji plastycznych nosa

Z roku na rok zwiększa się liczba osób, zainteresowanych zabiegami z dziedziny chirurgii plastycznej. Moda na idealny wygląd, dopracowany w każdym calu, skłania do poprawiania urody zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Naukowcy z Uniwersytetu Barkcley przewidują, iż zabiegi z medycyny estetycznej w perspektywie najbliższych 5-10 lat staną się na tyle powszechne, że nie będą się różniły od wizyty u fryzjera lub kosmetyczki. 

Według publikacji Międzynarodowego Towarzystwa Estetycznej Chirurgii Plastycznej, w 2013 roku na całym świecie wykonano ponad 23 miliony zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Największą ilość operacji plastycznych przeprowadzono w Brazylii oraz Stanach Zjednoczonych. Jednym z najczęstszych zabiegów była korekcja nosa, określana jako rhinoplastyka. Na poprawę tej części twarzy zdecydowało się niemal 955 tys. osób z czego 72 % stanowiły kobiety, a 28% mężczyźni. Z danych statystycznych, zaprezentowanych przez BAAPS – British Association of Aesthetic Plastic Surgeons, wynika z kolei, iż operacja plastyczna nosa cieszy się równie wielkim zainteresowaniem wśród Brytyjczyków. W roku 2012 korekcja nosa zajmowała w Wielkiej Brytanii piąte miejsce spośród najczęściej wybieranych przez kobiety zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej, natomiast u mężczyzn procedura ta znalazła się na miejscu pierwszym.

W Europie na zabiegi z dziedziny chirurgii plastycznej, w tym korekcję nosa, najczęściej decydują się nasi zachodni sąsiedzi. Według danych American Society for Aestetic Plastic Surgery, ilość przeprowadzanych operacji plastycznych nosa każdego roku ulega wzrostowi. Przykładowo, w roku 2012 na chirurgiczną poprawę kształtu nosa zdecydowało się o 14% więcej osób niż w roku 2011. W Polsce nie są prowadzone oficjalne statystyki, dotyczące poszczególnych zabiegów chirurgii plastycznej. Z przedstawianych szacunkowo danych wynika, że ogólna ilość procedur może kształtować się w zakresie 25-35 tysięcy rocznie. Najczęściej w Polsce przeprowadzana jest plastyka piersi. Korekcja nosa znajduje się w naszym kraju na drugim miejscu pod względem popularności.

Zgodnie z danymi, prezentowanymi przez American Society of Plastic Surgeons, plastyka nosa jest zabiegiem, na który najczęściej decydują się osoby w wieku od 20 do 29 lat. W takiej grupie wiekowej znalazła się 1/3 osób, które poddały się korekcji nosa. Chirurgiczna poprawa kształtu nosa jest również popularna wśród trzydziestolatków, którzy stanowią około 24% oraz czterdziestolatków, którzy obejmują 20% operowanych. Pacjenci powyżej 50 roku życia stanowią około 10% osób poprawiających tę część twarzy, natomiast osoby bardzo młode do 19 roku życia około 15%.

Przyczyny chirurgicznej korekty nosa, w tym jego garbu

Główną przyczyną operacji plastycznej nosa jest defekt estetyczny. Część pacjentów decyduje się na rekonstrukcję nosa, którego kształt uległ zmianie w wyniku urazu, lub na operację korygującą wady rozwojowe twarzoczaszki. U znacznej większości pacjentów zabieg jest podyktowany powodami czysto estetycznymi. Takim osobom zwyczajnie przeszkadza wygląd nosa, co często powoduje obniżoną samoocenę. Korekcja nosa może być przeprowadzana z powodu zbyt dużych skrzydełek nosa (tzw. nos murzyński), krzywizny, nadmiernej wielkości jak i długości, obszerności lub opadania czubka nosa, asymetryczności nosa oraz nieestetycznego garbu nosa. Zdarzają się osoby, u których poszczególne defekty współistnieją ze sobą. Często zdarza się, iż u pacjentów, oprócz defektu wizualnego nosa, pojawiają się też inne problemy związane z wadą anatomiczną i dysfunkcjonalnością, takie jak zaburzenia oddychania, które są wynikiem nieprawidłowej budowy przegrody nosowej. Wówczas operacja plastyczna nosa pozwala nie tylko uzyskać pożądany wygląd nosa ale również przywraca zaburzone wcześniej funkcje.

