Leczenie nietrzymania moczu u kobiet laserem (obkurczanie pochwy)

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to kłopotliwe schorzenie, które dotyka wiele kobiet, w tym kilka milionów Polek. Jego powodem jest nadmierne rozciągnięcie pochwy w wyniku ciąży i porodu, a także wiek – ryzyko wystąpienia u kobiet po okresie menopauzy znacząco wzrasta. Mięśnie podtrzymujące narządy rodne i moczowe ulegają rozluźnieniu, przez co zmienia się kąt nachylenia cewki moczowej. W efekcie pojawia się problem niekontrolowanego oddawania moczu.

Data publikacji
Czas czytania
8 min.

Według informacji, jakie można znaleźć na stronie poznańskiej kliniki Certus, problem nietrzymania moczu dotyka ponad 15% kobiet powyżej 60 roku życia, a coraz częściej występuje również u młodszych – między 35 a 60 rokiem życia. Międzynarodowe Towarzystwo Kontynencji (ICS) definiuje schorzenie jako mimowolny wyciek moczu, będący problemem higienicznym i społecznym. Najczęściej ma miejsce zaraz po przebudzeniu i wstaniu z łóżka, a także przy dźwiganiu, kichaniu bądź kaszlu. Przypadłość utrudnia kontakty towarzyskie i znacząco pogarsza samopoczucie, zaniżając samoocenę. Obniża się również jakość współżycia seksualnego. Jak twierdzi lek. med. Paweł Kubik z Gabinetu Medycyny Estetycznej w Gdyni, obniżenie narządów moczowo-płciowych jest częstą przyczyną dyskomfortu kobiet w trakcie stosunku. W 2014 roku specjalista wypowiedział się na łamach portalu zdrowie.trojmiasto.pl, przybliżając czytelnikom problem nieprawidłowego funkcjonowania żeńskich narządów rodnych i jego wpływ na życie kobiet.

Jeszcze parę lat temu cierpiące na problem nietrzymania moczu mogły poddać się jedynie terapii zastępczej z użyciem hormonów oraz nosić specjalne wkłady i pieluchy anatomiczne. Według informacji znalezionych na portalu kobietapisze.pl ponad 40% pacjentek zjawia się w gabinecie lekarza dopiero po 5 latach borykania się z przypadłością. Tylko 25% kobiet decyduje się na pomoc specjalisty. Mimo braku dokładnych statystyk dotyczących liczby chorych (co wynika z faktu, że wiele kobiet wstydzi się zgłosić do lekarza), powszechność problemu jest znana lekarzom na tyle, iż wciąż opracowuje się kolejne metody leczenia. Najnowszą z nich jest laserowa terapia nietrzymania moczu u kobiet – zabieg bezbolesny, trwający krótko i dający zadowalające rezultaty. Terapia jest dedykowana głównie kobietom w młodszym wieku, borykającym się z wysiłkowym nietrzymaniem moczu w stopniu łagodnym i umiarkowanym.

Umów się na
konsultację ginekologiczną

ze zniżką 75 zł
i dowiedz się więcej
o metodach antykoncepcji

Laserowe leczenie nietrzymania moczu u kobiet

Leczenie nietrzymania moczu u kobiet z użyciem lasera to terapia polegająca na nieablacyjnym, fototermicznym obkurczeniu pochwy. Do zabiegów wykorzystuje się laser erbowo-yagowy (Er:YAG) Dualis SP firmy Fotona – procedura nosi nazwę IncontiLase, a wysokiemu stopniowi skuteczności zawdzięcza wygraną w konkursie „Prix de beaute Cosmopolitan 2013” w kategorii „najlepszy zabieg medycyny estetycznej”.

