Dietetyczna profilaktyka antynowotworowa

Zachorowalność na choroby nowotworowe systematycznie rośnie. W Polsce, zaraz po chorobach układu krążenia, stanowią one drugą, najczęstszą przyczynę zgonów. Wiadomo, że ryzyko rozwoju nowotworu zależne jest od wiele czynników. Istnieją liczne dowody na to, że jednym z nich jest sposób odżywiania.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Dieta, w tym spożywanie alkoholu, odpowiada za 40% wszystkich przypadków zachorowań. Wiele badań epidemiologicznych wykazało, że w różnych regionach świata, które charakteryzują się odmiennymi zwyczajami żywieniowymi, zachorowalność na poszczególne rodzaje nowotworów jest inna. Według American Cancer Society, 1/3 wszystkich śmierci pacjentów onkologicznych jest związanych z dietą i aktywnością fizyczną. Stowarzyszenie podaje praktyczne wskazówki, mające zmniejszyć ryzyko zachorowania. Dotyczą one m.in. masy ciała, rodzaju wybieranej żywności i napojów oraz ćwiczeń fizycznych.

Zgodnie z zaleceniami ACS, należy starać się być szczupłym na tyle, na ile nie jest to możliwe, jednocześnie wystrzegając się niedożywienia. Nadwaga i otyłość są wyraźne związane m.in. z nowotworami piersi, jelita grubego, odbytnicy czy endometrium. Dobrym nawykiem jest regularne kontrolowanie swojego BMI i utrzymywanie go w granicach normy, czyli w przedziale 18,5 – 24,9kg/m². Stowarzyszenie zaleca również regularną aktywność fizyczną. Dorosłym rekomenduje się 150 minut treningu o umiarkowanej intensywności lub zamiennie 75-minutowy energiczny wysiłek w każdym tygodniu. Udowodniono, że aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko zachorowania m.in. na raka piersi, jelita grubego i prostaty. Ponadto, bycie aktywnym jest ważne w prewencji chorób serca, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i osteoporozy. Nie mniejsze znaczenie ma odpowiednio zbilansowana dieta.

Co jeść, żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia raka?

Bardzo ważnym elementem profilaktyki antynowotworowej jest wybieranie odpowiednich produktów spożywczych. Zgodnie z rekomendacjami specjalistów należy ograniczać ilość przetworzonego oraz czerwonego mięsa. W jadłospisach można je zastąpić rybami, mięsem drobiowym i fasolą. Codziennie zaleca się również zjadanie minimum 2 i ½ kubka warzyw i owoców, które należy dodawać do każdego posiłku. Jednocześnie należy unikać dodawania do nich kremowych sosów, dressingów i dipów. Warzywa i owoce stanowią bogate źródło substancji biologicznie aktywnych, o udowodnionym działaniu przeciwnowotworowym. Przykładami są resweratrol zawarty w winogronach, likopen obecny w pomidorach czy występujący w brokułach sulforafan. Dodatkowo, produkty roślinne są bogate w antyoksydanty, które chronią komórki przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników.

Zalecane jest również wybieranie produktów zbożowych z pełnego ziarna, a więc zastąpienie pieczywa z białej mąki chlebem pełnoziarnistym czy białego ryżu, ryżem brązowym. Produkty pełnoziarniste charakteryzują się wyższą wartością odżywczą. Dostarczają również większej ilości błonnika pokarmowego, który może zmniejszać ryzyko raka okrężnicy.

Zgodnie z rekomendacjami, należy ograniczyć spożycie produktów słonych, konserwowanych za pomocą soli oraz dosalania potraw. Dorosły człowiek nie powinien spożywać więcej nić 6g soli dziennie, co odpowiada 1 łyżeczce od herbaty. Nadużywanie soli najprawdopodobniej jest jedną z przyczyn nowotworów żołądka, a dodatkowo zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego.

Specjaliści zalecają także ograniczenie spożycia alkoholu do dwóch drinków dziennie dla mężczyzn i jednego dla kobiet. Za jeden drink uznaje się porcję napoju, która zawiera 10-15g czystego etanolu. Udowodniono, że alkohol jest jedną z przyczyn nowotworów m.in.  jamy ustnej, gardła, wątroby, piersi i jelita grubego.

Niewielkie zmiany w diecie mogą znacząco wpłynąć na stan zdrowia. Warto więc na bieżąco analizować swoje jadłospisy i modyfikować je, biorąc pod uwagę nie tylko zasady zdrowego odżywiania, ale także uwzględniając w nich produkty o działaniu przeciwnowotworowym i rezygnując z tych, które zwiększają ryzyko zachorowania.

Źródła:

  • American Cancer Society Guidelines on Nutrition and Physical Activity for Cancer Prevention. American Cancer Society 2012.
  • Jarosz M.: Nowotwory złośliwe. Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania? PZWL, Warszawa 2008.
  • Beliveau R., Gingras D.: Dieta w walce z rakiem. Profilaktyka i wspomaganie terapii przez odżywiania. Oficyna Wydawnicza Delta 2000.

Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie nowotworów jelita grubego

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…