Nos, ze względu na swoje położenie, które obejmuje centralną, najbardziej wysuniętą część twarzy, jest narażony na wiele urazów. Zazwyczaj do uszkodzeń dochodzi na skutek różnych wypadków, bójek jak i podczas uprawiania sportów. Mniejsze urazy z reguły nie powodują zmian w konstrukcji nosa. Inaczej jest w przypadku złamania lub pęknięcia wówczas wygląd nosa ulega zniekształceniu i może wymagać zabiegu rekonstrukcji.

Najczęściej operacja plastyczna nosa dotyczy usunięcia jego garbu. Według powszechnej opinii nos garbaty stanowi najmniej pożądany profil nosa, dlatego też tak wiele osób decyduje się na jego chirurgiczną korektę. Uwypuklony garb nosa może obejmować część chrzęstną (garb chrzęstny) lub kostną (garb kostny). 

Idealne proporcje nosa

Na całokształt wyglądu zewnętrznego człowieka składa się wiele elementów. Niewątpliwie jednak centralnym punktem jest twarz. Wygląd twarzy, jej rysy i kształt, wpływają nie tylko na nas samych, ale również na nasz odbiór przez inne osoby. Oglądając programy telewizyjne, czytając prasę widzimy ludzi o nienagannym wizerunku i idealnie proporcjonalnych twarzach. Chcąc poprawić własne niedociągnięcia natury coraz częściej decydujemy się na zabiegi chirurgii estetycznej.

Jednym z najczęściej korygowanych elementów, który często powoduje asymetrię twarzy, jest nos. Zaburzone proporcje nosa znacznie odbijają się na na naszej atrakcyjności , dlatego coraz więcej osób decyduje się na jego plastykę. 

Zgodnie z klasycznymi kanonami piękna przyjmuje się, iż długość nosa powinna obejmować środkową 1/3 długości twarzy. Szerokość nosa powinna być równa odległości między wewnętrzymi kącikami oczu. Dodatkowo podczas podziału twarzy za pomocą czterech pionowych linii, prowadzonych przez dwa zewnętrzne i wewnętrzne kąciki oczu powinna powstać twarz podzielona na pięć równych części, w których centralną powierzchnię powinien zajmować nos. 

Jak wcześniej wspomniano na rhinoplastykę najczęściej decydują się osoby z nadmiernym garbem nosowym w celu jego usunięcia.  Chirurgiczne usunięcie garbu nosa sprawia, iż staje się on prosty i symetryczny. Dzięki korekcji grzbietu nosa pacjent zyskuje korzyści zarówno w sferze psychicznej jak i fizycznej. Wielu osobom taki zabieg pozwala odzyskać dobre samopoczucie i zwiększyć własną samoocenę.

Należy pamiętać, iż podejmując decyzję o korekcji nosa należy dobrać jego kształt, konsultując się z doświadczonym specjalistą z chirurgii plastycznej. Wielu osobom - zarówno kobietom, jak i mężczyznom - podobają się kształty nosów, jakie posiadają sławni ludzie. Taki wygląd nosa nie musi jednak wyglądać równie ładnie w naszym przypadku. Ważne jest więc aby profil nosa dostosować do naszego kształtu twarzy, zgodnie z jej proporcjami czyli układem czoła, oczu, policzków, ust i brody. Tylko wówczas efekt końcowy będzie w pełni zadowalający.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Anatomia budowy nosa

Na budowę anatomiczną nosa składa się nos zewnętrzny oraz jama nosowa. Nos zewnętrzny stanowi przednią część nosa, którą tworzą kości i chrząstki. Tak zbudowany szkielet pokryty jest warstwą mięśni, a mianowicie mięśniem podłużnym nosa, mięśniem nosowym, mięśniem obniżaczem przegrody oraz mięśniem dźwigaczem wargi górnej. Na poszczególne części nosa zewnętrznego składają się nasada nosa, grzbiet, koniuszek oraz skrzydła nosa. Jama nosowa czyli tylna część nosa dzieli się na dwie połowy, które odgraniczone są tak zwaną przegrodą nosową.

W chirurgii plastycznej pomocna jest również anatomia estetyczna nosa. Na piramidę nosa, jego część zewnętrzną składa się wiele mniejszych elementów, które stanowią o jego całokształcie i są istotne z perspektywy medycyny estetycznej. Do takich elementów zaliczamy grzbiet nosa, jego korzeń, wierzchołek ( obejmujący czubek nosa, skrzydełka i słupek) oraz ściany boczne nosa. 

