Z jakimi objawami warto udać się do chirurga naczyniowego

Jedną ze specjalności zabiegowych jest chirurgia naczyniowa. Wśród chorób, leczonych przez specjalistów tej dziedziny, znajdują się m.in. żylaki nóg czy zwężenia tętnic szyjnych. Zanim jednak rozpoczęte zostanie leczenie, najpierw musi dojść do konsultacji - jakie objawy powinny więc skłonić pacjenta do odwiedzenia chirurga naczyniowego?

Autor
Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Składniki odżywcze oraz tlen doprowadzane są do wszystkich komórek i tkanek organizmu za pośrednictwem naczyń krwionośnych. Wspominany fakt powinien być wystarczającym dowodem na to, że struktury, transportujące krew, odgrywają niezwykle ważną funkcję w organizmie. Między innymi to właśnie ze względu na dużą rolę naczyń krwionośnych, tak bardzo groźne mogą być schorzenia, które dotyczą tych struktur. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać konsultację
Sprawdź ofertę »

Choroby naczyń krwionośnych diagnozują i leczą specjaliści chirurgii naczyniowej. Lekarze, zajmujący się tą dziedziną, leczą szereg różnych jednostek, w tym żylaki kończyn dolnych, tętniaki różnych naczyń czy zwężenia tętnic szyjnych. Pacjenci nie odwiedzają jednak chirurga naczyniowego bez powodu: do wizyty skłaniają chorych pojawiające się u nich objawy.

Jakie objawy mogą być wskazaniem do konsultacji z chirurgiem naczyniowym?

Dolegliwości, pojawiające się w przebiegu chorób naczyniowych, mogą mieć rozmaity charakter. Jednym z potencjalnych objawów tych schorzeń jest ból, doświadczany np. w okolicy kończyn dolnych. Takie doznania mogą wynikać np. ze zwężenia światła naczyń tętniczych, przez co - okresowo lub stale - dochodzi do niedokrwienia tkanek i pojawiania się właśnie tego rodzaju dolegliwości.

Zwężenia naczyń krwionośnych skutkować mogą nie tylko dolegliwościami bólowymi. Innym problemem, związanym z tym zjawiskiem, bywają okresowe utraty świadomości, wynikające ze zbyt małego dostarczania krwi do ośrodkowego układu nerwowego. Dochodzić do tego może na skutek zwężeń, zlokalizowanych w obrębie tętnic szyjnych. W razie występowania okresowych objawów neurologicznych (np. nagłych omdleń) wskazana jest konsultacja u chirurga naczyniowego - zwężenie może się z czasem pogłębiać, co może doprowadzić nawet do zagrożenia życia pacjenta.

Odwrotna do wcześniej opisywanych sytuacja - poszerzenie naczyń żylnych - również stanowić może przyczynę wizyty u chirurga naczyniowego. Żylaki kończyn dolnych w początkowych stadiach stanowią głównie defekt estetyczny, bardziej zaawansowane zmiany mogą jednak być groźne dla zdrowia pacjenta. Skutkiem posiadania patologicznie poszerzonych naczyń żylnych mogą być obrzęki kończyn dolnych czy ból tych części ciała, przez zaleganie krwi w obrębie żylaków dochodzić może też do powstawania zakrzepów. Twory te są niezwykle niebezpieczne ze względu na to, że - jeżeli zostaną porwane wraz z prądem krwi - mogą zamykać światło naczyń i doprowadzać do rozwoju np. zatorowości płucnej. Takie ryzyko stanowi jedną z przyczyn, dla których pacjenci z żylakami powinni zasięgnąć porady u specjalistów chirurgii naczyniowej.

W trakcie życia u ludzi pojawiają się różnego rodzaju rany. W sytuacji, gdy układ krążenia funkcjonuje prawidłowo, powinny one podlegać procesom gojenia. O tym, że pacjent posiada schorzenie naczyniowe, świadczyć może obecność trudno lub nawet wcale gojących się ran czy owrzodzeń - w razie wystąpienia takowych warto również odwiedzić poradnię chirurgii naczyniowej.

Innymi objawami, przy których obecności powinno się rozważyć odwiedzenie wspominanego specjalisty, są:

  • zaburzenia czucia w obrębie kończyn,
  • pojawianie się nagłego bólu w trakcie chodzenia (tzw. chromanie przestankowe),
  • dolegliwości związane z tzw. stopą cukrzycową (wynikające z procesów miażdżycowych w przebiegu cukrzycy, polegające m.in. na zasinieniu skóry stopy, bólu tej okolicy oraz zwiększonej tendencji do tworzenia się na stopie ran).

Konsultacja u chirurga naczyniowego znajduje się wśród świadczeń refundowanych przez NFZ - do jej odbycia wymagane jest jednak posiadanie skierowania. Jeżeli u pacjenta występuje któryś z wymienionych objawów i zależy mu na szybkim odwiedzeniu specjalisty, to istnieje możliwość skorzystania z prywatnej opieki medycznej. Ceny wizyty u chirurga naczyniowego są różne w poszczególnych miastach, przykładowo w Sopocie cena takiej konsultacji wynosi 150 zł.

Konsultacja z chirurgiem naczyniowym
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródło: www.aash.org; www.vascular.org; www.circulationfoundation.org

Dodaj komentarz

Jakie schorzenia leczy chirurg naczyniowy?

Jakie schorzenia leczy chirurg naczyniowy?

Miażdżyca, główna przyczyna schorzeń naczyń tętniczych, do 2020 roku może stać się główną przyczyną zgonów na świecie według merckmanuals.com. Powikłania odkładania się pochodnych cholesterolu w ścianach tętnic sprawiają, że coraz...