Leczenie nietrzymania moczu u kobiet laserem firmy Fotona

Leczenie laserem Fotona polega na przywróceniu sprężystości mięśni dna miednicy i górnej ściany pochwy. Zabieg laserowego obkurczania pochwy nie wymaga znieczulenia, a jego celem jest poprawa kąta cewkowo-pęcherzowego, wzmocnienie powięzi pochwowo-pęcherzowej oraz stymulacja włókien kolagenowych śluzówki do namnażania. Terapia poprawia stan całego obszaru ujścia cewki moczowej, ścian pochwy oraz powięzi wewnątrzmiedniczej. Jej efektem jest zmniejszenie kąta nachylenia cewki moczowej i przywrócenie jej prawidłowej funkcjonalności.

Drugim systemem stosowanym w laserowym leczeniu nietrzymania moczu jest SmartXide2 MonaLisa Touch. To laser stworzony z myślą o zabiegach na obszarze delikatnych okolic intymnych cechujących się bardzo dużym ukrwieniem. Technologia SmartXide2 wykorzystuje system PSD (Pulse Shape Design) i generuje impulsy (impuls D lub impuls Deka). Opracowano ją z myślą o nieinwazyjnym odmładzaniu skóry zewnętrznych narządów płciowych o przebudowie histologicznej śluzówki pochwy.

Przebieg zabiegu obkuczania pochwy laserem

 Kobieta pragnąca poddać się laseroterapii metodą IncontiLase powinna wykonać badania takie jak: cytologia, badania ginekologiczne oraz laboratoryjne (HCV, HBS, HIV i badanie moczu). Przed zabiegiem powinna wyleczyć ewentualne infekcje, gdyż należą do głównych przeciwwskazań do terapii.

Leczenie metodą IncontiLase dzieli się na dwie fazy i trwa średnio 30 minut. Zabieg nie wymaga znieczulenia ani hospitalizacji. Przed rozpoczęciem zabiegu przedsionek, wejście oraz kanał pochwy pacjentki zostaje dokładnie wymyty roztworem dezynfekującym. Po osuszeniu miejsca zabiegowego lekarz wprowadza do pochwy specjalnie opracowany laserowy wziernik, służący do prowadzenia głowicy lasera wraz z okrężnym adapterem. Dzięki wziernikowi przednia ściana pochwy jest dokładnie oświetlona, co ułatwia pracę specjalisty. Aplikacja energii laserowej na wejście do pochwy oddziałuje termicznie na tkanki błony śluzowej i powięź łonowo-szyjkową ściany pochwy, wywołując w rezultacie skurcz kolagenu w śluzówce pochwy.

Laserowe obkurczanie pochwy znane jest pod nazwą Mona Lisa Touch oraz IncontiLase

Druga faza terapii odbywa się w obszarze przedsionka i wejścia do pochwy, a lekarz wykorzystuje do niej głowicę emitującą wiązkę lasera na wprost. Pokrywa cały obszar energią lasera w celu uzyskania jak najlepszego efektu i właściwego wpływu termicznego na włókna kolagenowe. Dzięki nieinwazyjności zabiegu bezpośrednio po jego zakończeniu pacjentka może powrócić do swoich codziennych obowiązków. Z powodu możliwości wystąpienia przecieku surowiczego zaleca się stosowanie podpasek do chwili, gdy ustąpi. Przez okres miesiąca należy zrezygnować ze współżycia.