Korzeń nosa to przestrzeń umiejscowiona pomiędzy wierzchołkiem kąta czołowo-nosowego,a brzegiem rzęsowym powieki dolnej i jest widoczny z profilu twarzy. Z kolei grzbiet nosa znajduje się między dolnym początkiem wierzchołka a dolnym brzegiem korzenia nosa. W medycynie estetycznej oba te obszary zewnętrzne nosa stanowią ważny punkt i często ulegają poprawom chirurgicznym. W dalszym ciągu jednym z czołowych zabiegów w zakresie plastyki nosa jest korekta jego grzbietu.

Kto jest kandydatatem do zabiegu usunięcia garbu nosowego?

Korekcja grzbietu nosa jest zabiegiem, na który pacjenci decydują się z pobudek czysto estetycznych. Najliczniejszą grupę kandydatów do tego typu operacji plastycznej nosa stanowią kobiety, które chcą poprawić wygląd tej części twarzy. Na chirurgiczną korektę grzbietu nosa z tych samych przyczyn coraz częściej decydują się również mężczyźni.

Należy podkreślić, iż zabieg usunięcia garbu nosowego można przeprowadzić jedynie wówczas gdy zakończył się całkowity rozwój i wzrost nosa, a jego kształt jest w pełni ustabilizowany. Zaleca się więc aby do operacji plastycznej nosa były kwalifikowane osoby, które ukończyły 18 rok życia.

Zdarza się, iż kryterium wiekowe w przypadku kobiet jest nieco niższe i jest możliwe przeprowadzenie zabiegu po ukończeniu 16 roku życia. Część specjalistów jest zdania, że w takim wieku proces wzrostu nosa u kobiet został całkowicie zakończony. U pacjentów po 35 roku życia zmniejszają się zdolności regeneracyjne skóry dlatego też okres gojenia ran pooperacyjnych może się wydłużyć.

Pacjent, zdecydowany na zabieg usunięcia garbu nosowego, powinien cieszyć się ogólnym dobrym stanem zdrowia. Wśród głównych przeciwwskazań do przeprowadzenia korekcji grzbietu nosa wskazuje się choroby zakrzepowo-zatorowe. W grupie osób, którym nie zaleca się zabiegu plastyki nosa, mogą się również znaleźć pacjenci nie leczący nadciśnienia tętniczego, niedokrwistości oraz zmagający się z bakteryjnym zapaleniem zatok. Korekta grzbietu nosa może być również przeciwwskazana u osób chorujących na cukrzycę.

Jaki lekarz przeprowadza zabieg usunięcia nosa garbatego?

Zabieg usunięcia garbu nosa przeprowadzany jest przez lekarza specjalistę chirurgii plastycznej lub otolaryngologii. Korekcja grzbietu nosa jest zabiegiem stosunkowo trudnym dlatego procedura powinna  zostać wykonana przez doświadczonego i wysoce wykwalifikowanego lekarza. Tylko wówczas pacjent ma gwarancję bezpieczeństwa zabiegu oraz uzyskania satysfakcjonującego rezultatu. W trakcie operacji oprócz lekarza operatora obecny jest również lekarz anestezjolog, który czuwa nad stabilnym stanem pacjenta i zapewnia całkowicie bezbolesny przebieg operacji.

Jakie znieczulenie stosowane jest w trakcie zabiegu usunięcia garbu nosowego?

Zabieg korygujący garb nosa może być przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Zazwyczaj procedura wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym czyli tak zwanej narkozie. Pacjent po otrzymaniu znieczulenia na okres całej operacji zostaje uśpiony, a w jego trakcie nie odczuwa żadnego bólu. Podanie znieczulenia ogólnego wymaga hospitalizacji pacjenta po zabiegu.

Kwalifikacja do zabiegu usunięcia garbu nosowego

Zakwalifikowanie pacjenta do zabiegu usunięcia garbu nosa poprzedzone jest wizytą konsultacyjną. Podczas takiej wizyty pacjent omawia z chirurgiem swoje pragnienia, dotyczące przyszłego profilu nosa oraz oczekiwania, jakie wiąże z zabiegiem. W czasie pierwszej konsultacji lekarz wraz z pacjentem siadają przed lustrem i ustalają szczegółowe zmiany w taki sposób, aby były zgodne z oczekiwaniami pacjenta, a jednocześnie dopasowane do kanonów estetycznych całej twarzy.

