Konsultacja z chirurgiem naczyniowym - na czym polega, jaki jest jej przebieg

Chirurgia naczyniowa jest jedną z licznych podspecjalności chirurgii, zajmującą się operacyjnym leczeniem chorób naczyń krwionośnych i limfatycznych, czyli dolegliwości, które w mniejszym lub większym stopniu dotyczą nawet 30% Polaków. Na czym polega i jaki ma przebieg konsultacja z lekarzem tej specjalności?

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Układ krążenia, nazywany również układem sercowo-naczyniowym, to jeden z najważniejszych elementów, niezbędnych do życia i prawidłowego działania ludzkiego organizmu, bez którego nie mógłby funkcjonować żaden inny narząd ciała. W jego skład wchodzą: serce (główny narząd napędowy układu krążenia), tętnice, żyły oraz mikrokrążenie w postaci włośniczek. Układ naczyniowy można podzielić na układ krążenia duży (obwodowy) oraz mały (płucny). Zaliczany do niego jest również układ limfatyczny (chłonny). 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać konsultację
Sprawdź ofertę »

Szacuje się, że dolegliwościami ze strony układu naczyniowego objętych jest około 30% populacji, zaś groźne powikłania sięgają 1%. Choroby układu żylnego są, głównie ze względów ilościowych, problemem ogólnospołecznym a związane z nimi koszty (leczenie zmian zaawansowanych, czasowe zwolnienia z pracy lub renty dla osób niezdolnych do pracy, np. po amputacji kończyny) liczone są w miliardach złotych.

Kim jest chirurg naczyniowy?

Chirurg naczyniowy jest specjalistą, zajmującym się diagnostyką i leczeniem schorzeń obwodowego układu naczyniowego (choroby naczyń obwodowych dzielą się na zaburzenia naczyń żylnych, tętniczych i limfatycznych), kwalifikacją do leczenia operacyjnego z zakresu chirurgii naczyniowej oraz kontrolą pacjentów po operacjach naczyniowych. Lekarze tej specjalności zajmują się najczęściej leczeniem zwężeń tętnic, ograniczających istotnie przepływ krwi (czego efektem może być niedokrwienie narządów przez nie zaopatrywanych), których główną przyczyną są obecnie zmiany miażdżycowe. Obszar ich działalności obejmuje również diagnostykę i leczenie pacjentów z tętniakami, zakrzepicą żył głębokich, żylakami, naczyniakami i malformacjami oraz zespołem stopy cukrzycowej (jedno z najpoważniejszych powikłań cukrzycy, będące częstym powodem amputacji tej części ciała).

Jak przebiega konsultacja z chirurgiem naczyniowym?

Przychodząc do poradni chirurgii naczyniowej należy zabrać ze sobą posiadaną dokumentację medyczną z aktualnymi wynikami badań laboratoryjnych, zadbać o higienę ciała a jeśli przedmiotem badania będą owłosione obszary ciała (np. nogi) warto wydepilować skórę. Wizyta konsultacyjna w zakresie chirurgii naczyniowej, zależnie od choroby i stopnia jej zaawansowania, trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. W jej trakcie lekarz przeprowadzi wywiad, pytając m.in o dolegliwości (bóle nóg, obrzęki łydek i podudzi, itp.) oraz przypadki chorób naczyniowych w rodzinie (żylaki, zakrzepice żylne). Pacjent uzyska także odpowiedzi na pytania, dotyczące choroby żył oraz wyjaśnienie przyczyn dolegliwości.

Po dokładnym wywiadzie przeprowadzone zostaną szczegółowe badania, obejmujące m.in. bezbolesne badanie dopplerowskie przepływu krwi lub USG Duplex-Doppler Color i, w razie potrzeby, badanie fotopletyzmograficzne (nieinwazyjne, bezbolesne badanie wydolności układu żył głębokich). Opierając się na wynikach tych badań, lekarz ustala dokładne rozpoznanie i proponuje najlepszy w danym przypadku sposób leczenia.

Dokładna i trafna diagnoza, poparta przeprowadzeniem szczegółowych badań, jest kluczowym elementem skutecznego leczenia chorób naczyniowych. Właściwe rozpoznanie choroby to wstęp do rozszerzonej diagnostyki, dzięki której można stwierdzić, czy przypadek wymaga interwencji chirurgicznej, czy też można podjąć leczenie zachowawcze, np. farmakologiczne i fizjoterapeutyczne.

Konsultacja z chirurgiem naczyniowym
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Wskazaniami do wizyty u chirurga naczyniowego są m.in.

  • problemy z krążeniem, takie jak: obrzęki, skurcze, pajączki, żylaki, mrowienie i/lub kłopoty z chodzeniem, uczucie dojmującego zimna czy brak czucia (np. w kończynie) połączone z zaburzeniem krążenia
  • pojawienie się samoistnych wylewów podskórnych lub pęknięć żylaków
  • uczucie zimna, kiedy innym jest ciepło lub szybkie marznięcie palców dłoni i stóp
  • przypadki komplikacji po zabiegu wykonanym na naczyniach krwionośnych

Dodaj komentarz

Z jakimi objawami warto udać się do chirurga naczyniowego

Z jakimi objawami warto udać się do chirurga naczyniowego

Jedną ze specjalności zabiegowych jest chirurgia naczyniowa. Wśród chorób, leczonych przez specjalistów tej dziedziny, znajdują się m.in. żylaki nóg czy zwężenia tętnic szyjnych. Zanim jednak rozpoczęte zostanie leczenie, najpierw musi...

Jakie schorzenia leczy chirurg naczyniowy?

Jakie schorzenia leczy chirurg naczyniowy?

Miażdżyca, główna przyczyna schorzeń naczyń tętniczych, do 2020 roku może stać się główną przyczyną zgonów na świecie według merckmanuals.com. Powikłania odkładania się pochodnych cholesterolu w ścianach tętnic sprawiają, że coraz...