Efekty leczenia można zauważyć po około miesiącu. U kobiet młodych, u których nietrzymanie moczu wynikło z powodu porodu, rezultaty mogą utrzymywać się przez wiele lat bądź do następnej ciąży (po której tkanki mogą ponownie ulec rozciągnięciu). Z kolei u pacjentek starszych, po okresie menopauzy, efekty leczenia podtrzymuje się odpowiednią dawką hormonów (terapia zastępcza). Specjaliści zalecają pacjentkom ćwiczenie mięśni Kegla w celu przedłużenia rezultatów laseroterapii. U kobiet cierpiących na lekkie bądź średnio nasilone wysiłkowe nietrzymanie moczu zazwyczaj wystarczy przeprowadzić jeden zabieg. W razie potrzeby terapię można powtórzyć po upływie miesiąca.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu z użyciem lasera MonaLisa Touch jest krótsze – zabieg trwa od 5 do 10 minut. Terapia ma na celu zwiększenie elastyczności ścianek pochwy, ich napięcia oraz nawilżenia. Zabieg jest bezbolesny – pacjentki w jego trakcie odczuwają jedynie nieznaczne ciepło. W jego trakcie wiązka lasera powoduje obkurczenie ścianek pochwy, stymulację kolagenu w błonie śluzowej oraz pobudzenie produkcji glikogenu, czyli polisacharydu odpowiedzialnego za nawilżenie pochwy. Dzięki temu zmniejsza się suchość pochwy, a kobiety, które odczuwały świąd oraz cierpiały z powodu częstych infekcji, zauważają wyraźną poprawę.

Po terapii można niekiedy zaobserwować obrzęk, lekki dyskomfort oraz niewielkie zaczerwienienie, które mijają po upływie ok 1-2 dni. Ilość zabiegów jest zależna od decyzji pacjentki – można je powtarzać co 2-4 tygodnie. Po terapii należy ok. 7 dni wstrzymywać się od współżycia.

Laserowe leczenie NTM u kobiet – ceny w Polsce

Szybko rosnąca popularność laserowego leczenia nietrzymania moczu sprawia, że zabieg pojawia się w kolejnych placówkach medycznych. Stopniowo przybywa lekarzy, którzy nabywają uprawnienia do terapii tą metodą, dzięki czemu pacjentki mają większy wybór placówek. W mniejszych miejscowościach cena zabiegu jest niższa. Przykładowo, Soayehr Med & SPA w Zabierzowie oferuje IncontiLase w cenie 2,8 tys. złotych. W GlamMed Clinic w Olsztynie leczenie kosztuje 2,5 tys. złotych. W Szpitalu Eskulap w Osielsku koszt kwalifikacji do zabiegu wynosi 100 złotych, natomiast cena leczenia nietrzymania moczu metodą IncontiLase to 1,9 tys. złotych.

Zabieg laserowe leczenia nietrzymania moczu - rysunek poglądowy

W Centrum Harmonia Zdrowia i Urody w Krakowie cena jest ustalana indywidualnie podczas konsultacji ginekologicznej z lekarzem specjalistą ginekologiem. Waha się w granicach 1,5-3 tys. złotych. W kolejnej krakowskiej placówce, Femmalium Med SPA, leczenie nietrzymania moczu u kobiet odbywa się z użyciem lasera Fotona Er-YAG w trakcie zabiegu IncontiLase (jest wykonywany pod kontrolą lekarza specjalizującego się w leczeniu dolegliwości z zakresuginekologii estetycznej). Jego koszt ustala lekarz po konsultacji, a ceny wahają się między 2,5 a 3,5 tys. złotych. Podobnie jest w warszawskiej klinice BeutymeD, gdzie standardowa cena zabiegu wynosi 3,5 tys. złotych, zaś w promocji jest niższa 15 do 20 %. Gabinet ginekologii estetycznej i medycyny estetycznej Marek Kowalik w Lublińcu wykonuje zabieg w cenie 3,5 tys. złotych. Tyle samo kosztuje terapia przeprowadzana w ORCHID Centrum Zdrowia i Urody w Sopocie oraz w Klinikach Ziemlewski, posiadających placówki w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu.

Z kolei laser MonaLisa Touch do zabiegów obkurczania pochwy stosuje, między innymi, ośrodek Medyk Centrum w Częstochowie. W stolicy terapię z jego wykorzystaniem oferuje Elite Centrum Laseroterapii i Modelowania Sylwetki – zabieg kosztuje 3 tys. złotych. Tyle samo zapłaci pacjentka kliniki Gyncentrum Ginekologia plastyczna w Katowicach.