Obecnie często stosuje się cyfrową projekcję, która umożliwia przedstawienie przyszłego wizerunku na ekranie komputera. Należy jednak zaznaczyć, iż wygląd ukazany w formie cyfrowej przed zabiegiem może różnić się po jego wykonaniu. Ma to związek z niedokładnym obrazowaniem zmian, które wynika z tego, iż podczas modyfikacji jednego elementu nosa, zmianie ulegają również pozostałe jego części, których nie bierze pod uwagę projekcja cyfrowa. Z tego powodu chirurdzy plastyczni często szkicują odręcznie przyszły wygląd nosa i w formie rysunkowej przedstawiają go pacjentowi. Istotne jest aby pacjent mógł zobaczyć proponowane zmiany  z kilku perspektyw, a mianowicie z przodu, z góry i z dołu oraz obu profilów i skosów. Ukazanie wszystkich zmian z różnych stron pozwala w bardziej obiektywny sposób przybliżyć przyszły wygląd nosa.

Dodatkowo, w trakcie konsultacji chirurg plastyczny przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, dotyczący jego ogólnego stanu zdrowia, z wyjątkowym uwzględnieniem wszelkich ewentualnych zmian zaburzających prawidłowe funkcjonowanie nosa. Dotyczy to głównie utrudnień w oddychaniu. Podczas plastyki nosa możliwe jest bowiem usunięcie problemów, powodujących niedrożność nosa. W dalszej kolejności lekarz przystępuje do badania nosa pacjenta, które wykonuje za pomocą wziernika, którym obserwuje wnętrza jam nosowych. Badanie to pozwala szczegółowo ocenić anatomię nosa oraz zapoznać się z obszarem przyszłego zabiegu.

Przygotowanie do zabiegu korekcji nosa garbatego

Pacjent zdecydowany na zabieg usunięcia garbu nosa wymaga odpowiedniego przygotowania poprzedzającego operację. Obejmuje ono oczywiście szczegółowe badanie podmiotowe (wywiad) oraz przedmiotowe pacjenta (badanie palpacyjne). Ważne jest aby  poinformować lekarza o wszelkich chorobach współistniejących, przewlekle przyjmowanych lekach oraz uczuleniach. Konieczne będzie również dostarczenie wyników zleconych przez lekarza badań laboratoryjnych. O zakresie wymaganych badań pacjent zostanie poinformowany w trakcie wizyty konsultacyjnej.

Zabieg usunięcia garbu nosa najczęściej wymaga następujących badań:

 • morfologia
 • grupa krwi
 • poziom glukozy we krwi
 • parametry układu krzepnięcia krwi (APTT, INR)
 • poziom anty-HCV (wirusowe zapalenie wątroby typu C)
 • poziom antygenu HBS (obecność wirusowego zapalenia wątroby typu B)
 • badanie EKG (elektrokardiograficzne serca)

Zdarza się, iż lekarz zleca dodatkowo badania obrazowe takie jak RTG klatki piersiowej, nosa oraz zatok przynosowych. Ponadto może być konieczna konsultacja laryngologiczna.

Wśród dodatkowych zaleceń znajduje się rzucenie lub znaczne ograniczenie palenia tytoniu na co najmniej cztery tygodnie przed zabiegiem chirurgicznym. Ponadto pacjent powinien zostać poinformowany o odstawieniu na minimum dwa tygodnie przed planowanym terminem zabiegu leków wpływających na krzepliwość krwi jak przykładowo kwas acetylosalicylowy. Operacja nie powinna być przeprowadzana w trakcie miesiączki. Ważne jest również aby pacjent unikał nasłoneczniania twarzy przez okres co najmniej dwóch tygodni przed zabiegiem.

W dniu operacji pacjent nie powinien przyjmować żadnych pokarmów ani napoi. Zazwyczaj kilka godzin przed zabiegiem lub na wcześniejszej wizycie pacjent odbywa konsultację z lekarzem anestezjologiem. W trakcie rozmowy należy poinformować lekarza o przewlekłych chorobach, przyjmowanych lekach, ewentualnych uczuleniach na leki, przebytych zabiegach operacyjnych oraz swym ogólnym stanie zdrowia. Na tej podstawie zostaje wypełniona ankieta anestezjologiczna, a lekarz anestezjolog dokonuje kwalifikacji do zabiegu.

Przebieg zabiegu usunięcia garbu nosowego

Zabieg usunięcia garbu nosa, tak jak wspomniano wyżej, przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. W tego typu plastyce nosa najczęściej stosowane są cięcia w przedsionku nosa, które nie jest widoczne na zewnątrz. Chirurg plastyczny w pierwszej kolejności przystępuje do oddzielenia skóry od grzbietu nosa. Aby odłączyć błonę śluzową od części kostnej operator dokonuje nacięcia, które może być poprowadzone pod chrząstką skrzydłową bądź w poprzek przegrody nosowej. Kolejne cięcie dokonywane jest nad chrząstką skrzydłową. W dalszej części zabiegu chirurg przechodzi do korekcji garbu nosa. Procedura ta polega na spiłowaniu garbu lub jego ścięciu, które wykonywane jest specjalnym narzędziem (osteotomem). Zdarza się, iż usunięta tkanka służy do tak zwanej remodelacji grzbietu nosa. Wówczas wszczepiony implant zabezpiecza się odpowiednim klejem lub mikrośrubami, a niekiedy jedynie opatrunkiem gipsowym. 

