Co to jest przepuklina mosznowa?

Przepuklina to stan, w którym dochodzi do przemieszczenia zawartości jamy ciała przez naturalne lub nabyte otwory. W zależności od umiejscowienia oraz momentu, w którym pojawiła się przepuklina, wyróżnia się przepukliny zewnętrzne i wewnętrzne, a także nabyte i wrodzone. Jedną z odmian tej przypadłości jest przepuklina pachwinowa, którą dzielimy na skośną i prostą. Przepuklina mosznowa to rodzaj przepukliny skośnej. Dochodzi do niej, gdy narządy wydostają się z jamy brzusznej przez kanał pachwinowy.

Przyczyny powstania przepukliny mosznowej

Przepukliny najczęściej tworzą się miejscach o naturalnie osłabionej wytrzymałości, takich jak właśnie pachwiny. Kolejnym czynnikiem, który zwiększa ryzyko wystąpienia tej dolegliwości, jest zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej, spowodowane niektórymi chorobami lub intensywnym wysiłkiem fizycznym (np. podnoszeniem ciężarów).

Warto wiedzieć: Częstym zjawiskiem jest przepuklina mosznowa u niemowlaków - wówczas przyczyną jej powstania jest brak zamknięcia otworów w ścianie jamy brzusznej, które powinny się wykształcić jeszcze w życiu płodowym. Przypadłość ta dotyka przede wszystkim wcześniaków.

Przepuklina mosznowa - objawy

Podstawowym objawem, który stwierdza się w przebiegu rozwiniętej przepukliny mosznowej, jest obecność widocznego guza w okolicy pachwiny i moszny chorego. Guz ten początkowo najczęściej jest miękki i ulec może zmniejszeniu, a nawet cofnięciu, gdy pacjent przebywa w pozycji leżącej. Najczęściej jednak przepuklina mosznowa widoczna jest przez cały czas, niezależnie od pozycji ciała chorego.

Poza samą obecnością widocznego guza, przepuklinie mosznowej towarzyszyć mogą również takie objawy, jak:

  • ból
  • uczucie ciągnięcia w okolicy krocza
  • uczucie pieczenia

Symptomy te przybierają na sile w trakcie kaszlu, parcia na mocz lub kał, jak również podczas wysiłku fizycznego.

Nasilony ból, któremu towarzyszą wymioty, gorączka czy wzdęcia to znak, że doszło do uwięźnięcia przepukliny - stanu niedrożności jelit, któremu towarzyszy niemożność odprowadzenia zawartości worka przepuklinowego do wnętrza jamy brzusznej. Sytuacja ta stanowi zagrożenie dla życia pacjenta, dlatego w chwili wystąpienia wyżej wymienionych objawów należy jak najszybciej zgłosić się do szpitala.

Leczenie przepukliny mosznowej

Jedynym sposobem na pozbycie się przepukliny mosznowej, jest operacja. W przypadku dzieci, zabiegi chirurgiczne wykonuje się zwykle po ukończeniu przez nie pierwszego roku życia. Ten rodzaj przepukliny raczej nie cofa się samoistnie, w związku z czym zabieg jest nieunikniony i warto przeprowadzić go jak tylko będzie to możliwe. Nieco inne podejście dotyczy chorych dorosłych, u których leczenie przepuklin mosznowych - o ile są one małe i nie wywołują większych objawów - może zostać odroczone w czasie.

Operację przepukliny mosznowej przeprowadza się z zastosowaniem dwóch technik: klasycznej lub laparoskopowej. W przypadku pierwszego wariantu dochodzi do nacięcia okolicy kanału pachwinowego, wypreparowania worka przepuklinowego, umieszczenia jego zawartości we właściwej lokalizacji w jamie brzusznej i zszycia brzegów odpowiednich mięśni pacjenta. Opisana metoda powoli traci jednak na znaczeniu ze względu na dłuższy okres rekonwalescencji.

Zaletą operacji laparoskopowej jest nie tylko krótszy czas powrotu do pełnej sprawności po zabiegu, ale też mniejsza widoczność blizn. Zabiegi laparoskopowe nie są jednak polecane w przypadku przepuklin o dużych rozmiarach oraz u chorych, którzy w przeszłości przebyli inne operacje w rejonie jamy brzusznej i istnieje u nich ryzyko obecności zrostów pooperacyjnych.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o operację przepukliny mosznowej

  • Do jakiego lekarza należy udać się z przepukliną mosznową?

    Z objawami przepukliny należy udać się do chirurga. Aby umówić się na wizytę w ramach NFZ, niezbędne jest uzyskanie skierowania od lekarza pierwszego kontaktu.

  • Co oznacza obrzęk moszny po operacji przepukliny?

    Po operacji przepukliny mosznowej może dojść do obrzęku tkanek w okolicy kanału pachwinowego, który po zacieśnieniu uniemożliwia prawidłowy odpływ krwi z jądra. Aby zminimalizować dolegliwości, należy zastosować dostępne w aptece leki przeciwobrzękowe, np w formie okładu. Jeśli po upływie 48 godzin obrzęk nie ustąpi, konieczna będzie konsultacja z lekarzem.

  • Czy do operacji przepukliny mosznowej wykorzystuje się siatki?

    Jak najbardziej. Użycie siatki zmniejsza ryzyko nawrotu dolegliwości, jak również czas rekonwalescencji.

  • Kiedy można powrócić do uprawiania sportu po operacji przepukliny mosznowej?

    Rekonwalescencja po operacji jest kwestią indywidualną, jednak przyjęło się, że powrót do pełnej sprawności po usunięciu przepukliny mosznowej zajmuje od 2 do 3 tygodni. Po około miesiącu można zacząć podejmować lekkie ćwiczenia fizyczne, jednak z cięższymi treningami należy poczekać przez około 3 miesiące.

Umów wizytę!

Jeśli Ciebie także dotyczy problem przepukliny, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami! Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę leczenia spośród 21 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty w wygodnym dla Ciebie terminie.

Zadzwoń do nas: (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)

Źródła:

  • Janczak D., "Przepuklina", Chirurgia po Dyplomie, 2017
  • Szczęsny W, Dąbrowiecki S., "Przebieg rekonwalescencji po operacji przepukliny pachwiny - opinie chorych i wiedza lekarzy", Zdrowie Publiczne, 186-190, 2007