W Gdyni laseroterapię u pacjentek z nietrzymaniem moczu oferuje m.in. lek. med. Jerzy Kubik (Gabinet Medycyny Estetycznej lek. med. Jerzy Kubik). Koszt leczenia nietrzymania moczu laserem MonaLisa Touch wynosi 2,8 tys. złotych (cena wraz z konsultacją ginekologiczną). Specjaliści Kliniki Esteticmed przeprowadzają pierwszy zabieg w cenie 2 tys. złotych, a drugi za 1,5 tys. złotych. Pacjentki mogą poddać się leczeniu w placówce w Bydgoszczy i w Częstochowie. Warszawska Klinika Ambroziak oferuje terapię z użyciem systemu MonaLisa Touch za 3 tys. złotych, zaś drugi – za 5 tys. złotych.

Cena zabiegu laserowego leczenia nietrzymania moczu za granicą

W polskich klinikach laserowe leczenie nietrzymania moczu cieszy się szybko rosnącym powodzeniem, zaś za granicą z tej metody terapii kobiety korzystają od dawna. Porównując ceny zabiegów przeprowadzanych w Polsce i za granicą, można łatwo zauważyć znaczącą różnicę. Średnio koszt leczenia w zachodniej klinice jest dwukrotnie wyższy. Przykładowo, w uznanej i cieszącej się dużym zainteresowaniem kanadyjskiej placówce, Toronto Cosmetic Clinic, koszt zabiegu z zastosowaniem systemu MonaLisa Touch wynosi 2500 dolarów kanadyjskich (za sesję). W przeliczeniu daje to kwotę w wysokości ok. 6840 złotych.

Nieco mniej zapłaci pacjentka, która zdecyduje się na poddanie terapii w Australii. Instant Laser Clinic, ośrodek znajdujący się na przedmieściach Melbourne (Kew Vic), przeprowadza zabiegi w cenie $1850 (dolar australijski), czyli za ok. 5200 złotych. Podobne stawki obowiązują w klinice Hunter Laser Center w Newcastle – jedna sesja z użyciem lasera kosztuje 1800 dolarów australijskich, czyli ok. 5050 złotych.

Szacuje się, że 1 na 4 kobiety będzie miała lub już ma problem z nietrzymaniem moczu. Dzięki laseroterapii cierpiące na tę przypadłość mogą szybko i bezboleśnie pozbyć się schorzenia i powrócić do normalnej aktywności. Z powodu korzystnych różnic cenowych turystki medyczne wędrują do zagranicznych placówek, lecząc się u uznanych specjalistów ginekologii plastycznej. Polskie kliniki odwiedzają pacjentki z Wysp Brytyjskich, Szwecji, Niemiec oraz innych państw, w których leczenie jest o wiele droższe. Nieinwazyjna terapia umożliwia cudzoziemkom szybki powrót do aktywności i połączenie wizyty w celach medycznych z wypoczynkiem.

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (3)

nimfa 7 lata temu

Nietrzymanie moczu to coś czego żadna kobieta nie chciałaby doświadczyć, dla tego warto zasięgnąć wiedzy na ten temat. Warto poddać się takiemu zabiegowi. Jest to bezbolesne, zabieg trwa szybko i cena w stosunku do komfortu jaki możemy czuć jest adekwatna. Odpowiedz

wenecja 6 lata temu

Powiem Wam metody naturalne stosowałam 2 lata i nic nie dały. Jestem świeżo po laserze w Częstochowie i mam nadzieje, że będą efekty. Życie z takim problemem jest niezwykle trudne i krepujące. Nadmienię, że jestem osobą świeżo po 40. Odpowiedz

maxx 7 lata temu

Ciekawe ze nikt z ginekologów nie poleca terapii rehabilitacyjnej uroginekologicznej bezinwazyjnej. Lobby producentów działa a laser za kilkaset tysiecy musi orać. Myśle ze nalezy rozpoczynać od metod naturalnych a po ich wyczerpaniu stosować laser. Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…