W przypadku pacjentów, u których oprócz nadmiernego garbu nosa jest on również zbyt duży, istnieje możliwość jego skorygowania podczas tego samego zabiegu. Mniejszy oraz węższy garb nosa otrzymuje się poprzez przecięcie za pomocą dłuta kości grzbietu, która następnie ulega złożeniu w odpowiednio mniejszy kształt. U pacjentów z niewielkim garbem nosa wystarczające może okazać się jego spiłowanie, po którym zakładany jest opatrunek. Długość trwania zabiegu waha się w granicach od 1 do 2 godzin. Na czas trwania zabiegu wpływa jego rozległość i stopień skomplikowania. W takich przypadkach procedura będzie trwała dłużej.

Zalecenia po zabiegu usunięcia garbu nosowego

Bezpośrednio po korekcji garbu nosa pacjent zostaje przewieziony do sali pooperacyjnej, w której dochodzi do siebie. Po operacji pacjentowi wewnątrz nosa umieszcza się setony gazowe, które zabezpieczają przed krwawieniem. Wówczas pacjent może oddychać jedynie ustami. Setony z przewodów nosowych usuwane są po około 48 - 72 godzinach. 

Zazwyczaj pacjent może wrócić do domu już następnego dnia po zabiegu. Opuszczając placówkę medyczną pacjent otrzymuje odpowiednie zalecenia lekarskie. Pierwszą dobę po operacji pacjent powinien odpoczywać, zaleca się pozycję leżącą z głową uniesioną nieco wyżej. W celu unieruchomienia nosa po zabiegu na jego zewnętrzną część zakładany jest sztywny opatrunek, który może być wykonany z gipsu, tworzywa sztucznego lub metalu. Opatrunek usuwany jest po około 7-10 dniach po zabiegu. Należy się spodziewać, iż po zdjęciu opatrunku nos będzie obrzęknięty. W celu zmniejszenia narastającej opuchlizny warto stosować zimne okłady, natomiast aby przyspieszyć jego ustąpienie można przykładać okłady z rumianku. U pacjenta mogą również wystąpić zasinienia pod oczami. Okres trwania obrzęku i zasinień jest indywidualny dla każdego pacjenta. Opuchlizna może więc utrzymywać się nawet kilka tygodni.

Istotne jest aby pacjent w ciągu pierwszych dni po operacji usunięcia garbu nosa nie spożywał gorących, twardych ani ostrych potraw. Ma to na celu ograniczenie ryzyka wystąpienia krwawienia z nosa. W ciągu pierwszego tygodnia po zabiegu pacjentowi zaleca się prowadzenie oszczędnego trybu życia. Należy zachować szczególną ostrożność aby nie narazić nosa na żadne urazy mechaniczne. W okresie rekonwalescencji przeciwwskazane jest uprawianie sportów, które niosą ryzyko zranienia nosa np. gry zespołowe. Dodatkowo przez okres około 1,5 miesiąca w trakcie dnia należy unikać pozycji leżącej natomiast w nocy podczas snu trzeba zapewnić wyższe ułożenie głowy. W czasie snu wskazana jest pozycja na wznak, a odradza się spania na boku.

W wyznaczonym terminie pacjent powinien zgłosić się do lekarza, który wykonywał zabieg na pierwszą wizytę kontrolną. Zazwyczaj odbywa się ona około 7-10 dni po operacji. W trakcie wizyty pacjentowi zdejmowany jest sztywny opatrunek. Opuchlizny i zasinienia zazwyczaj ustępują po 2-3 tygodniach. Po takim czasie u znacznej większości pacjentów wygląd twarzy wraca do normy. W sporadycznych przypadkach bardzo niewielkie obrzęki utrzymują się dłużej. Najczęściej po dwóch tygodniach możliwy jest powrót do obowiązków zawodowych. Całkowity proces gojenia ran wynosi około 3 miesiące, natomiast na końcowy rezultat trzeba nieco poczekać bowiem jest widoczny po około roku od wykonania zabiegu. Taki okres potrzebny jest na ukształtowanie nowego wyglądu nosa. 

Możliwe powikłania po zabiegu usunięcia garbu nosowego

Operacja usunięcia garbu nosa, tak jak inne zabiegi chirurgiczne, wiąże się z możliwością wystąpienia powikłań. W przypadku tego typu zabiegu ryzyko komplikacji jest bardzo niskie, co nie oznacza jednak, że nie występuje. 

Wśród możliwych powikłań wymienia się:

 • infekcje
 • długotrwały obrzęk nosa
 • zaburzenia węchu
 • problemy z oddychaniem
 • zniekształcenie nosa
 • zaburzenia czucia skóry
 • powikłania związane ze znieczuleniem

Podejmując decyzję o zabiegu usunięcia garbu nosa warto zdecydować się na operację w wyspecjalizowanej klinice, w której wykonuje się wiele takich operacji. Zabieg jest wymagający, dlatego powinien zostać przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę. Wybór renomowanej placówki medycznej pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań. Należy jednak zaznaczyć, że nie tylko wybór placówki medycznej odgrywa ważną rolę. Wiele zależy również od pacjenta, który po zabiegu powinien bezwględnie przestrzegać zaleceń lekarskich. W przeciwnym razie może dojść do wielu powikłań, które mogą znacznie wydłużyć proces gojenia ran, a nawet doprowadzić do konieczności ponownego zabiegu.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi na temat zabiegu usunięcia garbu nosowego

W jakim wieku można przeprowadzić operację usunięcia garbu nosowego?

Zabieg korygujący garb nosa może zostać wykonany u osób, u których został całkowicie zakończony proces rozwoju szkietelu kostnego. Wówczas nos jest w pełni ukształtowany i może zostać poddany zabiegowi plastycznemu. Operacji usunięcia garbu nosa nie przeprowadza się u osób poniżej 16 roku życia. Większość specjalistów zaleca jednak aby decyzję o zabiegu odłożyć do ukończenia wieku pełnoletniego. Górna granica wiekowa nie jest określona, jednak niewątpliwie zależy od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Ponadto należy podkreślić, że skóra po 35 roku życia posiada mniejsze zdolności regeneracyjne co może wpłynąć na rezultat zabiegu oraz długość procesu gojenia.

Czy jest możliwość usunięcia garbu nosowego na NFZ?

Korekta garbu nosa jest zabiegiem, wykonywanym w celu poprawy urody, dlatego nie kwalifikuje się do refundacji przez NFZ. Nadmierny garb nosa stanowi wyłącznie defekt estetyczny i nie powoduje problemów zdrowotnych. W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia możliwe jest przeprowadzenie operacji nosa tylko w przypadkach kiedy zniekształcenia powstały w wyniku urazu mechanicznego np. wypadku lub jeśli występują zaburzenia funkcji nosa. Najczęściej takie nieprawidłowości dotyczą krzywej przegrody nosowej, która może powodować niedrożność. Zmiany wyglądu zewnętrznego nosa podyktowane względami estetycznymi, a nie zdrowotnymi nie są opłacane przez NFZ. Zabieg usunięcia garbu nosa można więc przeprowadzić jedynie za pomocą pełnopłatnej operacji plastycznej.

Kiedy nie można wykonać plastyki garbu nosowego?

Korekta garbu nosa nie jest wskazana pacjentom chorującym na cukrzycę, niedokrwistość, zapalenie ropne zatok oraz nieleczone nadciśnienie tętnicze Do innych przeciwwskazań operacji plastycznej garbu nosa zalicza się występowanie w rodzinie pacjenta chorób zakrzepowo-zatorowych. Zabiegu nie wykonuje się u nastolatków, u których nie został zakończony wzrost i rozwój nosa, nawet za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego.

Plastyki garbu nosa nie można przeprowadzić u pacjentów, jeżeli istnieją przeciwwskazania do zastosowania znieczulenia. Zdarza się również, że pacjent zdecydowany na zabieg usunięcia garbu nosa ma bardzo duże, często trudne do zrealizowania oczekiwania np. przeprowadzenie zabiegu co do milimetra. W takich sytuacjach pacjenci mogą spotkać się z odmową wykonania operacji przez chirurga. Zabieg może być trudny do wykonania u pacjentów, którzy wielokrotnie wykonywali operacje plastyczne nosa.

Czy korekta garbu nosa dotyczy części chrzęstnej czy kostnej?

