Zaćma polega na stopniowej utracie ostrości widzenia. Występuje w wielu odmianach: wrodzonej lub nabytej, starczej, pourazowej oraz wtórnej. Choć uważa się ją za chorobę ludzi starszych, coraz częściej z problemem zaćmy zmagają się także ludzie 30- i 40-letni. Zaćmę często leczy się operacyjnie, poprzez zabieg fakoemulsyfikacji soczewki. Polega on na wykonaniu niewielkiego nacięcia, przez które lekarz rozbija i usuwa zmętniałe jądro i korę soczewki. Robi to przy pomocy ultradźwięków. Następnie pacjentowi wszczepia się sztuczną soczewkę, dzięki czemu odzyskuje on ostrość widzenia.
Kliniki okulistyczne w Warszawie
Pacjenci z kataraktą mogą udać się na przykład do znajdującego się na Bemowie Szpitala Okulistycznego Retina, który na rynku usług okulistycznych funkcjonuje już od 2004 roku. Operacje zaćmy wykonuje tu zespół złożony z doskonałych specjalistów. W jego skład wchodzą: dr n. med. Piotr Fryczkowski, dr n. med. Agnieszka Siennicka, dr n. med. Piotr Tesla i lek. Michał Szot. W stolicy leczeniem zaćmy zajmuje się również zlokalizowane na Bielanach Centrum Medyczne Mavit. Pacjenci mają tu do wyboru całą gamę soczewek, które są wszczepiane podczas zabiegu: poczynając od standardowych sferycznych, przez soczewki asferyczne z filtrem światła niebieskiego, aż po soczewki toryczne i multifokalne.
Gdzie na operację zaćmy w stolicy?
Zabiegi operacyjnego leczenia zaćmy w swojej ofercie posiada także śródmiejskie Centrum Medyczne MML. Placówka oferuje swoim pacjentom fakoemulsyfikację z wszczepem soczewki zwijanej Acrysof Natural, jedno- lub wieloogniskowej soczewki asferycznej z filtrem światła niebieskiego lub jedno- i wieloogniskowej torycznej asferycznej z filtrem światła niebieskiego. Operacje leczenia zaćmy wykonuje tu dr n. med. Marcin Jezierski. Zabieg ten jest przeprowadzany również w położonym na Mokotowie Centrum Medycznym Damiana, który posiada certyfikat „Szpital bez bólu". Placówka ta dołączyła do nas w 2019 roku.
Okulista w Warszawie na NFZ
Wielu pacjentów zastanawia się, czy istnieje możliwość operacji zaćmy na NFZ w Warszawie. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje ten zabieg, jednak czas oczekiwania na świadczenie wynosi w stolicy minimum 3-4 miesiące. Kolejka do specjalisty w najbardziej renomowanych klinikach okulistycznych w Warszawie to nawet 1,5 roku! Właśnie dlatego warto zapoznać się z ofertą prywatnych klinik, gdzie czas oczekiwania na zabieg jest znacznie mniejszy.
Oprócz wspomnianych już wyżej placówek, należą do nich także m.in.:
- Centrum Operacji Zaćmy dr Jerzy Brzozowski (Śródmieście)
- Instytut Oka (Mokotów)
- Centrum Medyczne CMP (Mokotów)
Zaćma. Leczenie operacyjne w stołecznych placówkach
W Warszawie znajduje się wiele doskonałych placówek, które w swojej ofercie mają zabiegi operacyjnego leczenia zaćmy. Wśród nich warto wymienić Centrum Mikrochirurgii Oka Laser, gdzie zabiegi przeprowadza jeden z największych polskich autorytetów w dziedzinie okulistyki – prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik. Prof. Szaflik wprowadził na polski rynek zabieg fakoemulsyfikacji oraz jako pierwszy w kraju wykorzystał wewnątrzgałkowe soczewki toryczne i multifokalne. Wykonuje też łączone operacje zaćmy oraz jaskry. Specjalistami w zakresie operacyjnego leczenia jaskry w placówce są także prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik, dr n. med. Anna Kamińska oraz dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek.
Kolejną placówką, mającą w swojej ofercie zabiegi operacyjnego leczenia zaćmy jest Centrum Okulistyczne Lexum, które swoje placówki posiada również we Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Szczecinie. W ramach chirurgii zaćmy w klinice wykonywane są zabiegi fakoemulsyfikacji z wszczepem soczewki standardowej, torycznej, pseudoakomodacyjnej oraz pseudoakomodacyjnej torycznej, a także zabiegi wszczepu wtórnego soczewki w oku bezsoczewkowym. Chirurgią jaskry w placówce zajmuje się lek. med. Karol Korżel, doświadczony okulista i członek Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Zaćmy i Chirurgii Refrakcyjnej.
Warto polecić również NZOZ Okomed – placówkę, specjalizującą się w operacjach zaćmy i diagnostyce chorób oczu. Zabiegi operacyjnego usuwania zaćmy w placówce przeprowadzają dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, dr n. med. Michał Kamiński oraz dr n. med. Justyna Izdebska. Wszyscy lekarze, pracujący w klinice to okuliści z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, nierzadko mający na koncie spektakularne sukcesy zawodowe (m.in. dr Grabska-Liberek, która jako pierwsza w Polsce zastosowała metodę Epi-Lasik w laserowej korekcji wad refrakcji).
Operacja zaćmy. Cena w Warszawie
Koszt związany z operacją zaćmy jest uzależniony od wielu czynników, m.in. rodzaju soczewki, która zostanie wszczepiona pacjentowi podczas zabiegu. Ceny zaczynają się od 1790zł za jedno oko i kończą na 8400 zł za oboje oczu. Ostateczny koszt operacji jest obliczany podczas wizyty kwalifikującej do procedury.