Budowa nosa garbatego

Nos zajmuje centralne miejsce na twarzy, przez co zdecydowanie zwraca na siebie uwagę. Jednocześnie jest także narażony na rozmaite urazy, związane m.in. z wypadkami czy uprawianiem sportów. Operacje plastyczne nosa przeprowadza się jednak nie tylko w takich sytuacjach, ale też coraz częściej ze względu na kwestie czysto estetyczne. Jednym z powodów ingerencji chirurgicznej jest tak zwany garb nosa, który jest skutkiem uwypuklenia części chrzęstnej (garb chrzęstny) lub kostnej (garb kostny) grzbietu nosa, a najczęściej ich obu (garb chrzęstno-kostny).

Osoby, które nie akceptują naturalnego kształtu nosa, mogą zdecydować się na operację, która zniweluje nadmierną wypukłość i sprawi, że narząd węchu stanie się prosty i symetryczny. Wielu osobom taki zabieg pozwala odzyskać dobre samopoczucie i zwiększyć własną samoocenę.

Kwalifikacja pacjenta do korekty garbatego nosa

Zabieg usunięcia garbu nosowego można przeprowadzić jedynie wówczas gdy zakończył się całkowity rozwój i wzrost nosa, a jego kształt jest w pełni ustabilizowany. Zaleca się więc, aby do operacji były kwalifikowane jedynie osoby, które ukończyły 18 rok życia. W przypadku kobiet kryterium wiekowe bywa nieco niższe – niektórzy specjaliści przeprowadzają zabieg już u szesnastolatek.

Warto wiedzieć: U pacjentów po 35. roku życia zmniejszają się zdolności regeneracyjne skóry dlatego okres gojenia ran pooperacyjnych może się wydłużyć.

Pacjent zdecydowany na zabieg usunięcia garbu nosowego, powinien być w ogólnym dobrym stanie zdrowia. Na liście przeciwwskazań do przeprowadzenia korekcji grzbietu nosa znajdują się przede wszystkim:

  • choroby zakrzepowo-zatorowe
  • nieleczone nadciśnienie tętnicze
  • cukrzyca

Kwalifikacja do operacji usunięcia garbu nosa odbywa się podczas konsultacji u specjalisty. Podczas wizyty pacjent omawia z chirurgiem swoje pragnienia dotyczące przyszłego profilu nosa oraz oczekiwania, jakie wiąże z zabiegiem. Lekarz informuje natomiast pacjenta o zmianach, które planuje poczynić w trakcie operacji, a także możliwych do osiągnięcia efektach.

Garbaty nos - przygotowanie do operacji

Podczas pierwszej wizyty chirurg plastyczny przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem. Padają pytania o wszelkie choroby, alergie czy przyjmowane leki. Osoba zdecydowana na zabieg jest też informowana o tym, w jaki sposób powinna się do niego przygotować. Standardowe preparacje obejmują zrobienie następujących badań krwi:

  • morfologia
  • czasy krzepnięcia
  • poziom elektrolitów
  • wartości enzymów wątrobowych

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić dodatkowe badania, jak również konsultację laryngologiczną. Na cztery tygodnie przed zabiegiem pacjent musi zrezygnować z palenia papierosów, ponieważ nałóg ten mógłby źle wpłynąć na proces gojenia się ran pooperacyjnych. Na 7-10 dni przed procedurą należy natomiast odstawić leki przeciwkrzepliwe i przeciwpłytkowe. W tym czasie nie można przyjmować również aspiryny.

Przebieg operacji

Zabieg usunięcia garbu nosa najczęściej jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Cięcia prowadzone są zwykle w przedsionku nosa. Chirurg plastyczny w pierwszej kolejności przystępuje do oddzielenia skóry od grzbietu nosa. Aby odłączyć błonę śluzową od części kostnej operator dokonuje nacięcia, które może być poprowadzone pod chrząstką skrzydłową bądź w poprzek przegrody nosowej. Kolejne cięcie prowadzone jest nad chrząstką skrzydłową. W dalszej części zabiegu chirurg przechodzi do korekcji garbu nosa. Procedura ta polega na spiłowaniu garbu lub jego ścięciu, które wykonywane jest specjalnym narzędziem.

Ważne: Czas trwania zabiegu to przeważnie od 1 do 2 godzin. Jeśli oprócz garbu nosa korygowane są także jego inne części, procedura może się wydłużyć.

Postępowanie po korekcie garbu nosa

Po operacji pacjentowi wewnątrz nosa umieszcza się setony gazowe, które zabezpieczają przed krwawieniem. Wówczas pacjent może oddychać jedynie ustami. Setony z przewodów nosowych usuwane są po około 2 lub 3 dobach. Zazwyczaj osoba operowana może wrócić do domu już następnego dnia po zabiegu. Opuszczając placówkę medyczną pacjent otrzymuje odpowiednie zalecenia lekarskie. Pierwszą dobę po operacji powinien odpoczywać, zaleca się pozycję leżącą z głową uniesioną nieco wyżej. W celu unieruchomienia nosa po zabiegu na jego zewnętrzną część zakładany jest sztywny opatrunek, który może być wykonany z gipsu, tworzywa sztucznego lub metalu. Opatrunek usuwany jest po około 7-10 dniach po zabiegu, w czasie zaplanowanej wcześniej wizyty kontrolnej. Należy się spodziewać, iż po zdjęciu opatrunku nos będzie obrzęknięty. W celu zmniejszenia narastającej opuchlizny warto stosować zimne okłady, natomiast aby przyspieszyć jego ustąpienie można przykładać okłady z rumianku. U pacjenta mogą również wystąpić zasinienia pod oczami. Okres trwania obrzęku i zasinień jest indywidualny dla każdego pacjenta, jednak najczęściej jest to od 2 do 3 tygodni.