Korekta garbu nosa może dotyczyć zarówno części chrzęstnej, kostnej jak i obu jednocześnie (garb chrzęstno-kostny). Zakres operacji wymaga konsultacji z chirurgiem plastycznym. Na wizycie lekarz po wysłuchaniu oczekiwań pacjenta poinformuje go o tym jak rozległy zabieg jest potrzebny w jego przypadku aby uzyskać pożądane rezultaty. Zdarzają się przypadki kiedy u pacjenta garb jest pozorny, a jego likwidacja wcale nie wymaga ścięcia części kostnej ale lekkiego podwyższenia części grzbietu.

Czy po operacji garbu nosowego pozostają blizny?

Korekta garbu nosa jest zabiegiem, w którym cięcia zazwyczaj dokonywane są w przedsionku nosa, dlatego też nie są widoczne na jego zewnętrznej części. Dodatkowo chirurg na koniec procedury zamyka ranę szwami wchłanialnymi, których nie trzeba zdejmować. Istnieje jednak możliwość przeprowadzenia zabiegu korekcji garbu nosowego tzw. metodą otwartą. W technice tej chirurg dokonuje zewnętrznego cięcia, które umożliwia łatwiejszy dostęp do pola operacyjnego i pozwala mu wymodelować kształt nosa w sposób bardziej precyzyjny.

Wybór tej metody niewątpliwie zwiększa szanse na uzyskanie pożądanego wyglądu nosa ale wiąże się z zamykaniem rany na zewnętrznej jego powierzchni. Zabieg otwarty co prawda pozostawia blizny, ale są one bardzo niewielkie, a ich dostrzeżenie jest możliwe dopiero po dokładnym przyjrzeniu się nosowi. Wybór techniki operacyjnej zostaje podjęty wspólnie przez lekarza i pacjenta.

Czy zabieg usunięcia garbu nosowego jest bolesny?

Procedura usunięcia garbu nosa najczęściej przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym czyli narkozie. Pacjent na cały okres trwania zabiegu jest usypiany i nie odczuwa żadnego bólu. Nad bezbolesnym przebiegiem operacji czuwa lekarz anestezjolog. Po zabiegu usunięcia garbu nosa pacjent z reguły nie zmaga się bólem, a obrzękiem i tkliwością nosa. W przypadku wystąpienia pooperacyjnych dolegliwości bólowych pacjent może je skutecznie złagodzić za pomocą szeroko dostępnych środków analgetycznych.

Ile kosztuje operacja usunięcia garbu nosowego?

Cena zabiegu usunięcia garbu nosa może zależeć od wielu czynników, a mianowicie rozległości procedury, stopnia trudności, zastosowanej techniki (otwarta czy zamknięta), podanego znieczulenia (ogólnego lub niekiedy miejscowego) oraz placówki medycznej. U jednego pacjenta likwidacja garbu nosa będzie polegała na jego spiłowaniu, natomiast u drugiego konieczne będzie jego ścięcie. Im większy i bardziej skomplikowany zabieg tym wyższe będą jego koszty.

Obecnie cena usunięcia garbu nosa w polskich placówkach medycznych waha się w przedziale od około 4 000 do 10 000 zł. Określenie dokładnego kosztu takiego zabiegu wymaga bezpośredniej konsultacji z chirurgiem plastycznym.

Czy istnieją nieoperacyjne sposoby likwidacji garbu nosowego?

Tak, istnieje możliwość niewielkiej korekty garbu nosa za pomocą kwasu hialuronowego. Zastosowanie iniekcji kwasu hialuronowego umożliwia okresową poprawę linii grzbietowej i uzyskanie prostego nosa, bez widocznego garbu. Metoda ta może okazać się zadowalająca w przypadku osób, u których garb nosowy jest niewielki. Iniekcja kwasu hialuronowego jest bardzo prostą, nieinwazyjną procedurą, która daje natychmiastowe rezultaty. Ponadto jest to zabieg odwracalny.

Należy jednak zaznaczyć, że efekty tego zabiegu nie pozostają na stałe. Zazwyczaj rezultaty korekty garbu nosowego kwasem hialuronowym są krótkotrwałe i utrzymują się od 6 do 12 miesięcy. Pacjentom, którym zależy na stałym usunięciu garbu nosa, trwałe efekty zagwarantuje jedynie chirurgiczna korekta.

Po jakim czasie po zabiegu usunięcia garbu nosowego można wrócić do uprawiania sportu?

Powrót uprawiania sportu po zabiegu usunięcia garbu nosa zależy od przebiegu procesu gojenia. Długość okresu rekonwalescencji jest indywidualna dla każdego pacjenta. Niewątpliwie jednak po takim zabiegu należy uzbroić się w cierpliwość, bowiem proces powrotu do zdrowia wymaga czasu. U większości pacjentów powrót do codziennych czynności możliwy jest już po 10 -14 dniach po zabiegu.

Nie oznacza to jednak końca procesu gojenia. W ciągu pierwszych tygodni po zabiegu pacjent powinien szczególnie uważać na nos, aby nie narazić go na żadne urazy. Uprawianie sportu, zwłaszcza kontaktowego wiąże się z narażeniem nosa na uszkodzenie, dlatego też zaleca się powstrzymać od uprawiania sportu przez okres co najmniej trzech miesięcy od wykonania zabiegu.

Jak długie jest zwolnienie lekarskie po zabiegu korekcji garbu nosowego?

Powrót do pracy po plastyce garbu nosa w większości przypadków możliwy jest po około dwóch tygodniach. Okres ten może ulec wydłużeniu jeżeli dojdzie do jakichkolwiek powikłań pooperacyjnych np. infekcji. Wówczas długość zwolnienia lekarskiego będzie trwała dłużej. Ważne jest aby w okresie rekonwalescencji ścisle przestrzegać zaleceń lekarskich, wtedy ryzyko powikłań będzie znacznie niższe.

Czy zabieg usunięcia garbu nosowego ma charakter trwały?

Chirurgiczne usunięcie garbu nosa jest zabiegiem trwałym. Pacjent powinien więc przemyśleć swą decyzję. Wszelkie wątpliwości może rozwiać wizyta u specjalisty chirurgii plastycznej. Należy opowiedzieć lekarzowi o swoich oczekiwaniach i powodach dla których rozważamy operację. Po zabiegu wygląd nosa ulega dużej zmianie i nie jest możliwe przywrócenie go do poprzedniego stanu.

Źródła: Basic principles of Rhinoplasty by J. Gregory Staffel // Primary Rhinoplasty Ali Sajjadian, MD, FACS; and Bahman Guyuron, // The Ideal Nasal Profile Rhinoplasty Patients vs the General Public David C. Pearson, MD; Peter A. Adamson, MD, FRCSC // Making the Body Beautiful: A Cultural History of Aesthetic Surgery Sander L. Gilman // Photometric Facial Analysis - A Baseline Study Jain SK, Anand C & Ghosh SK. Dr. R.P. Govt. Medial College, Kangra at Tanda, H.P. // Gorney M. Patient selection in rhinoplasty: Practical guidelines. In: Daniel RK (ed) Aesthetic Plastic Surgery: Rhinoplasty. Boston: Little, Brown, 1993 // Lacrimal system injury secondary to cosmetic rhinoplasty Michael Evan Sachs, Adv. Ophthal. Plastic & Reconstruct. Surg, Vol. 3, pp. 301-305, 1984 // Facial Plastic and Reconstructive Surgery pod redakcją Ira D. Papel // Closed rhinoplasty Yadranko Ducic, MD, MSc, FRCS(C), FACS, Robert DeFatta, Operative Techniques in Otolaryngology (2007) 18, 233-242 // Ricketts RM. Divine proportion in facial aesthetics. Clin Plast Surg. 1982;9(4):401–22. // Complications of Rhinoplasty, S Valentine Fernandes // Basic Closed Rhinoplasty, A John Vartanian // Jurgen Holle Chirurgia Plastyczna, wyd. PZWL // Primary Rhinoplasty Ali Sajjadian, MD, FACS; and Bahman Guyuron, // Photometric Facial Analysis - A Baseline Study Jain SK, Anand C & Ghosh SK. Dr. R.P. Govt. Medial College, Kangra at Tanda, H.P. // Boenisch M, Nolst Trenité GJ, Rhinoplasty. A practical guide to functional and aesthetic surgery of the nose. III edition. Kugler Publications, The Hague, The Netherlands, 2005 // Mathes SJ. Plastic Surgery. 2nd , Part I. Philadelphia: Saunders, Elsevier; 2006 // Johnson CM Jr. and Toriumi DM. Open Structure Rhinoplasty. Philadelphia: Saunders, 1990. Additional information in Johnson CM, Wyatt CT. A Case Approach to Open Structure Rhinoplasty. New York, Elsevier, 2006 // Sheen JH, and Sheen AP. Aesthetic Rhinoplasty. II edition, St. Louis: Mosby, 1987 // Daniel RK: Aesthetic Plastic Surgery: Rhinoplasty. Boston: Little, Brown, 1993 // Evolving Techniques in Rhinoplasty, Steven H. Dayan, M.D., F.A.C.S.

Usunięcie garbu nosowego
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Zdjęcia