Istotne jest aby pacjent w ciągu pierwszych dni po operacji usunięcia garbu nosa nie spożywał gorących, twardych ani ostrych potraw. Ma to na celu ograniczenie ryzyka wystąpienia krwawienia z nosa. W ciągu pierwszego tygodnia po zabiegu pacjentowi zaleca się prowadzenie oszczędnego trybu życia. Należy zachować szczególną ostrożność aby nie narazić nosa na żadne urazy mechaniczne. W okresie rekonwalescencji przeciwwskazane jest uprawianie sportów, które niosą ryzyko zranienia nosa np. gry zespołowe.

Całkowity proces gojenia ran wynosi około 3 miesiące, natomiast na końcowy rezultat trzeba nieco poczekać bowiem jest widoczny po około roku od wykonania zabiegu. Taki okres potrzebny jest na ukształtowanie nowego wyglądu nosa.

Możliwe powikłania

Operacja usunięcia garbu na nosie, tak jak wszystkie zabiegi chirurgiczne, wiąże się z możliwością wystąpienia powikłań. W przypadku tego typu zabiegu ryzyko komplikacji jest bardzo niskie, co nie oznacza jednak, że nie występuje.

Wśród możliwych powikłań wymienia się:

  • infekcje
  • pogorszenie drożności nosa
  • martwicę skóry

Podejmując decyzję o zabiegu usunięcia garbu nosa warto zdecydować się na operację w wyspecjalizowanej klinice, w której wykonuje się wiele takich operacji. Operacja jest wymagająca, dlatego powinna zostać przeprowadzona przez doświadczonego specjalistę. Wybór renomowanej placówki medycznej pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań. Wiele zależy również od pacjenta, który po zabiegu powinien bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarskich.

Usunięcie garbu nosa bez operacji – czy jest możliwe?

W ostatnich latach mamy do czynienia z prężnym rozwojem medycyny estetycznej i wszelkich procedur małoinwazyjnych. Czy jednak zawsze mogą one stanowić alternatywę dla tradycyjnych zabiegów chirurgicznych? W przypadku garbu na nosie mogą one poprawić wygląd jedynie, jeśli defekt jest niewielki. Z pomocą stosowanych w takich przypadkach iniekcji z kwasu hialuronowego nie ukryje się dużego garbu nosa czy deformacji. Tego rodzaju korekty, w przeciwieństwie do operacji, nie zapewniają też trwałych efektów. Jeśli więc pacjentowi zależy na rezultatach utrzymujących się przez całe życie, jedynym wyborem powinien być zabieg chirurgiczny.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o operację garbatego nosa

  • Czy garb nosa można usunąć w każdym wieku?

    Standardowo operacji plastycznych nosa nie wykonuje się u osób niepełnoletnich, jednak w przypadku kobiet granica wiekowa może obniżyć się do 16. roku życia. Osoby, które skończyły 35 lat muszą natomiast liczyć się z nieco dłuższym procesem gojenia po operacji.

  • Jak przygotować się do operacji garbu nosa?

    Wszelkie zalecenia dotyczące przygotowania do zabiegu pacjent otrzymuje podczas wizyty kwalifikującej go do operacji. Standardowo należy zaprzestać palenia papierosów na 4 tygodnie przed zabiegiem, a na tydzień wcześniej zrezygnować z przyjmowania leków przeciwkrzepliwych i przeciwpłytkowych.

  • Usunięcie garbu nosowego - kiedy efekty?

    Czas gojenia się ran pooperacyjnych wynosi około 3 miesiące, jednak na ostateczne efekty trzeba poczekać nawet rok. Okres ten jest potrzebny na ukształtowanie nowego wyglądu nosa.

  • Czy korekta garbu nosa bez skalpela jest możliwa?

    W przypadku niewielkiego garbu nosa można zdecydować się na korektę z użyciem kwasu hialuronowego. Metoda ta jednak nie sprawdza się przy większych defektach, a jej rezultaty nie są trwałe.

Operacja garbu nosa przed i po – zdjęcia

Chcesz zobaczyć jak wygląda nos po usunięciu garbu? Zdjęcia znajdujące się w poniższej galerii zostały wykonane u tych samych pacjentów przed i po procedurze.

Umów wizytę!

Jeśli Ty także chcesz wykonać operację garbu nosa, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę spośród 6 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.
Zadzwoń do nas: 22 417 40 70 (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)

Źródła: